در دسته
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

نحوه نوشتن فصل های پایان نامه تحصیلی |ساختار پایان نامه

نحوه نوشتن فصل های پایان نامه یکی از دغدغه های بسیاری از دانشجویان است. برای ارزیابی فعالیت پژوهشی دانشجویان در مقاطع تحصیلی گوناگون، از ارائه پایان نامه استفاده می شود. ساختار پایان نامه در مقاطع ارشد و دکتری شباهت زیادی با هم دارد. فرمت استاندارد پایان نامه دارای پنج فصل است. نحوه نوشتن فصل های پایان نامه هم اهمیت زیادی دارد.

به همین دلیل در موسسه انجام پایان نامه به معرفی و نحوه نوشتن فصل های پایان نامه ارشد و دکتری می پردازیم.

 مقدمه : شروع فصل های پایان نامه

نگارش فصل اول پایان نامه شامل معرفی کلی موضوع و بررسی اهمیت و شیوه تحقیق است. در مقطع ارشد فصل اول پایان نامه شباهت زیادی با پروپوزال تصویب شده دارد. به این صورت که می توان گفت بخش های فرضیات تحقیق، اهداف تحقیق، روش تحقیق و نوآوری تحقیق بین پروپوزال و فصل اول پایان نامه مشترک هستند.

در فصل اول پایان نامه دکتری بیشتر بر خلاصه ای بر بیان مساله و اهمیت ضرورت تحقیق و اهداف تحقیق تاکید وجود دارد. به طور کلی فصل اول پایان نامه باید کلیات مباحث نظری و سیر تحقیق را به شکل خلاصه ارائه دهد. حجم فصل اول پایان نامه معمولا کمتر از 10 صفحه است.

فصل دوم پایان نامه : مروری بر منابع مطالعاتی

یکی دیگر از فصل ها برای انجام پایان نامه به شروع مطلب اختصاص دارد. در نوشتن فصل دوم پایان نامه مطالبی مانند ادبیات نظری تحقیق شامل بررسی واژگان علمی تخصصی و نظریه های موجود، پیشینه تحقیق ارائه می شوند. پیشینه تحقیق در دو دسته پیشینه تحقیقات انجام شده داخلی و پیشینه تحقیقات انجام شده در خارج از کشور تقسیم می شوند.

در انتهای فصل بخشی برای جمع بندی پیشینه تحقیق آورده می شود. از نظر ساختار پایان نامه، فصل دوم در مقطع ارشد و دکتری شباهت زیادی به یکدیگر دارند. معمولا حجم این بخش نباید بیش از %30حجم کل مطالب پایان نامه باشد.

ساختار پایان نامه در مقاطع ارشد و دکتری شباهت زیادی با هم دارد.

فصل سوم پایان نامه : روش تحقیق

نوشتن فصل سوم پایان نامه دارای بخش هایی همچون روش تحقیق، فرضیات تحقیق، اهداف تحقیق، روش جمع آوری اطلاعات، روش تحلیل داده ها، معرفی مورد مطالعاتی است. ساختار این فصل در مقطع دکتری تاکید بیشتری بر معرفی روش تحقیق به شکل مفصل دارد.

بهتر است قبل از انجام روش میدانی یا عملی برای بدست آوردن نتایج، فصل سوم پایان نامه و روش تحقیق به تایید استاد راهنما برسد. اگر از پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات استفاده شود باید در انتهای فصل سوم آورده شود. در این قسمت باید انواع روش تحقیق در پایان نامه را هم بیاورید.

فصل چهارم پایان نامه : نتایج و تحلیل

در نوشتن فصل چهارم پایان نامه باید به ارائه نتایج تحقیق بپردازد. اگر برای جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه استفاده شود بهتر است، در ابتدای فصل نتایج آماری پاسخ دهندگان به سوالات ارائه گردد. اگر از نرم افزارهای تخصصی برای تحلیل نتایج استفاده شود، می توان با ارائه فایل های خروجی نرم افزار، اعتبار نتایج را افزایش داد.

بهتر است نتایج تحقیق به همراه تحلیل و منابع مورد استفاده برای  تحلیل کامل باشد. فصل چهارم پایان نامه بیشترین زمان برای نگارش را نیاز دارد و در جلسه دفاع پایان نامه اکثر سوالات داوران از این فصل مطرح می شود.

فصل پنجم پایان نامه : نتیجه گیری و پیشنهادات

یکی از فصل های پایان نامه که اهمیتی زیادی دارد، در آخر بیان می‌شود. این قسمت نوشتن فصل پنجم پایان نامه است. در آن مباحثی مانند نتیجه گیری، پاسخ به سوالات تحقیق، پیشنهادات برای تحقیقات آتی ارائه می شود. بخش پاسخ به سوالات تحقیق می تواند میزان موفقیت نتایج در طول تحقیق را نشان دهد.

پیشنهادات نیز می تواند برای تحقیقات آتی که در زمینه ای تقریبا مشابه آغاز می شوند، راهنما و کمک کننده باشند. بهتر است فصل پنجم پایان نامه پس از تحلیل نتایج نوشته شود و نگارش آن قبل از بخش نهایی اصلاحات پایان نامه صورت بگیرد. معمولا حجم فصل پنجم پایان نامه مانند فصل اول کمتر از 10 صفحه است.

در پایان

اگر برای نوشتن هر یک از فصل های پایان نامه دچار مشکل شدید می توانید با موسسه پروژه دونی تماس بگیرید. فقط کافیست به صفحه «ثبت پروژه» بروید. بعد از تکمیل فرم مربوطه کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

90 ÷ 10 =