در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه

تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه چیست؟ چه شباهتی بین این دو وجود دارد؟ آیا بعد از نوشتن پروپوزال دیگر به نوشتن فصل اول نیاز نداریم؟ بعد از نوشتن فصل اول باید به سراغ فصل دوم پایان نامه برویم؟ اینها سوالاتی است که برای دانشجویان کارشناسی ارشد که برای اولین بار پایان نامه نویسی را شروع کرده اند، وجود دارد. در این مطلب موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی ما به مقایسه پروپوزال و پایان نامه می پردازیم.

بیشتر بخوانید: آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه

پروپوزال (proposal) به معنی طرح عملی و پیش نیاز انجام پایان نامه است.  از این رو برای تبیین اهداف و روش انجام طرح تحقیق، ابتدا باید پروپوزال نگارش شود. فصل اول پایان نامه به نوعی مقدمه تحقیق و معرفی کلی موضوع تحقیق است. بین ساختار کلی پروپوزال و فصل اول پایان نامه شباهت زیادی وجود دارد و این شباهت باعث شده است که اهمیت نگارش درست و صحیح پروپوزال در انجام پایان نامه تاثیر زیادی داشته باشد.

همین شباهت باعث سردرگمی دانشجویان می شود. برخی نمی دانند بالاخره تکلیف چیست؟ آیا باید از همان پروپوزال به عنوان فصل اول استفاده کنند یا خیر؟ البته در این مورد باید گفت پروپوزال و فصل شبیه به هم هستند اما از جهاتی نیز با هم تفاوت دارند. با این حساب شما می توانید از برخی از قسمت های پروپوزال برای نوشتن فصل اول استفاده کنید.

در این رابطه نظر استاد راهنما هم اهمیت دارد. برخی از اساتید تاکید دارند که باید تغییرات زیادی را در پروپوزال ایجاد کنید تا از دل آن فصل اول را بیرون بکشید. اما برخی دیگر از اساتید هم معتقدند باید تغییرات زیادی را در پروپوزال انجام دهید. به هر حال این دو قسمت مهم با هم تفاوت شباهت زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

مقایسه پروپوزال و پایان نامه

اگر قرار باشد بین فصل اول پایان نامه و پروپوزال یک مقایسه کوتاه و مختصر را انجام دهیم می توان اینطور گفت:

بیان مساله و اهمیت و ضرورت تحقیق

یکی از شباهت های بین پروپوزال و فصل اول پایان نامه بیان مسئله است. بیان مساله به طورکلی نشان دهنده و معرفی کننده سیر تحقیقات گذشته و همینطور فرآیند تحقیق پیش‌رو است. بخش اهمیت و ضرورت تحقیق نیز به بررسی ضرورت بررسی موضوع تحقیق و پرداختن به آن اشاره دارد. بخش اهمیت و ضرورت تحقیق از نظر ساختار تفاوتی در پروپوزال های ارشد و دکترا ندارد.

ولی از نظر محتوا در مورد دکترا باید این بخش به علل وجود مساله در موضوع تحقیق و اهمیت یافتن راه حل برای حل آن با دقت بیشتری بپردازد. در مورد ساختار پروپوزال و پایان نامه دو بخش بیان مساله و اهمیت و ضرورت تحقیق شباهت زیادی دارند.

مقایسه پروپوزال و پایان نامه

اهداف، سوالات، فرضیات تحقیق

یک تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه به اهداف، سوالات و فرضیه های تحقیق مربوط می شود. البته ناگفته نماند که این بخش ها بین پروپوزال با فصل اول پایان نامه مشترک هستند. با این تفاوت که در فصل اول به این مطالب اشاره مختصری می شود و در فصل سوم پایان نامه در کنار روش تحقیق این مطالب با شرح کامل مورد بررسی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه

نوآوری تحقیق، تعریف واژگان کلیدی

یک تفاوت فصل اول پایان نامه و پروپوزال به قسمت تعریف واژگان مربوط می شود. اگرچه این بخش ها هم در ساختار پروپوزال وجود دارد و هم در فصل اول پایان نامه، اما با هم تفاوت دارند. در پروپوزال مخصوصا پروپوزال دکترا بخش نوآوری از اهمیت بالایی برخوردار است و مورد توجه ویژه داوران و اساتید قرار می گیرد. حال آنکه در فصل اول پایان نامه فقط گذرا مورد بررسی قرار می گیرد.

نکته مهم دیگر به واژگان کلیدی مربوط می شود. در این قسمت از پایان نامه تعاریف مفهومی و عملیاتی مطرح می شوند. این بخش در پروپوزال و فصل اول مشترک است.

بیشتر بخوانید: پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم ؟ بهترین آموزش نوشتن سوابق پژوهشی

روش تحقیق

برای مقایسه پروپوزال و پایان نامه باید روش تحقیق را هم در نظر بگیریم. این بخش در پروپوزال وجود دارد ولی در فصل اول پایان نامه به آن اشاره ای نمی شود. بلکه بطور جامع تر از پروپوزال، روش تحقیق در فصل سوم پایان نامه مورد بررسی قرار می گیرد. بخش روش تحقیق شامل روش تحقیق، نوع تحقیق، ابزار گردآوری داده، جامعه و نمونه آماری، روش تحلیل داده و معرفی ابزار تحلیل داده است.

گان چارت، جدول تجهیزات و هزینه مورد نیاز

یک تفاوت دیگر پروپوزال و فصل اول پایان نامه به قسمت گان چارت، جدول و هزینه ها مربوط می شود. این بخش ها تنها در پروپوزال نوشته می شوند. این سه بخش به معرفی برنامه زمانی انجام پایان نامه و تجهیزات آزمایشگاهی و بودجه مورد نیاز می پردازند. این در حالیست که برای نوشتن فصل اول پایان نامه شما به این قسمت هیچ نیازی ندارید.

تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه چیست؟

مقدمه و نتیجه گیری در فصل اول

یک تفاوت بین پروپوزال و فصل اول پایان نامه به قسمت مقدمه و نتیجه گیری مربوط می شود. شما در پروپوزال به این دو قسمت نیازی ندارید. در حالی که در زمان نوشتن فصل اول باید هر دو قسمت را به طور کامل بنویسید.

در پایان

با وجود آنچه که در مقایسه بین پروپوزال و فصل اول پایان نامه گفته شد باز هم ممکن است در این کار مشکلاتی داشته باشید. موسسه پروژه دونی یکی از بهترین موسسات نوشتن پایان نامه و مقاله است که در این زمینه می تواند مشاوره های لازم را به شما بدهد.

همچنین اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − 66 =