در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

فرق بین مقدمه و چکیده چیست ؟؟

مقدمه و چکیده دو قسمت جدا از هم هستند که البته برخی از دانشجویان ممکن است نسبت به آن اطلاع درستی نداشته باشند. بین چکیده و مقدمه تفاوت‌های آشکاری وجود دارد. اطلاع درست از فرق بین مقدمه و چکیده به شما کمک می‌کند این دو قسمت مهم از پروژه دانشجویی را به راحتی انجام دهید. پس با پروژه دونی همراه شوید تا در ادامه بیشتر به توضیح تفاوت این دو قسمت بپردازیم.

فرق بین مقدمه و چکیده در چیست ؟؟

چکیده و مقدمه با هم تفاوت زیادی دارند. چکیده یک جزء کاملا مستقل در مقاله و یا پایان نامه محسوب می‌شود. نوشتن چکیده و مقدمه برای پروژه‌های دانشجویی از جمله مقاله و نوشتن پایان نامه ضرورت دارد. تنها در نحوه نوشتن پروپوزال است که شما به مقدمه و چکیده نیاز ندارید. البته بیان مسئله هم به نحوی با مقدمه همراه می‌شود که در مطلب دیگری به آن می‌پردازیم.

شاید بارها برای شما سوال پیش آمده باشد که فرق بین مقدمه و چکیده چیست ؟ این دو قسمت چه نقشی در مقاله دارند؟ البته شما قبل از هر چیز باید مفهوم چکیده و مقدمه را بدانید. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

بیشتر بخوانید: آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

چکیده چیست و چطوری نوشته میشه؟

چکیده در واقع همان خلاصه مقاله یا پایان نامه است. شما در این قسمت باید به طور مختصر بیان کنید که در پروژه دانشجویی چه کاری را انجام داده اید.

چکیده یک متن فشرده بسیار کوتاه است که از یک متن بلند ساخته می شود. شما در این قسمت باید اصلی ترین و برجسته ترین نکاتی را که در مقاله یا پایان نامه بیان کرده اید، ذکر کنید.

چکیده قبل از هر چیزی قرار می گیرد. یعنی نمای کلی پایان نامه و مقاله است که در ابتدا و قبل از مقدمه قرار می گیرد. پس باید این قسمت به نحوی نوشته شود که خواننده را برای خواندن کامل مقاله ترغیب کند.

لازم به گفتن است که نوشتن چکیده کار راحتی نیست و باید در این زمینه تمرین کنید.

ساختار چکیده و مقدمه

مقدمه چیست؟

مقدمه هم متن کوتاهی است که در آن باید ذهن خواننده را برای ورود به متن آماده کنید. یک فرق بین مقدمه و چکیده در اینجاست که شما در مقدمه هیچ خلاصه ای از متن را بیان نمی کنید. بلکه مثل پله اول است و به سمت مقاله پیش می رود.

در نحوه نوشتن مقدمه می توانید خودتان صحبت کنید و به اهمیت موضوع، انگیزه تحقیق، سؤال اصلی و سؤالات فرعی، روش و سیر تحقیق و عوامل و موانع موفقیت و … بپردازید. همچنین می توانید به مطالبی غیر از آنچه که در مقاله یا پایان نامه گفته شده، بپردازید.

هدف از نوشتن چکیده چیست؟

دومین تفاوت بین مقدمه و چکیده در هدف از نوشتن این دو قسمت است. چکیده به معنای راهنما و دورنمای مقاله یا پایان نامه است. شما با نوشتن چکیده به خواننده خود قدرت شناسایی سریع و دقیق محتوای متن را می دهید. چکیده ها اغلب در وب سایت ها به عنوان قسمت کمی از مقاله منتشر می شوند. البته باید اصول نوشتن چکیده پایان نامه بدانید تا چکیده قابل انتشار باشد.

هدف از نوشتن مقدمه چیست؟

مقدمه با عنوان و موضوع مقاله هماهنگ است و با دو هدف نوشته می‌شود:

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

ساختار چکیده و مقدمه

یک فرق بین مقدمه و چکیده به ساختار این دو قسمت برمی‌گردد. شما چکیده را تنها در 150 کلمه (حداقل 2 پاراگراف) بیان می کنید. یعنی باید خلاصه طرح تحقیق را در 150 کلمه بیان کنید. اما مقدمه مفصل‌تر از چکیده است و در آن راجع به مقاله با جزئیات بیشتر صحبت می کنید.

متن چکیده و مقدمه

یک تفاوت بین مقدمه و چکیده به متن و مفاهیم مربوط می شود. شما در چکیده نتایج تحقیق را به شکل خلاصه می آورید. اما در مقدمه نمی توانید از نتیجه گیری صحبت کنید. بلکه فقط هدف از نوشتن این مقاله و فرضیه ها را بیان می کنید.

برای نوشتن چکیده باید به تحقیق نگاه کنید. در آن چه کاری انجام داده اید؟ در نوشتن چکیده باید تمام راه های رفته را به شکل خلاصه وار بیان کنید. اما در نوشتن مقدمه نگاه از بیرون به تحقیق است. شما مجبور نیستید آنچه را که در مقاله یا پایان نامه گفته اید، در مقدمه بیاورید.

چکیده چیست و چطوری نوشته میشه؟

تفاوت چکیده و مقدمه در حجم کلمات

یک فرق بین مقدمه و چکیده به تعداد کلمات و حجم این دو قسمت مربوط می شود. شما می توانید در مقدمه تا حدود یک صفحه یا چندین پاراگراف صحبت کنید. اما در چکیده فقط باید در 150 کلمه نظر بدهید.

در پایان

آنچه در مورد فرق بین چکیده و مقدمه گفته شد، به شما کمک می کند در نوشتن این دو قسمت به شکل سریع تر عمل کنید. در واقع اگر مجبور باشید خودتان برای نوشتن مقاله یا پایان نامه اقدام کنید، دانستن فرق بین مقدمه و چکیده لازم و ضروری است.

موسسه پروژه دونی یکی از بهترین موسسات نوشتن پایان نامه و مقاله است که در این زمینه می تواند مشاوره های لازم را به شما بدهد. همچنین اگر مقاله یا پایان نامه را شخصا انجام داده اید اما برای نوشتن قسمت مقدمه و چکیده دچار مشکل شدید می توانید با موسسه projedoni تماس بگیرید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 ÷ 2 =