در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

معرفی ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه

ابزار گردآوری اطلاعات در پایان نامه به شما کمک می کنند تا سریع تر پروژه را به نتیجه برسانید. از این ابزار در فصل چهارم پایان نامه استفاده می شود. به طور کلی ساختار پایان نامه در مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل پنج فصل است. اصلی ترین فصل که بیشتر ارزیابی عملکرد دانشجو در فرآیند نگارش پایان نامه بر اساس آن انجام می شود، فصل چهارم است. موسسه نوشتن پایان نامه پروژه دونی این مطلب را برایتان آماده کرده است.

چرا به ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه نیاز دارید؟

فصل چهارم به طور کلی حاوی نتایج پژوهش و تحلیل نتایج براساس نتایج علمی است. برای جمع آوری نتایج ابتدا نیاز به گردآوری اطلاعات علمی است. از ابزارهای گوناگونی برای این منظور استفاده می شود. ابزارهای گردآوری داده در پایان نامه کار شما را برای نوشتن پایان‌نامه راحتتر کرده است.

در گذشته محقق برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و یا دکتری مجبور بود روزهای زیادی را برای تحلیل داده ها و جمع آوری اطلاعات صرف کند. اما اکنون با کمک ابزار گردآوری اطلاعات در پایان نامه می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

مهم ترین ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه

ابزارهایی که برای جمع آوری داده ها برای پایان نامه استفاده می شوند، مزیت های زیادی را به همراه دارند. از جمله بهترین و پرکاربردترین ابزارهایی که برای گردآوری اطلاعات پایان نامه استفاده می شود، می توان به موارد اشاره کرد:

ابزارهای انجام مصاحبه

یک ابزار گردآوری اطلاعات در پایان نامه به مصاحبه شفاهی اختصاص دارد. در واقع مصاحبه یکی از انواع روش تحقیق در پایان نامه محسوب می شود. به این صورت که از آن برای مصاحبه و جمع آوری داده های کلی استفاده می شود. در این صورت ابزار گردآوری اطلاعات برای تحلیل شرایط عمومی پژوهش کاربرد دارد.

برای نمونه از مصاحبه با خبرگان برای تایید روایی و پایایی پرسشنامه می توان استفاده کرد. همچنین از این ابزار می توان برای مصاحبه با خبرگان و متخصصان پارامترهای اصلی پژوهش استفاده کرد.

ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه

ابزارهای مشاهده در پایان نامه

یکی دیگر از ابزارهای گردآوری اطلاعات برای نوشتن پایان نامه، برای قسمت مشاهده است. به این معنا که از روش مشاهده برای برخی از موضوعات و پایان نامه ها استفاده می شود. ابزارهای گفته شده هم به منظور جمع آوری اطلاعات در پژوهش های بنیادی کاربرد دارند.

از جمله رشته پزشکی و کشاورزی به بخش مشاهده سوژه تحقیق نیاز دارند. حال آنکه پژوهشگر یا دانشجو می تواند با کمک ابزارهای گردآوری داده در پایان نامه این بخش را سریع تر و دقیق تر انجام دهد.

توجه داشته باشید که مشاهده بدون داده های آزمایشگاهی، در رشته های مهندسی و فنی امکان پذیر نیست.

ابزارهای مطالعات کتابخانه ای

استفاده از ابزار گردآوری اطلاعات در پایان نامه فقط مختص رشته‌های آزمایشگاهی نیست. بلکه رشته هایی که نوشتن پایان نامه آنها با روش کتابخانه ای انجام می شود، به چنین ابزارهایی نیاز دارند.

در این رشته ها پایان نامه با مطالعه منابع علمی انجام می شود.  استخراج داده های اولیه و شروع پژوهش مهم ترین بخش از انجام پایان نامه در این رشته هاست.

از ابزارهای گردآوری داده در پایان نامه در همین زمان استفاده می شود. سپس پژوهشگر به سراغ تحلیل داده ها می رود که این کار با کمک مطالعه منابع قبلی انجام می شود. اگر پایان نامه به شکل مروری انجام می شود، باز هم روش کتابخانه ای کاربرد دارد.

استفاده از ابزارهای پرسشنامه

در برخی از رشته های نظری استفاده از پرسشنامه به عنوان ابزار جمع آوری داده کاربرد زیادی دارد. برای مثال در رشته های جامعه شناسی و روانشناسی دانشجو باید به طور مستقیم با جامعه آماری ارتباط داشته باشد.

در این صورت استفاده از ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه اهمیت پیدا می کنند.

پرسشنامه خود دارای دو بخش سوالات عمومی و سوالات اختصاصی است. دانشجو در بخش سوالات عمومی به جمع آوری اطلاعات کلی مانند حسب و سن می پردازد. در بخش سوالات تخصصی سوالات بسته و سوالات باز از نمونه های جامعه آماری پرسیده می شود.

سوالات بسته با پاسخ های محدود طراحی می شود. یعنی شرکت کننده در آزمون باید از بین پاسخ‌ها یکی را انتخاب کنند. اما در سوالات باز شرکت کننده می تواند پاسخ مورد نظر خود را به سوال بدهد.. در پایان نامه های دانشگاهی بیشتر از سوالات بسته استفاده می شود.

اما نقش ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه در پرسشنامه چیست؟

دانشجو با کمک این ابزارها می تواند در مدت زمان کوتاه تری پرسشنامه را در بین شرکت کنندگان توزیع و پاسخ آنها را ارزیابی کند. در روش های قدیمی دانشجو یا پژوهشگر باید زمان زیادی را صرف بررسی پاسخنامه می کرد. حتی در حال حاضر روش برگزاری پرسشنامه به صورت آنلاین نیز انجام می شود.

ابزارهای گردآوری داده در پایان نامه

 قسمت های عملی پایان نامه

در پایان نامه رشته های فنی، تست های آزمایشگاهی برای جمع آوری داده انجام می شود. این کار با توجه به پارامترهای اولیه صورت می گیرد. روند کار در این گونه تست ها با استفاده از مطالعات کتابخانه ای مشخص می شود. دانشجو بهتر است قبل از انجام تست آزمایشگاهی در مورد شرایط تست با متخصصین و استاد راهنما مشورت کند.

سپس می تواند بهترین روش برای جمع آوری داده را انتخاب کند. اما در نهایت به ابزارهای گردآوری داده در پایان نامه نیاز پیدا می کند. عموما اساتید دانشگاه در مورد انتخاب ابزارها به دانشجو مشورت های لازم را می دهند.

انتخاب بهترین ابزارهای گردآوری داده

یکی از مهم ترین قسمت های انجام پایان نامه، انتخاب ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه است. بسیاری از دانشجویان بدون اطلاع از این ابزارها، شروع به نوشتن پایان نامه می کنند. در حالی که سرعت کار خود را می توانند با کمک ابزارها افزایش دهند.

شناخت ابزار جمع آوری داده برای تمامی دانشجویان اهمیت دارد. شما می توانید با کمک یک موسسه انجام پایان نامه تماس بگیرید.

پروژه دونی با داشتن متخصصان در تمامی رشته های دانشگاهی می توانند در این زمینه مشاوره های لازم را به شما بدهند. در صورت نیاز به انتخاب ابزار گردآوری اطلاعات و یا اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 1