در دسته
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری | انتخاب موضوع و نکات کاربردی

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری (doctoral proposal) شباهت زیادی به پروپوزال در مقطع کارشناسی ارشد دارد. با این تفاوت که پروپوزال دکتری با توجه به عمیق تربودن مطالعات و تحقیقات دانشگاهی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این مقطع باید به شکل مفصل تری به بیان مساله علمی مورد بحث بپردازید. نکاتی که برای نحوه نگارش پروپوزال دکتری به آنها توجه ویژه کنید در ادامه به آن پرداخته شده است.

انتخاب موضوع پایان نامه دکتری

قبل از هر چیز باید موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنید. در زمان نوشتن پرپوزال دکتری شما باید از قبل بدانید قرار است در مورد چه چیزی تحقق کنید. البته برای انتخاب موضوع باید موارد زیر را نیز مد نظر قرار دهید:

بیشتر بخوانید: ساختار پروپوزال چیست | پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری

جمع آوری اطلاعات برای نوشتن پروپوزال

برای شروع روش نوشتن پروپوزال دکتری جمع آوری اطلاعات اهمیت زیادی دارد. در واقع شما نمی توانید با استناد به دانسته‌های قبلی شروع به نگارش پروزپوال دکتری کنید. بلکه باید به سراغ روش میدانی و یا کتابخانه ای بروید. در هر یک از این دو روش اطلاعات دقیقی در مورد موضوع پایان نامه بدست می آورید.

در این صورت باید تمامی مطالعات علمی منتشر شده محور تخصصی موضوع حداقل تا5 سال گذشته مورد بررسی قرار بگیرند. این موضوع باعث می شود خط مشی تحقیقات بعدی در پایان نامه مشخص شود. از سوی دیگر از انجام پژوهش با موضوع تکراری جلوگیری می کند.

نحوه نوشتن پروپوزال دکتری شباهت زیادی به پروپوزال در مقطع کارشناسی ارشد دارد

ترتیبات مهم زمان نوشتن پروپوزال دکترا

در روش نوشتن پروپوزال دکتری چند مرحله را باید پشت سر بگذارید که عبارتند از:

    عنوان تحقیق یا  project title

شما زمان نوشتن پروپوزال دکتری باید موضوع و مساله اصلی را شرح دهید. به این کار importance and statement of topic یا حل مساله گفته می شود.توضیح مساله تحقیق و میزان ارتباط آن به رشته تحصیلی و جایگاه آن را در پیشرفت های علمی اهمیت زیادی دارد.

بررسی سوابق پژوهشی

شما باید به بررسی مطالب و مقالاتی که پیش تر به بررسی همان موضوع پرداخته اند، بپردازید. در واقع باید تئوری های قبلی را نیز بررسی کنید. ادبیات تحقیق یا تئوریات پژوهش به بررسی تحقیقات گذشته پیرامون موضوع می پردازد. در این صورت باید مقالات قبلی را در پروپوزال نام ببرید.

بیان فرضیه در پروپوزال دکتری

سومین فاکتور مهم در نحوه نوشتن پروپوزال دکتری توجه به فرضیه هاست. در واقع فرضیه پاسخی به سوال اصلی است. بعدها پایان نامه پاسخی به این سوال است و درصدد رد و یا تایید این فرضیه بر می آید. کل پایان نامه دکتری حول این فرضیه می چرخد. پس در انتخاب آن کمی دقت کنید.

انتخاب روش تحقیق و پژوهش

روش پژوهش methodology می تواند شامل روش های میدانی (آزمایشگاه، پرسشنامه و …) و یا کتابخانه ای باشد. در روش پژوش در زمان نوشتن پروپوزال باید اعلام کنید چطور قصد دارید پایان نامه خود را به پیش ببرید. در این روش ها باید از استانداردها و محدودیت های لازم برای دستیابی به نتایج درست استفاده کنید.

ارائه منابع در پروپوزال

در نحوه نگارش پروپوزال دکتری ارائه  منابع و مآخذ References اهمیت زیادی دارد. این قسمت در انتهای طرح تحقیق یا پروپوزال قرار می گیرد. شما باید تمامی منابعی که از آنها برای تهیه پروپوزال استفاده می کنید، در انتها بنویسید. این منابع شامل کتاب، مقاله، پایان نامه و … است.

ر زمان نوشتن پرپوزال دکتری شما باید از قبل بدانید قرار است در مورد چه چیزی تحقق کنید

نکاتی مهم برای روش نوشتن پروپوزال دکتری

برای اینکه پروپوزال دکتری را به بهترین شکل بنویسید، موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

شروع پرپوزال با این موارد

بعد از انتخاب موضوع موارد زیر را به ترتیب مد نظر قرار دهید:

بیشتر بخوانید: چگونه پروپوزال دکترا بنویسیم + نحوه انتخاب عنوان پروپوزال

نکات مهم در روش نوشتن پروپوزال دکتری

برای نوشتن عنوان پروپوزال به موارد زیر توجه داشته باشید:

رفع ایردات پروپزوال

در انتها وقتی پروپوزال خود را تمام کردید، باید آن را به گروه آموزشی ارائه دهید. در این مورد ممکن است گروه آموزشی ایراداتی را به آن وارد کند. شما باید طی مدت زمان مشخصی ایرادات را برطرف کنید. وقتی پروپوزال را به آموزش دانشکده تحویل دهید، این قسمت هم نواقص و ایراداتی را به آن وارد می کند. در نهایت شما با برطرف کردن تمامی نواقص و ایرادات آن را به ثبت می رسانید.

فراموش نکنید در نحوه نوشتن پروپوزال تمامی دستورات اعلام شده از سوی دانشکده خود را باید مدنظر قرار دهید.

در پایان

آنچه در مورد نحوه نوشتن پروپوزال دکترا گفته شد به شما کمک می‌کند سریع تر کار خود را به پیش ببرید. برای این کار بهترین موسسه پروپوزال نویسی را انتخاب کنید تا مجبور به هزینه‌های دوباره نشوید. از سوی دیگر پروپوزال سریع‌تر به تایید دانشکده برسد.

پروژه دونی یکی از موسسات مجرب در زمینه نوشتن پروپوزال در مقطع دکتری است. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =