در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

بعد از انتخاب موضوع پایان نامه نوبت به جمع آوری داده ها می‌رسد. در این مطلب پروژه دونی ما قصد داریم به نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه بپردازیم. به طور کلی دو روش برای جمع آوری داده در پژوهش وجود دارد. همین روش ها را در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: معرفی ابزارهای گردآوری اطلاعات در پایان نامه

نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

برای گردآوری داده های یک پژوهش باید نوع آن مشخص شود. به طور کلی شما باید به روش نظری و تجربی یکی را انتخاب کنید. هر چند برخی از رشته ها به هر دو روش همزمان با هم نیاز دارند. هر یک از این روش ها عبارتند از:

جمع آوری داده های نظری

یکی از روش های گردآوری اطلاعات و داده های پایان نامه به صورت نظری است. در این روش شما به سراغ ژورنال‌ها، مجلات، کتابخانه‌ها و پایگاه های داده آنلاین مثل Google Scholar ، ERIC یا Scopus می روید. همچنین می توانید به سراغ لیست پایان نامه های دانشگاه خود نیز بروید.

در هر صورت باید پایان نامه های مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید. این روش به شما کمک می کند ببینید که رویکردهای اتخاذ شده در این پایان نامه ها چیست. حتی می توانید با مطالعه آنها بفهمید بر چه جنبه های متمرکز شده اند. علاوه بر این، به لیست منابع پایان نامه های مرتبط با موضوع خود نگاه کنید. آنها از کتاب ها، مجلات و مقاله هایی استفاده کرده اند؟

با دنبال کردن منابع می توانید نظریه های اصلی و کتاب های دسته اول مرتبط با موضوع خود را به راحتی آب خوردن پیدا کنید.

یک نکته مهم در نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه استفاده از سیستم عامل های اشتراک محتواست. شاید بپرسید این سیستم عامل ها چه هستند؟ برخی از سایت ها مثل مگیران و یا نورمگز در ایران و سایت ساینس دایرکت در خارج از کشور همین کار را برایتان انجام می‌دهند. همچنین می توانید به سراغ سایت ایرانداک بروید و موضوع خود را دنبال کنید. همه پایان نامه های مرتبط با موضوع برایتان نمایش داده می شود.

قسمت ادبیات موضوع یک پایان نامه منابع قبلی را بررسی می کند که می تواند برای گردآوری اطلاعات مفید واقع شود.

روش جمع آوری اطلاعات پایان نامه

جمع آوری داده های تجربی

روش جمع آوری اطلاعات پایان نامه در رشته های تجربی کمی تفاوت دارد. در رشته های نظری یا انسانی شما از روش کتابخانه ای استفاده می کنید. اما در این روش باید نوع داده را مشخص کنید. به طور کلی شما دو نوع داده دارید که شامل داده های کمی و کیفی هستند. ما در مقاله دیگری انواع روش های تحقیق کمی و کیفی را بین کرده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید تفاوت بین دو اطلاعات و روش را بهتر درک کنید.

اما به طور کلی داده های کیفی به معنای کلمات است و داده های کمی به اعداد و ارقام اشاره دارد. برای مثال در رشته های روانشناسی که باید نتیجه را با اعداد و ارقام مشخص کنند و در عین حال کلمات هم برای توصیف کاربرد دارند، دو روش کمی و کیفی با هم استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

داده های کیفی در مقابل کمی

همانطور که گفتیم برای جمع آوری اطلاعات پایان نامه باید نوع داده هم مشخص شود. اطلاعات کیفی قابل اندازه گیری نیستند. در عین حال ممکن است شامل داده های غیر متنی مثل تصویر، فیلم و … باشند. طبق ادعای محققان، داده های کیفی جزئی، دقیق و متناسب هستند. اطلاعاتی که از مشاهدات، مصاحبه و گروه های متمرکز بدست می آید، در زیر مجموعه داده های کیفی می گنجد.

برخلاف اطلاعات کیفی در پژوهش، اطلاعات کمی با اعداد قابل اندازه گیری و نوشتن هستند. طبق گفته محققان این نوع از داده ها معتبر، علمی و کاملا دقیق هستند. نتایجی که از بررسی ها، تست ها و پایگاه های داده موجود بدست می آید، در ردیف اطلاعات کیفی می گنجد.

در پایان با در نظر گرفتن اینکه چه نوع نتیجه ای مد نظر شماست و چقدر برای گردآوری اطلاعات زمان دارید، بهترین روش جمع آوری اطلاعات را انتخاب کنید.

زمانی که به اندازه کافی داده های نظری و تجربی را جمع اوری کردید، شروع به نوشتن کنید. البته قبل از نوشتن بخش اصلی، باید برای پایان نامه ساختار مشخص کنید. چرا که داده های زیادی را گردآوری کرده اید که هر یک به سمت و سویی می رود. با مشخص کردن ساختار می توانید داده ها را دسته بندی کنید.

نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

ابزار جمع آوری اطلاعات پایان نامه

اگر با ابزارهای گردآوری اطلاعات پایان نامه آشنایی کامل داشته باشید، کار شما با سرعت بیشتری پیش می رود. در مطلب دیگری به این موضوع به طور جامع پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: انواع روش تحقیق در پایان نامه : “کمی و کیفی”

سوالات متداول در مورد جمع آوری داده های پایان نامه

چه نوع داده ای باید برای پایان نامه جمع آوری کنم؟

نکته کلیدی در مورد نحوع جمع آوری اطلاعات پایان نامه به خود نتیجه بستگی دارد. همچنین باید زمان آن را هم مشخص کنید.

چگونه می توانم داده های نظری را برای پایان نامه خود جمع آوری کنم؟

برخی از منابع مطالب و داده های نظری را گرد هم آورده اند. کافیست به سراغ این منابع بروید. برای مثال نورمگز و مگیران در همین رابطه راه اندازی شده اند.

چگونه می توانم داده های تجربی را برای پایان نامه خود جمع آوری کنم؟

برای جمع آوری داده های تجربی، ابتدا باید نوع داده مورد نظر خود را انتخاب کنید. دو گزینه وجود دارد: داده های کیفی یا کمی. شما می توانید از طریق مشاهدات، مصاحبه، گروه های متمرکز یا با نظرسنجی، آزمایشات و پایگاه های داده، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید.

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

منبع: paperpile

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − = 11