در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

نوشتن پایان نامه روانشناسی برای همه گرایش های این رشته

نوشتن پایان نامه روانشناسی در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود. رشته روانشناسی به طور کلی یکی از رشته های دانشگاهی پر طرفدار است. همین طور دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع ارشد و دکتری تمایل زیادی دارند.

رشته روانشناسی در مقطع ارشد دارای گرایش های بالینی، روانسنجی، سازمانی، بالینی کودک و نوجوان، اسلامی و تربیتی است. پایان نامه کارشناسی روانشناسی ساده تر از مقطع ارشد و دکتری انجام می شود. اما به طور کلی انجام پایان نامه روانشناسی مانند سایر رشته ها دارای پنج فصل مجزا است. موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی به طور مفصل به این موضوع پرداخته است.

انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی

قبل از هر چیز برای نوشتن پایان نامه در رشته روانشناسی باید موضوع را انتخاب کنید. در مطلب دیگری به نحوه انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی پرداخته ایم. سپس باید موضوع را از جهت تکراری نبودن در سایت ایرانداک بررسی کرده و بعد در گروه آموزشی و دانشکده به تصویب برسانید. بعد این مرحله باید به سراغ نوشتن پروپوزال روانشناسی بروید. پروپوزال نویسی هم مراحل خاص خود را دارد. بعد از اتمام باید آن را به تایید گروه و آموزش دانشکده برسانید. در نهایت شما کارهای مقدماتی را تمام کرده اید و حالا باید به سراغ نوشتن پایان نامه و فصل های آن بروید.

نحوه نوشتن فصل های پایان نامه کارشناسی روانشناسی

در مورد نگارش فصل اول و دوم پایان نامه روانشناسی فرآیند تحقیق مشابه سایر رشته هاست. در فصل اول مقدمه ای از فرآیند تحقیق و روش تحقیق به شکل خلاصه مورد اشاره قرار می گیرد. در حقیقت فصل اول پایان نامه کارشناسی روانشناسی شباهت زیادی به پروپوزال اولیه دارد.

در فصل دوم، باید ادبیات نظری تحقیق و پیشینه تحقیق را ارائه دهید. نگارش فصل سوم پایان نامه روانشناسی به گونه ای است که باید در آن فرآیند جمع آوری اطلاعات میدانی را معرفی کنید. چون در اکثر موضوعات پایان نامه روانشناسی از جمع آوری اطلاعات به شکل میدانی استفاده می شود.

ابزار جمع آوری اطلاعات برای انجام پایان نامه روانشناسی شامل پرسشنامه است. در فصل چهارم باید نتایج پرسشنامه و تحلیل آنها را ارائه دهید. تحلیل نتایج عموما با استفاده از نرم افزارهای آماری مانند  Spss، Lisrel، Eviews و….انجام می شود.

در نهایت برای نوشتن پایان نامه روانشناسی و فصل پنجم باید به نتیجه گیری و پیشنهادات بپردازید.

نحوه نوشتن فصل های پایان نامه کارشناسی روانشناسی

گرایش های رشته روانشناسی

برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی اطلاع از گرایش های این رشته اهمیت دارد. چرا که موضوع پایان نامه باید براساس گرایش تحصیلی انتخاب شود:

1. روانشناسی بالینی

در روانشناسی گرایش بالینی به بررسی انواع اختلالات روانی و عوامل موثر بر آن و شیوه های گوناگون درمانی می پردازد.

از حوزه های پژوهشی در گرایش بالینی می توان به تاثیر شبکه اجتماعی بر سلامت روان، تاثیر مثبت اندیشی بر شادکامی، تاثیر مداخلات روانشناسی بر سلامت جنسی، ارزیابی ویژگی های روانشناسی در مشکلات بالینی اشاره کرد. برای نوشتن پایان نامه روانشناسی در گرایش بالینی باید یکی از این موضوعات را انتخاب کنید.

2. روانشناسی سازمانی

اگر در گرایش روانشناسی سازمانی تحصیل می کنید، برای انجام پایان نامه روانشناسی باید به بررسی عوامل موثر بر رفتار فرد در محیط کار بپردازید. از حوزه های محبوب در این گرایش می توان به تاثیر رفتار سازمانی مثبت گرای عملکرد، عوامل موثر بر بهداشت روانی کار، تاثیر شخصیت روی رفتار سازمانی اشاره کرد.

نوشتن پایان نامه کارشناسی روانشناسی در گرایش سازمانی به روش میدانی نیاز دارد. در واقع باید در محیط کار حاضر شوید و تاثیر عوامل محیطی بر بهداشت روانی کارکنان را بررسی کنید.

 

3. روانشناسی تربیتی

برای انجام پایان نامه روانشناسی در گرایش روانشناسی تربیتی باید راهکارهایی را برای بهبود روابط در حوزه آموزش و تربیت ارائه دهید. از حوزه های تحقیقاتی در این گرایش می توان عوامل موثر بر بهبود روانشناسی مثبت نگر را نام برد. همچنین تاثیر رابطه در خانواده بر مهارت آموزی و تاثیر واگذاری امتیازات برنامه ریزی درس به دانشگاهها بر عملکرد تربیتی  از دیگر موضوعات در روانشناسی تربیتی است.

اگر قصد نوشتن پایان نامه روانشناسی تربیتی را دارید، باید به یکی از این حوزه ها بپردازید.

نوشتن پایان نامه روانشناسی در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود

4. روانشناسی اسلامی

نوشتن پایان نامه روانشناسی اسلامی در مقطع کارشناسی و ارشد هم یکی دیگر از مواردی است که دانشجویان روانشناسی به آن نیاز دارند. در قرآن از روانشناسی به عنوان علم رفتار انسان نام برده می شود. از زمینه های تحقیقاتی در این گرایش می توان به بررسی حقوق زوجین در اسلام، مقایسه نظریات رشد قرآنی در روانشناسی، بررسی شخصیت از دیدگاه غرب اشاره کرد.

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38 ÷ 19 =