در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم | نمونه یک مقاله خوب

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم ؟؟ سوالیست که اغلب دانشجویان از ما می‌پرسند. نوشتن یک نمونه مقاله خوب کار ساده‌ای نیست. در واقع به تکنیک‌هایی نیاز دارد که از عهده هر کسی ساخته نیست. اما به این معنا نیست که شما نمی‌توانی چنین مقاله ای را بنوسید. برای نوشتن نمونه یک مقاله علمی و باکیفیت باید زمان صرف کنید. عجول بودن در این کار مانع از نتیجه درست و منطقی می شود. در ادامه به طور مفصل به این موضوع می پردازیم. پس با پروژه دونی همراه باشید.

چگونه یک مقاله خوب بنویسیم؟

برای نوشتن یک مقاله خوب باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

اصول نگارشی را یاد بگیرید

مهم‌‌ترین اصل برای نوشتن نمونه یک مقاله خوب و علمی ابتدا یادگیری اصول نگارشی است. شما در واقع ابتدا به عنوان یک نویسنده باشید کار کنید. جملات را به گونه‌ای در کنار یکدیگر بچینید تا فهم آن برای خواننده آسان شود. از سوی دیگر این اصول نگارشی باید مطابق با دستور زبان فارسی باشید.

در کار عجله نکنید

برای نوشتن یک مقاله خوب باید با آرامش کار کنید. عجله کردن برای نوشتن مقاله علمی نتیجه خوبی ندارد. اگر برای اولین بار است که برای نوشتن مقاله اقدام می کنید، باید به خودتان فرصت دهید. وقتی موضوع را انتخاب کردید، حالا باید ساختار را مشخص کنید.

هدف از نوشتن مقاله را مشخص کنید

بعد از موضوع شما باید بدانید به دنبال چه چیزی هستید. برای پاسخ دادن به سوال چگونه یک مقاله خوب بنویسیم ابتدا باید هدف مشخص شود. وقتی سوال اصلی را از خود بپرسید، باید یک فرضیه یا پاسخ برای آن بنویسید. مقاله شما پاسخی برای این سوال خواهد بود. شما در این مقاله به دنبال رد یا تایید فرضیه هستید.

بیشتر بخوانید: چگونه مقاله خود را در مجلات چاپ کنیم| هزینه چاپ مقاله در مجلات داخلی

تمامی منابع علمی را پیدا کنید

برای نوشتن نمونه یک مقاله علمی و خوب داشتن اطلاعات کافی لازم است. در واقع وقتی به دنبال رد یا تایید یک فرضیه هستید باید به منابعی که پیش‌تر در مورد آن نوشته شده است، استناد کنید. از سوی دیگر گاهی برای بیان اطلاعات دقیق باید از پرسشنامه و یا سایر روش‌های تحقیقاتی نیز استفاده کنید.

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم

ترجمه را یاد بگیرید یا انجام دهید

یکی از روش های نوشتن نمونه مقاله خوب استفاده از منابع خارجی است. مطالبی که در مقالات، پایان نامه‌ها و یا کتاب های خارجی چاپ می شود، همیشه کارایی کافی را دارند. فراموش نکنید در خارج از کشور برای کار پژوهش ارزش زیادی قائل هستند. بنابراین اطلاعات و داده های آن ها کارایی زیادی را دارد.

برای نوشتن مقاله علمی و کاربردی بهتر است به سراغ رفرنس های خوب بروید. اگر به ترجمه مسلط هستید خودتان این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت از یک موسسه انجام پایان نامه استفاده کنید.

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم

تا اینجای کار شما را با روش نوشتن مقاله علمی پژوهشی آشنا کردیم. اما باید یاد بگیرید مقاله‌ای علمی بنویسید. برای این کار فقط ذکر اطلاعات و داده‌ها کافی نیست. شما باید روش دیگری هم در مقاله بکار ببرید تا مشکل خواننده را برطرف کند.

به طور کلی برای نوشتن نمونه یک مقاله علمی نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

تحلیل و آنالیز کنید

بعد از بدست آوردن داده ها و اطلاعات خام شما باید بتوانید این داده‌ها را به اطلاعات کاربردی تبدیل کنید. به عبارت روشن‌تر، شما در قسمتی از مقاله در مورد متغیر مستقل صحبت می کنید. در قسمت بعدی هم به طور مفصل از متغیر وابسته حرف می‌زنید. اما در قسمت انتهایی باید بتوانید تاثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته را بررسی کنید.

از کپی برداری و سرقت ادبی خودداری کنید

یکی از پاسخ‌های اصلی به سوال چگونه یک مقاله خوب و علمی بنویسیم اینست که از کپی برداری خودداری کنید. اگرچه شما در مقاله از اطلاعات سایر مقالات، کتاب ها و پایان نامه ها استفاده می کنید، اما در انتهای هر مطلب نام نویسنده و اثر او را می برید. در انتهای هر پاراگراف هم نظرات شخصی خود را بیان می کنید. به هر حال باید این مقاله از سرقت ادبی به دور باشد. در بخش نتیجه گیری هم به طور کامل باید دستاوردهای خود را بنویسید.

برای نوشتن یک مقاله خوب باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

ویرایش و بررسی مقاله

برای نوشتن نمونه یک مقاله علمی بررسی نهایی ضرورت دارد. در واقع متن باید روان و سلیس باشد. باید با ویراستاری و ویرایش جملات آن را برای خواننده راحت کنید. ایرادات نگارشی و دستوری را برطرف کنید.

برطرف کردن ایرادات علمی هم از دیگر مشکلات یک مقاله خام است. این کار توسط داوران صورت می گیرد. اگر مقاله را برای مجلات علمی پژوهشی ارسال می کنید، حتما ایرادات برای شما ارسال می شود. تا زمانی که این نواقص و ایرادات برطرف نشود، هیچ مجله ای مقاله شما را چاپ نمی کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر نوشتن مقاله برای اپلای در تحصیلات تکمیلی

در پایان

نوشتن مقاله خوب و علمی یک امتیاز محسوب می شود. این مقاله تاثیر زیادی در رزومه شغلی و کاری دارد و می‌تواند به شما در استخدام، افزایش و مزیت‌های شغلی و حتی پذیرش در دانشگاه های معتبر  کمک کند. بنابراین در نوشتن مقاله دقت زیادی داشته باشید.

برای این کار می توانید از یک موسسه انجام مقاله کمک بگیرید. پروژه دونی از جمله موسسات معتبری است که در این زمینه فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این قسمت کلیک کنید. بعد از تکمیل فرم مربوطه مشاوران ما با شما تماس می‌گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 81 = 88