در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد | راهنمای گام به گام

برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم؟ نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد برای بسیاری از دانشجویان این مقطع تحصیلی کاری سخت و دشوار است. از مراحل انتخاب موضوع و ثبت و تایید آن که بگذریم، وارد مرحله پیدا کردن منابع و نوشتن پروپوزال می‌رسیم. این قسمت از تحصیلات تکمیلی واقعا سخت است. زیرا بسیاری از دانشجویان با مراحل آن آشنایی ندارند. از سوی دیگر باید مدت زیادی هم برای تایید پروپوزال صرف کنند.

برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد همیشه از همین مراحل تایید و ثبت پروپوزال گلایه دارند. به همین دلیل موسسه پروژه دونی تصمیم گرفته است در ادامه به آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال بپردازد.

مرحله اول انتخاب موضوع پایان نامه

در ابتدا شما براساس علاقمندی‌ها و پرس و جوهایی که می‌کنید یک موضوع برای پایان نامه انتخاب می‌کنید. سپس این موضوع باید توسط استاد راهنما و دانشکده به تصویب برسد. در این مرحله باید به سراغ موضوعاتی بروید که اولا به آن علاقه داشته باشید و از سوی دیگر موضوع دارای منابع زیادی باشد.

بسیاری از دانشجویان فقط برای رفع تکلیف یک موضوع را انتخاب می کنند. در حالی که موضوع تا روز دفاعیه و جلسه داوری با شماست. پس بدون تحلیل، اطلاعات قبلی و پرس‌وجو این کار را نکنید.

نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد

مرحله دوم: نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد

بعد از اینکه موضوع تصویب شد باید کمک خود را برای نوشتن پروپوزال آماده کنید. برای این کار هم باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

پیدا کردن منابع برای پروپوزال نویسی

یکی از مراحل مهم در آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال پیدا کردن منابع است. شما برای این کار ابتدا به سراغ کتابخانه دانشکده بروید. در این قسمت براساس رشته‌های تحصیلی، تعداد زیادی کتاب جمع‌آوری شده است. فقط کافیست در قسمت جستجوی کتاب در سیستم دانشگاه، موضوع پایان نامه را بنویسید.

سپس لیستی از کتاب‌های مرتبط با موضوع به شما پیشنهاد داده می شود. در مرحله بعدی باید مقالات مرتبط با موضوع را هم پیدا کنید. برای اینکه سردرگم نشوید، هر کتاب و مقاله ای را که پیدا کردید در جایی یادداشت کنید.

به قسمت آرشیو پایان نامه های دانشگاه هم سر بزنید و پایان نامه هایی را که با موضوع پایان نامه شما مرتبط هستند، پیدا کنید. حالا همه را در یک جا نگهداری کنید.

مطالعه و تحقیق برای نوشتن پرپوزال

در مرحله بعدی از نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد باید براساس اولویت، برخی از مهم ترین منابع را مطالعه کنید. برای نوشتن پروپوزال نیازی نیست که همه منابعی را که پیش تر پیدا کردید، مطالعه کنید. پروپوزال باید حداکثر در 20 صفحه نوشته شود. برای این مقدار، حداقل 20-30 منبع کافی است.

برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم ؟

برای نوشتن پروپوزل کارشناسی ارشد باید ابتدا برای موضوع، سوال اصلی بنویسید. در کنار آن چندین سوال فرعی را هم مشخص کنید. سوال اصلی باید شامل عنوان باشد. سپس فرضیه را در پاسخ به این سوال بنویسید. البته شما چندین فرضیه دیگر هم نیاز دارید. وقتی سوالات فرعی پروپوزال را نوشتید، فرضیه های فرعی را در پاسخ به این سوالات می نویسید.

بعد از این باید به سراغ بیان مسئله بروید. در این قسمت باید هدف خود را از انتخاب موضوع عنوان کنید. همچنین دغدغه خود را بنویسید و دلیل اینکه به سمت انتخاب این موضوع رفتید، ذکر کنید.

سوابق پژوهشی بخش دیگری از مراحل نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد است. در این قسمت به همان لیست منابع نیاز دارید. همانطور که گفتیم شما تمامی منابع مرتبط به موضوع را در جایی یادداشت می کنید. حالا باید این منابع را به طور مختصر بررسی کرده و در بخش نوشتن سوابق پژوهشی از آن‌ها صحبت کنید.

مشخص کردن روش تحقیق در پروپوزال نویسی

بخش مهمی از آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال  به مشخص کردن روش تحقیق اختصاص دارد. شما در این قسمت باید مشخص کنید در پروپوزال از چه روشی استفاده کرده اید. همچنین باید مشخص کنید در آینده قصد دارید برای نوشتن پایان نامه از چه روشی برای گردآوری اطلاعات استفاده کنید.

به طور کلی ما دو روش اصلی برای جمع آوری داده داریم: کتابخانه ای و میدانی.

در اکثر رشته های نظری از روش کتابخانه ای برای گردآوری اطلاعات استفاده می شود. اما اگر به پژوهش، آزمایش، مصاحبه و … نیاز دارید، باید روش میدانی را انتخاب کنید.

برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم

پایان کار پروپوزال نویسی

در انتهای کار باید تمامی منابعی را که برای گردآوری منابع از کتابها، مقالات و پایان نامه ها استفاده کرده اید، ذکر کنید. توجه داشته باشید که یک پروپوزال کارشناسی ارشد نباید کمتر از 5 صفحه باشد. طولانی بودن آن (بیش از 20) صفحه هم جالب نیست. بنابراین در انتهای کار باید آن را خلاصه کنید.

اگر نوشتن پروپوزل کارشناسی ارشد به حد نصاب نرسید باید با مراجعه به منابع بیشتر آن را بیشتر کنید.

ویراستاری پروپوزال

قبل از اینکه پروپوزال را به گروه آموزشی و دانشکده تحویل دهید، آن را چندین مرتبه مرور و ایرادات نگارشی و دستوری آن را برطرف کنید. قبل از این کار بهتر است دستور العمل دانشکده مربوط به نحوه نوشتن پروپوزل کارشناسی ارشد را مطالعه کنید. سپس برحسب قوانین دانشکده مربوط به فونت، سایز محتوا و …. پروپوزال خود را ویراستاری کنید. در نهایت یک پروپوزال اصلاح شده و بدون ایراد را برای تایید به گروه آموزشی و سپس دانشکده ببرید.

در پایان

آنچه در این مطلب در مورد آموزش گام به گام نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد گفته شد، به شما کمک می کند سریع تر به نتیجه برسید. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 66 = 68