در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

آشنایی با اصول مقاله نویسی | راهنمای جامع دانشجویان

نوشتن مقاله در دوره کارشناسی، ارشد و دکتری یکی از دغدغه‌های بسیاری از دانشجویان است. اغلب از اینکه قادر به نوشتن مقاله علمی و کسب نمره دلخواهشان نیستند، گلایه دارند. حتی پشت سر گذاشتن درس روش تحقیق هم نمی تواند کمک زیادی به این دسته از دانشجویان کند. اصول مقاله نویسی در این درس برای دانشجو گفته می شود. اما حقیقتا نوشتن مقاله یک کار پژوهشی است که با درس تئوری تفاوت دارد.

شما در درس روش تحقیق با آموزش مقاله نویسی آشنا می‌شوید. اما در اساتید از شما کار زیاد سختی را نمی‌خواهند. بنابراین خیلی زود اصل تئوری را که در کتاب روش تحقیق می خوانید، به دست فراموشی می سپارید.

پروژه دونی مجموعه ای از اصول مقاله نویسی را شامل موارد زیر می داند:

انتخاب موضوع مقاله علمی پژوهشی

یکی از مهم‌ترین قسمت ها در آموزش مقاله نویسی به انتخاب موضوع مربوط می شود. موضوعی را که انتخاب می کنید باید نو، جدید و کاربردی باشد. در واقع باید بدانید برای چه منظوری این موضوع را انتخاب می کنید. به سراغ موضوعاتی بروید که دردی از یک مشکل را باز کند. در هر رشته ای که تحصیل می کنید، باید متناسب با رشته خود یک موضوع علمی، جدید و کاربردی را انتخاب کنید.

انتخاب روش تحقیق و پژوهش

یکی از مهم ترین قسمت ها در اصول مقاله نویسی به روش تحقیق مربوط می شود. به این صورت که شما می توانید روش میدانی و یا کتابخانه ای را برای نوشتن مقاله انتخاب کنید. البته نو بودن روش تحقیق اهمیت زیادی دارد. اکنون ابزارهای زیادی برای جمع آوری داده در اختیار محققان قرار دارد. اگر بخواهید مقاله ای جدید، بروز و علمی بنویسید، لازم است به سراغ جدیدترین روش های تحقیق بروید.

اصول مقاله نویسی / آموزش مقاله نویسی

پیدا کردن منابع تحقیق

در آموزش مقاله نویسی باید مجلات و ژورنال های داخلی و خارجی برای نوشتن منابع را پیدا کنید. همچنین به سراغ کتابخانه و کتاب هایی بروید که در رابطه با موضوع مورد نظر شما نوشته شده اند. منابع به دو دسته تقسیم می شوند:

منابع دست اول: این منابع به طور اختصاصی در مورد موضوع مقاله شما نوشته شده اند. در این کتاب ها بدون خواندن حاشیه می توانید به سراغ اصل مطالب بروید.

منابع دست دوم: منابع دست دوم با توجه به منابع دست اول نوشته شده اند. در عین حال تنها بخشی از این منابع به موضوع مقاله شما پرداخته اند.

یکی از اصول مقاله نویسی استفاده از هر دو منبع است. منابع دست اول موثق و معتبر هستند. در عین حال سریع تر به مطالب و محتواهای موردنظر دست پیدا می کنید. اما منابع دست دوم تحلیل هایی را ارائه داده اند که با خواندن آن می توانید جهت گیری مقاله را راحت تر مشخص کنید.

نحوه نگارش نتایج و بحث در مقاله

یکی از قسمت های مهم در آموزش مقاله نویسی به بدنه مقاله مربوط می شود. شما در این قسمت ابتدا مقدمه چینی می کنید. سوال اصلی خود را مطرح کرده و سپس هدفتان از نوشتن مقاله را بیان می کنید. خلاصه ای از سوابق پژوهشی را نیز بیان می کنید. در واقع باید به مخاطب بگویید تا کنون چه منابعی در مورد این به رشته تحلیل درآمده است. سپس باید بیان کنید که تفاوت کار شما با پژوهش ها و مقالات قبلی در چیست؟

فرضیه هم یکی از قسمت های مقاله است. سپس باید در مقاله فرضیه را رد یا اثبات کنید. در نهایت نتایج را در قسمت پایانی مقاله عنوان می کنید. نتایج تحقیق می تواند شامل اعداد و ارقام و آمارها باشد. همچنین می تواند نظر شخصی نویسنده را هم شامل شود. در هر صورت نتیجه مقاله با توجه به داده های قبلی در ابتدا و میانه مقاله نوشته شود.

ذکر منابع در مقاله نویسی

وقتی از یک کتاب، مقاله و یا پایان نامه برای نوشتن مقاله استفاده می کنید، باید منبع را در پایان مقاله ذکر کنید. البته یکی از اصول مقاله نویسی ذکر نام نویسنده و منبع در پایان هر پاراگراف و خط است. این کار باعث رعایت اصل امانتداری و خودداری از سرقت ادبی است.

وقتی قسمتی از یک مقاله یا کتاب را بدون کم و کاست در مقاله خود می نویسید، باید آن را داخل گیومه قرار دهید. در پایان نام اثر را همراه با نام نویسنده بیاورید. اگر مطلب را دستکاری کرده و با ادبیات خودتان می نویسید، نیازی به گذاشتن مطلب در داخل گیومه نیست. اما ذکر منبع در پایان مطلب ضرورت دارد.

یکی از مهم‌ترین قسمت ها در آموزش مقاله نویسی به انتخاب موضوع مربوط می شود

چاپ مقاله در ژورنال های داخلی و خارجی

یکی از بخش های مهم در آموزش مقاله نویسی به چاپ مقاله مربوط می شود. وقتی مقاله می نویسید باید به دنبال یک مجله معتبر برای چاپ باشید. برای این کار می توانید به سراغ سایت هایی بروید که نام مجلات داخلی و خارجی را براساس امتیازات و اعتبار منتشر می کند.

چاپ مقاله در برخی از این مجلات کار سختی است. زیرا به نحوه نگارش، محتوای علمی و حتی نوع نگارش مقاله ایرادا وارد می کنند. با این حال به سراغ چنین مجلاتی بروید. سپس مقاله شما را داروی کرده و ایرادات را برای شما ارسال می کنند. شما با برطرف کردن ایرادات می توانید مقاله خود را به چاپ برسانید.

پرداخت هزینه چاپ مقاله

یکی از مراحل مهم در اصول مقاله نویسی به پرداخت هزینه مربوط می شود. البته برخی از مجلات با ایمپکت بالا هیچ هزینه ای از شما بابت چاپ مقاله دریافت نمی کنند. البته این مجلات به شدت بر روی علمی بودن مقاله تاکید دارند. آن‌ها هر مقاله ای را چاپ نمی کنند. در عین حال اگر مقاله شما در چنین مجلاتی چاپ شود، امتیاز بیشتری را برایتان به همراه دارد.

اگر می خواهید در تحصیل و شغلتان موفق شوید حتی با وجود شرایط سخت، به سراغ چنین مجلاتی بروید.

دریافت مشاوره رایگان برای اصول مقاله نویسی

آموزش مقاله نویسی در برخی از موسسات در همان مرحله مشاوره به صورت رایگان است. پروژه دونی یکی از این موسسات است که می تواند به شما کمک کند کار نوشتن مقاله را آغاز کنید. اما اگر فرصت کافی برای نوشتن مقاله را ندارید به قسمت «ثبت پروژه» بروید. در این قسمت فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات، با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55 + = 65