در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

ارزیابی اعتبار مجلات ISI با کمک ایمپکت فاکتور

برای ارزیابی اعتبار مجلات ISI از پارامتر های مختلفی استفاده می شود. یکی از مهم ترین پارامترهای ارزیابی کیفیت علمی مجلات ISI، بررسی ضریب تاثیرImpact factor )  (  است. اما این شاخص به چه معناست و چه تاثیری در انتخاب ما دارد؟ چرا برای چاپ مقاله isi باید به سراغ چنین معیاری برویم؟ در ادامه به روش ارزیابی اعتبار مجلات ISI از طریق ایمپکت فاکتور می‌پردازیم. تا انتهای این مطلب با پروژه دونی همراه باشید.

ایمپکت فاکتور به چه معناست؟

بعد از نوشتن مقاله isi برای چاپ مقاله در مجلات خارجی از شاخص ضریب تاثیر استفاده می شود. این معیار از سال 1975 از برای بررسی اعتبار ژورنال های علمی استفاده شده است. ضریب تاثیر به شکل سالیانه و برای برخی از مجلات به شکل 2 سال یکبار محاسبه می شود.

ارزیابی اعتبار مجلات ISI با محاسبه ایمپکت فکتور به این صورت است که تعداد ارجاعات داده شده به مقالات ژورنال بر تعداد کل مقالات چاپ شده ژورنال در یک محدوده زمانی مشخص، تقسیم می‌شود. عدد بدست آمده همان ضریب تاثیر است.

بنابراین وقتی برای چاپ مقاله در ژورنال های معتبر isi به سراغ ژورنال هایی با ضریب تاثیر بالا می روید یعنی این ژورنال از اعتبار علمی بالاتری برخوردار است. مهم‌ترین کاربرد ایمپکت فکتور، ارزیابی اعتبار مجلات ISI و سایر مقالات در حوزه تخصصی است.

مزیت ایمپکت فاکتور برای ارزیابی اعتبار مجلات ISI

ایمپکت با مزیت‌های بی‌شماری همراه است که می توانید از آن در موارد زیر بهره ببرید:

1. ارزیابی مجله در مقاله

در نظام ارزشیابی سطح مقالات علمی چاپ شده در کشور، به ایمپکت فکتور ژورنالی که مقاله در آن چاپ شده است، توجه زیادی می شود. برای مثال شما قصد شرکت در مصاحبه دکتری را دارید. در این صورت به ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر مجلاتی که مقالات شما را چاپ کرده است، به عنوان یک معیار پذیرش توجه می‌شود.

برای چاپ مقاله در مجلات خارجی هم این معیار اهمیت زیادی دارد. این ضریب برای کل مقالات یک ژورنال به شکل میانگین در نظر گرفته می‌شود. پس با این حساب برای یک مقاله به شکل مجزا قابل استفاده نیست. برای ارزیابی یک مقاله می توان به ارجاعات داده شده به آن مقاله نیز توجه کرد.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام مقاله ISI + بهترین و تخصصی ترین نکاتی که باید بدانید

2. مقایسه مقالات مروری و پژوهشی

برای ارزیابی اعتبار مجلات ISI و یا مجلات داخلی در هر شرایطی به ایمپکت فاکتور نیاز دارید. زیرا ارزیابی ایمپکت فکتور بر اساس تعداد ارجاعات داده شده به مقالات آن ژورنال است. بنابراین معیار مناسبی برای مقایسه سطح علمی بین مقالات مروری و مقالات پژوهشی محسوب می شود.

برای ارزیابی اعتبار مجلات ISI از پارامتر های مختلفی استفاده می شود

3. مقایسه ژورنال ها در حوزه های گوناگون

برای چاپ مقاله در ژورنال های معتبر isi استفاده از ایمپکت فکتور برای مقایسه بین ژورنال ها اهمیت زیادی دارد. زیرا مجلات و ژورنال‌ها براساس تخصص قابل مقایسه نیستند. مقایسه بین چندین مجله تخصصی مختلف گمراه کننده است.

برای مثال، در رشته های بالینی به دلیل اینکه معمولا تحقیقات در یک زمان مشخص، بر روی موضوعات به روز انجام می شود، تعداد ارجاعات افزایش می‌یابد. در این ژورنال‌ها اکثر تحقیقات یک حوزه علمی را شامل می شوند. این در حالیست که در ژورنال های مرتبط با علوم انسانی، ممکن است سیر تحقیقات خیلی ارتباط تنگاتنگی با هم نداشته باشد.

به همین دلیل ارجاعات به یک مقاله مشخص تعداد بالایی نداشته نباشد. بنابراین نمی توان ژورنال های تخصصی مختلف را با استفاده از ایمپکت فکتور از نظر اعتبار با هم مقایسه کرد.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =