در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

چگونه برای پایان نامه خود موضوع انتخاب کنیم؟ “آموزش کامل”

انتخاب موضوع پایان نامه اولین گام در انجام پایان نامه تحصیلات تکمیلی است. انتخاب موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر موضوع پایان نامه مناسب انتخاب نشود باعث می شود زمان اجرای پایان نامه افزایش پیدا کند یا اصلا انجام پایان نامه امکان پذیر نباشد. با پروژه دونی همراه شوید تا شما را با روش و اصول انتخاب موضوع پایان نامه آشنا کنیم.

هدف از انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع رساله یا پایان نامه قبل از هر کاری در نوشتن این پروژه انجام می شود. در واقع باید مشخص شود قرار است در چه رابطه ای پایان‌نامه خود را انجام دهید. موضوع باید به تصویب گروه آموزشی و دانشکده برسد. بعد از تصویب شما دیگر اجازه تغییر آن را ندارید.

توجه داشته باشید بعد از انتخاب کردن موضوع پایان نامه باید به همان شکل آن را انجام دهید. حتی نمی توانید جای متغیرها را هم تغییر دهید.

به همین دلیل باید از همان ابتدا برای انتخاب موضوع رساله وقت زیادی را صرف کنید. از سوی دیگر باید موضوع از نظر تکراری نبودن هم تایید شود.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه

برای بررسی تکراری نبودن موضوع پایان نامه باید به سراغ سایت ایران داک بروید. در این سایت می توانید ثبت نام کرده و عضو شوید. سپس موضوع پایان نامه خود را در آن جستجو کنید. این سایت لیست کاملی از تمامی موضوعات را برایتان نمایش می دهد. اگر در بین موضوعات، یک موضوع کاملا شبیه به موضوع انتخاب شده شما باشد، یعنی باید آن را تغییر دهید.

موضوع پایان نامه نباید قبلا کار شده باشد. سپس قسمت تایید را پرینت بگیرید و با فرم انتخاب موضوع به گروه آموزشی خود تحویل دهید.

انتخاب موضوع پایان نامه

چگونه برای پایان نامه خود موضوع انتخاب کنیم؟

برای اینکه بتوانید موضوع پایان‌نامه خود را انتخاب کنید، چند مورد مهم است که حتی اساتید هم به شما نمی گویند. اگرچه در درس روش تحقیق با نحوه انتخاب موضوع پایان نامه آشنا می شوید، اما دانسته ها کلی است. در زمان عمل با آنچه در درس خوانده اید، تفاوت دارد.

 

اولین موردی که برای انتخاب موضوع پایان نامه باید در نظر گرفت، نوآوری در موضوع و عدم تکراری بودن موضوع تحقیق است. در مرحله بعد باید از بین موضوعاتی که در مرحله اول انتخاب شدند، موضوعاتی را مورد بررسی قرار داد که قابلیت اجرا متناسب با شرایط دانشجو، استاد راهنما، استاد مشاور و دانشگاه محل تحصیل دارند. در ادامه نکاتی که در نحوه انتخاب موضوع پایان نامه باید در نظر گرفت مورد اشاره قرار می گیرد:

شناسایی موضوعات تحقیق با در نظر گرفتن نوآوری

اولین گام در مرحله انتخاب موضوع پایان نامه مشورت با استاد راهنما و مشخص کردن حوزه های تحقیقاتی مورد نظر استاد است. در گام بعدی باید با بررسی سایت هایی که مقالات علمی را نمایه می کنند، موضوعات تحقیقاتی به روز را که مرتبط با حوزه های تحقیقاتی پیشنهادی استاد راهنما هستند، مشخص کنید.

بعد از آشنایی و شناخت موضوعات تحقیقاتی به روز و جدید باید با مشورت با استاد راهنما و استاد مشاور در روش تحقیق، مورد مطالعاتی و یا روش تحلیل داده یک نوآوری ایجاد کنید.

در مرحله آخر هم باید موضوع تعیین شده را در موتورهای جستجو یکتایی عنوان پایان نامه وارد کنید. اگر نتیجه این جستجو همانندیابی در موضوع پایان نامه نباشد. می توانید نگارش پروپوزال را با عنوان پیشنهادی را آغاز کنید.

بررسی قابلیت اجرای پایان نامه

بعد از اینکه موضوع پایان نامه با توجه به تکراری نبودن و داشتن نوآوری انتخاب شد، باید قابلیت اجرایی موضوع مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی قابلیت های موضوع موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هدف از انتخاب موضوع پایان نامه

در پایان

با توجه به اهمیتی که انتخاب موضوع پایان نامه دارد، نباید در انجام آن سهل انگاری کنید. دریافت مشاوره از موسسات انجام پایان نامه در این رابطه موثر واقع می شود.

یکی از این موسسات پروژه دونی است. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =