در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

تفاوت چکیده و نتیجه گیری مو به مو

چکیده و نتیجه‌گیری دو بخشی که است که در انتهای مقالات و پایان نامه ها انجام می شود. یک تفاوت چکیده و نتیجه گیری اینست که شما ابتدا نتیجه گیری را می نویسید و بعد به سراغ چکیده می روید. البته این دو قسمت تفاوت های بیشتری با هم دارند. اگر فرق بین نتیجه گیری و چکیده را بدانید در نوشتن این دو بخش سرعت العمل بالاتری خواهید داشت. در این مطلب ما قصد داریم به تفاوت‌های بین نتیجه‌گیری و چکیده به طور مفصل بپردازیم. دشاید آنچه که در موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی می خوانید در سایت دیگری گفته نشده باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

تفاوت چکیده و نتیجه گیری

اولین تفاوت بین این دو قسمت مربوط به محتوای چکیده و نتیجه گیری است. شما در نتیجه گیری قسمت های مهم مقاله یا فصل پایان نامه را یادداشت برداری می کنید. حالا ممکن است این نکات بین 2 تا 5 مورد باشد. سپس هر مورد را به اندازه دو خط توضیح می دهید. در انتها نظر خود را در مورد آن بیان می‌کنید.

اما در نوشتن چکیده باید سوال اصلی، مسئله اصلی، هدف از نوشتن مقاله یا پایان نامه را فرضیه را به اندازه 2 پاراگراف بیان کنید. در پاراگراف آخر هم باید اشاره کوچکی به دستاورد خود داشته باشید.

همان طور که در مطلب فرق بین مقدمه و چکیده ذکر کردیم نحوه نوشتن چکیده با توجه به متن و مقدمه است.

مقدار چکیده و نتیجه گیری چقدر است؟

یکی دیگر از تفاوت های بین نتیجه گیری و چکیده به تعداد کلمات مربوط می شود. شما باید چکیده را در 150 تا حداکثر 250 کلمه بیان کنید. حالا فرقی نمی کند که چکیده را برای مقاله بنویسید و یا پایان نامه. در هر صورت مقدار مشخص شده در دو پروژه یکسان است.

اما برای نتیجه گیری تعداد کلمات مشخص نیست. نتیجه گیری در مقالات با پایان نامه تفاوت دارد. برای مقالات می توانید بین 2 تا 10 پاراگراف (حداکثر دو صفحه) نتیجه گیری بنویسید. اما برای پایان نامه میزان نتیجه گیری بیشتر است. البته در نوشتن پایان نامه هم باید برای هر فصل به صورت مجزا نتیجه گیری بنویسید که عموما فصل ها هر کدام به یک صفحه نتیجه گیری نیاز دارند. برای انتهای پایان نامه باید حداقل 5 صفحه نتیجه گیری بنویسید.

اولین تفاوت بین این دو قسمت مربوط به محتوای چکیده و نتیجه گیری است.

ذکر نتیجه گیری در چکیده

یکی دیگر از تفاوت های بین چکیده و نتیجه گیری اینست که شما در چکیده باید نتیجه گیری را هم حداقل در یک یا دو خط بیاورید. در حالی که برای نوشتن نتیجه گیری نیازی نیست که در مورد چکیده صحبت کنید. در واقع شما ابتدا نتیجه گیری را می نویسید. پس چیزی به نام چکیده ندارید که بخواهید آن را در بخش نتیجه گیری ذکر کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه

تحلیل دستاورد در نتیجه گیری

یک تفاوت چکیده و نتیجه گیری اینست که شما در نتیجه گیری به طور دقیق در مورد دستاوردهای فصل یا مقاله صحبت می کنید. سپس نظر خود را هم به آن اضافه کرده و به ذهن خواننده سمت و سو می دهید. اما در چکیده چنین چیزی وجود ندارد. همان اشاره کوتاهی که به نتیجه گیری و دستاورد می شود، برای آماده کردن ذهن مخاطب است. اما قرار نیست به طور مفصل در مورد دستاورد خود در مقاله یا پایان نامه صحبت کنید.

ارائه روش تحقیق در چکیده

یک تفاوت چکیده و نتیجه گیری به بیان روش تحقیق مربوط می شود که باید آن را در بخش چکیده عنوان کنید. در واقع مخاطب یا همان خواننده باید بداند اطلاعات تحقیق شما از چه راهی نوشته شده است. در نتیجه گیری شما هیچ اشاره ای به روش تحقیق نمی کنید. حتی در این قسمت نیازی هم نیست که منابع را ذکر کنید. بلکه اطلاعات و داده ها را یک بار دیگر مرور کرده و به طور خلاصه برای مخاطب بیان می کنید.

آماده کردن خواننده و کمک به درک مطلب

چکیده مطلب کوچکی است که برای آماده کردن و ترغیب مخاطب برای خواندن پروژه نوشته می شود. برای مثال خواندن یک پایان نامه 300 صفحه ای برای بسیاری از دانشجویان یا اساتید کار سختی است. پس ترجیح می دهند ابتدا چکیده را بخوانند و اگر مطابق با میلشان بود ادامه مطلب را هم از طریق فهرست مطالب بخوانند.

اما نتیجه گیری به مخاطبی که پروژه را مطالعه کرده است، کمک می کند تا بهتر مطلب را درک کند. در واقع چکیده قبل از شروع به خواندن برای آماده سازی ذهن مخاطب است اما نتیجه گیری برای کمک به درک مطلب نوشته می شود.

ارائه پیشنهاد در نتیجه گیری

یکی دیگر از تفاوت های چکیده و نتیجه گیری در ارائه راه حل و پیشنهاد است. در نتیجه گیری باید محدودیت ها و مشکلاتی که در سر راهتان قرار گرفته بود، بیان شود. سپس برای تحقیقات بعدی هم پیشنهاداتی را ارائه دهید. اما در چکیده چنین چیزی وجود ندارد.

مقدار چکیده و نتیجه گیری چقدر است؟

شباهت نتیجه گیری و چکیده

برای نوشتن نتیجه گیری نباید استدلال های جدیدی را به مطلب اضافه کنید. تمامی اطلاعات اصلی در بطن و بدنه مقاله یا پایان نامه گفته می شود و شما در نتیجه گیری در مورد آن ها صحبت می کنید. در چکیده هم وضعیت به همین صورت است و نباید چیزی خارج از پروژه در آن گفته شود.

در نتیجه گیری و چکیده نباید از عکس، نمودار و یا جدول استفاده کنید.

در پایان

آنچه که از تفاوت چکیده و نتیجه گیری برایتان بازگو کردیم به شما کمک می کند با سرعت بیشتری این دو بخش را بنویسید. درست است که همه دانشجویان با محل قرار گرفتن چکیده و نتیجه گیری آشنایی کامل دارند، اما در مورد ساختار و محتوای این دو قسمت دچار مشکل می شوند. این متن به همین دلیل تهیه شد تا شما را از اشتباه احتمالی درآورد.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 ÷ = 1