در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

از کجا بفهمیم که یک مقاله isi است | راههای تشخیص isi بودن مقاله

از کجا بفهمیم که یک مقاله isi است ؟ قطعا می دانید مقالات isi در ردیف بهترین و معتبرترین مقالات علمی دنیا محسوب می شوند. مجلات و ژورنال هایی که این دسته از مقالات را منتشر می کنند، به معیارهای زیادی از جمله دستاورد علمی و صحت و سقم اطلاعات تاکید دارند. در واقع یک مجله isi بدون بررسی مقاله اقدام به چاپ آن نمی کند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران برای مطالعات به سراغ این دست از مقالات می روند.

البته تشخیص isi بودن مقاله در این مورد اهمیت دارد. گاهی یک مقاله به دستتان می رسد که اطلاعات مورد نیازتان در آن درج شده است. اما در مورد آی اس آی بودن آن اطلاع کافی را ندارید. در چنین موارد باید بتوانید از طریق چندین راه اعتبار و آی اس آی بودن مقاله را تشخیص دهید. برای تشخیص isi بودن مقاله موسسه پروژه دونی این مقاله را برایتان آماده کرده است.

چرا به تشخیص isi بودن مقاله نیاز داریم؟

مقالات آی اس آی نسبت به سایر مقالات علمی اعتبار بالاتری دارند. اگر قرار است برای نوشتن مقاله ISI اقدام کنید، دیدن و مطالعه چندین نوع مقاله آی اس آی برای الگوبرداری ضرورت دارد. از سوی دیگر گاهی برای نوشتن مقاله ISI به مقالات معتبری نیاز دارید تا به عنوان منبع استفاده کنید.

نوشتن پایان نامه و یا پروژه های دانشجویی و یا نوشتن مقاله علمی پژوهشی هم به مقاله ISI نیاز دارد. در این صورت با تشخیص isi بودن مقاله می توانید به اعتبار منبع پی ببرید.

از کجا بفهمیم که یک مقاله isi است ؟

برای درک اینکه آیا یک مقاله آی اس آی است یا خیر باید به سراغ چندین کار بروید. در ادامه به مراحل تشخیص مقاله isi می پردازیم.

راههای تشخیص isi بودن مقاله

توجه به مجله‌ای که مقاله در آن چاپ شده است

اولین راه برای تشخیص isi بودن مقاله توجه به نوع مجله ای است که مقاله در آن چاپ شده است. برای اینکه بدانید مجله چه ایمپکت و اعتباری دارد، باید به سراغ وب سایت هایی بروید که لیست مجلات چاپ مقاله آی اس آی را منتشر می کنند. اگر مجله مورد نظر در این فهرست قرار گرفته باشد، به این معناست که مقاله مورد نظر شما نیز isi است.

اما از آنجایی که براساس معیارهای رتبه بندی مجلات، ممکن است یک مجله در زمان چاپ مقاله isi امتیاز بالایی داشته باشد اما در حال حاضر افت کرده باشد، این معیار خیلی دقیق نیست. مگر اینکه شما به سال انتشار مقاله نگاه کنید. سپس برحسب سال انتشار، به سراغ لیست مجلات انتشار مقاله isi بروید. اگر این مجله در حال حاضر ایمپکت بالایی ندارد اما در چندین سال قبل از امتیاز بالایی برخوردار بوده است، نشانه isi بودن مقاله است.

برای پیدا کردن مجلات isi چکار کنیم؟

برای تشخیص isi بودن مقاله باید مجلات را پیدا کنید. در این صورت به سایت موسسه تامسون رویترز بروید. در این سایت هر سال دو دسته از ژورنال های معتبر برای چاپ مقاله آی اس آی منتشر می شوند. این دو دسته عبارتند از:

موسسه تامسون رویترز هر سال مجلات را براساس معیارهای علمی دقیق اعتبار سنجی می‌کند. هر گاه مجله ای اعتبار بالایی را کسب کند، وارد فهرست رتبه بندی می شود. بنابراین پیدا کردن مجله در سایت موسسه تامسون رویترز یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تشخیص مقاله آی اس آی است.

نحوه ورود به سایت تامسون رویترز

برای تشخیص isi بودن مقاله در موسسه تامسون رویترز باید به سایت www.mjl.clarivate.com  بروید. در این وب سایت مجموعه ای گسترده از انواع مقالات isi را منتشر می کند. شما می توانید در این وب سایت عنوان و نامل کامل مجله را بنویسید. سپس بر روی گزینه ISSN بزنید. در دکمه Search را انتخاب کنید.

سپس سایت برای شما یک صفحه را باز می کند که مشخصات کامل مقاله را منتشر می کند. همچنین مشخصات کامل مجله مورد نظرتان منتشر می شود. اگر این مجله در فهرست مجلات ISI باشد، برایتان مشخص می شود.

چرا به تشخیص isi بودن مقاله نیاز داریم؟

در پایان

پیدا کردن مقالات ISI کار تقریبا ساده ای است. همانطور که گفته شد فقط باید ژورنال های معتبر مربوط به چاپ مقاله ISI را پیدا کنید. در صورتی که برای نوشتن مقاله ISI به کمک نیاز دارید، می توانید به قسمت «ثبت پروژه» بروید. در این قسمت اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =