در دسته
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

3 نکته اساسی در انتخاب ژورنال isi

 

انتخاب ژورنال isi اهمیت زیادی دارد. شاید بتوان گفت اولین نکته ای است که باید برای نوشتن مقاله ISI باید مورد نظرقرار بگیرید .شناسایی ژورنال های مرتبط تخصصی با حوزه ی مورد بحث در مقاله است. برای این منظور باید در موتورهای جستجوی تخصصی ژورنال های علمی ژورنال مناسب را پیدا کنید. نکات اصلی که برای ارزیابی یک ژورنال تخصصی باید مورد بررسی قرار گیرد به شرح زیر است:

  1. زمان داوری یک مقاله درژورنال

در انتخاب ژورنال isi باید به زمان داوری توجه کنی. این زمان را می توان با توجه به فاصله زمانی بین ارسال و قبول شدن مقالات مختلف در نظرگرفت. این زمان معمولا بین 2 ماه تا یکسال است.

  1. کیفیت مقالات ژورنال

یک پارامتر مهم برای انتخاب ژورنال isi توجه به کیفیت مقالاتی است که در گذشته در مجله چاچ شده اند. با توجه به اعداد گوناگون بررسی می شود که از مهم ترین آنها را می توان ضریب تاثیر یا impact factor نام برد. این پارامتر با توجه به نسبت تعداد ارجاعات داده شده به مقالات یک ژورنال به تعداد کل مقالات ژورنال در نظرگرفته می شود.

  1. هزینه داوری و چاپ در ژورنال

بعضی از ژورنال های isi برای داوری و چاپ مقاله هزینه ای جداگانه دریافت می­کنند که برعکس فکر ­عمومی این موضوع با اعتبار ژورنال رابطه مشخصی ندارد و نمی­توان گفت ژورنال های پولی مجلات بی اعتباری هستند خیلی از ژورنال های تحت حمایت دانشگاه­های معتبر دنیا نیز برای چاپ مقاله هزینه دریافت می کنند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56 ÷ 28 =