در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

نحوه نگارش پایان نامه ارشد | نکات ریزی که هر دانشجویی باید بداند

نحوه نگارش پایان نامه ارشد طی مراحل خاصی انجام می شود. ارائه پایان­نامه کارشناسی ارشد برای تمام دانشجویان مقطع ارشد الزامی است. البته دانشجویان آموزش محور نیازی به دانستن نحوه نوشتن پایان نامه ارشد ندارند. در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه 4 واحد عملی محسوب می­ شود.

این 4 واحد با توجه به آخرین آیین نامه وزارت علوم، ارزیابی پایان­امه به صورت کیفی است و تاثیری در معدل مقطع ارشد ندارد.

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

زمان انجام پایان نامه کارشناسی ارشد بین یک یا دو ترم است. اولین گام در ارائه و نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، انتخاب موضوع است. بعد از انتخاب موضوع، قسمت بعدی نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد است. این قسمت با توجه به فرمت دانشگاه مربوطه صورت می گیرد. در این مرحله باید گواهی تکراری نبودن عنوان پایان نامه را از پایگاه هایی مانند سیدکا و ­ایرانداک دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت پایان نامه در ایران داک و دلیل انجام این کار

به طور کلی مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

فرآیند انتخاب موضوع پایان­ نامه

برای انتخاب موضوع باید به سراغ جستجوی پایان ­نامه و مقالات به روز در حوزه تخصصی بروید. بعد از آشنایی با موضوعات جدید، شرایط موجود دانشگاهی (امکانات آزمایشگاهی و فنی) را ارزیابی کنید. سپس موضوع مورد نظر را انتخاب کنید.

در این مرحله از نحوه نگارش پایان نامه ارشد باید منابع را جمع آوری کنید. بعد از انتخاب موضوع پایان ­نامه کارشناسی ارشد، باید با جستجو در سایت ­های مقالات و پایان­نامه­ های مرتبط، منابع مطالعاتی لازم را بدست آورید.

با جمع آوری اطلاعات از این منابع شامل روش تحقیق، مورد مطالعاتی و نتایج، بخش پیشینه تحقیق را بنویسید. به دلیل اینکه بخش پیشینه پژوهش هم در پروپوزال و هم در فصل دوم پایان­نامه کارشناسی ارشد استفاده می­شود، اگر به طور کامل و جامع نگارش شود برای نگارش پایان­ نامه وقت کمتری از دانشجو گرفته می­شود.

نحوه نگارش پایان نامه/ انجام پایان نامه /

نگارش پروپوزال کارشناسی ارشد

علاوه بر بخش پیشینه پژوهش در بخش پروپوزال نیاز است قسمت­هایی مانند بیان مساله، اهمیت وضرورت پژوهش، روش تحقیق و….نیز نوشته شوند تا طرح و روش کلی انجام پایان­ نامه ارشد مشخص شود.بعد از تصویب پروپوزال در جلسه گروه آموزشی دانشگاه، فرآیند انجام رساله به طور ویژه آغاز می­ شود.

بیشتر بخوانید: ساختار پروپوزال چیست | پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری

نحوه نوشتن فصل اول تا پایان نامه کارشناسی ارشد

فصل اول پایان نامه شامل مقدمه است که می تواند بین یک تا پنج صفحه باشد. این بخش به بیان کلیات راجع به موضوع تحقیق می­پردازد. فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد شامل ادبیات نظری تحقیق و پیشینه تحقیق است.

در این فصل بخش ادبیات نظری تحقیق، واژگان تخصصی و فرآیندهای تحقیقاتی را بیان می شود. سپس پیشینه تحقیق نیز به بیان نتایج و روش تحقیق محققان دیگر در همین موضوع و موضوعات مشابه می ­پردازد. فصل سوم نیز، به طور کلی روش تحقیق مورد استفاده برای جمع ­آوری نتایج را معرفی می ­کند.

جمع­آوری نتایج

این قسمت یکی از اصلی ترین مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد است. جمع­آوری نتایج به روش­های میدانی یا عملی صورت می گیرد. بهتر است نتایج در همین مرحله قبل از نگارش نسخه نهایی پایان ­نامه، به تایید استاد راهنما برسد. این کاربر برای جلوگیری از دوباره ­کاری صورت می گیرد.

نحوه نوشتن فصل 4 و5 پایان­نامه کارشناسی ارشد

فصل چهارم در انجام پایان نامه به بیان نتایج و تحلیل آنها می ­پردازد. این فصل بیشترین تاثیر را در ارزیابی پایان­نامه دارد. در فصل پنجم نیز نتیجه گیری با توجه به نتایج پایان­ نامه و تحقیقات قبلی صورت می گیرد. برای پژوهش­ های آتی، پیشنهاداتی ارائه می­ شود.

نحوه نگارش پایان نامه ارشد / مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

­­ اصلاح پایان­نامه و نگارش با توجه به فرمت دانشگاه

در قسمت نهایی نحوه نگارش پایان نامه ارشد  اصلاحات اهمیت دارد. در واقع قبل از دفاع پایان­نامه، اصلاحات باید مطابق نظر استاد راهنما صورت بگیرد. این اصلاحات می­تواند شامل اصلاحات نگارشی و اصلاحات نتایج علمی باشد. در نهایت متن پایان­نامه باید مطابق با فرمت پایان­ نامه های دانشگاه تغییر کند.

دفاع پایان­ نامه کارشناسی ارشد

دفاع از پایان­ نامه کارشناسی ارشد با ارائه مطالب اصلی با استفاده از پاورپوینت توسط دانشجو انجام می­ شود. در جلسه دفاع استاد راهنما، استاد مشاور و داوران داخلی و خارجی حضور دارند. البته حضور داور خارجی به نظر دانشگاه بستگی دارد. در نهایت همه آنها با توافق با یکدیگر نمره نهایی پایان­ نامه را مشخص می­ کنند.

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 ÷ 26 =