در دسته
مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

نحوه نوشتن فصل پنجم پایان نامه | مهم ترین نکاتی که باید بدانید

فصل پنجم پایان نامه در مورد نتیجه گیری تحقیق و پیشنهادات است. به طور کلی نوشتن فصل پنجم پایان نامه برای جمع بندی از فصل چهارم تحقیق و ارائه پاسخ برای سوالات تحقیق انجام می شود. معمولا حجم این فصل مختصر و کمتر از 5 صفحه است. در ادامه نحوه نوشتن فصل پنجم پایان نامه توضیح داده می شود. پس تا انتهای مطلب با پروژه دونی همراه باشید.

نگارش مقدمه فصل پنجم

اولین بخش از فصل پنجم به مقدمه اختصاص دارد. در مقدمه فصل پنجم باید مختصری از بیان مساله، سیر و روند تحقیق و نتایج تحقیق را ارائه دهید. بخش پایانی مقدمه هم به تایید فرضیات تحقیق اختصاص دارد. در این قسمت شما باید فرضیه های تحقیق را رد یا اثبات کنید. همیشه نیازی به اثبات کردن نیست.

گاهی شما تمام تلاش خود را برای اثبات یک فرضیه بکار می برید، اما نهایتا آنچه را که پیش بینی کرده بودید، اتفاق نمی افتد. با این حال نتیجه کاربردی است و به سایر محققان کمک می کند تا از رفتن به راه تکراری خودداری کنند.

دقت داشته باشید در نوشتن فصل های پایان نامه مقدمه اهمیت زیادی دارد.

طریقه نوشتن فصل پنجم پایان نامه و نتیجه گیری

بخش اصلی فصل پنجم، نتیجه گیری است. در قسمت نتیجه گیری باید ابتدا نتایج تحقیق را به شکل مختصر ارائه دهید. این کار به مخاطب کمک می کند تا ذهن او کم کم برای ورود به قسمت اصلی نتیجه گیری این فصل آماده شود.

نتایج آورده شده در این بخش از فصل 5، شامل نتایج اصلی تحقیق است. این نتایج برای پاسخ به سوالات تحقیق استفاده می شود. در این بخش نتایج اولیه شامل اطلاعات آماری پاسخ دهندگان به پرسشنامه تحقیق است.

پس اطلاعات اولیه استخراج شده از مقالات علمی گنجانده نمی شود. بعد از ارائه مختصری از نتایج،  بخش اصلی فصل پنجم پایان نامه به پاسخ سوالات تحقیق و تایید فرضیات اختصاص پیدا می کند.

نوشتن فصل پنجم پایان نامه

پاسخ به سوالات و فرضیه های در فصل 5

یکی از نکات مهم در نحوه نوشتن فصل پنجم پایان نامه پاسخگویی به سوالات اصلی و فرعی است. همچنین شما باید برای پاسخ دادن به سوالات و فرضیه های برنامه ریزی داشته باشید.

سوالات و فرضیات تحقیق در زمان نگارش پروپوزال مشخص می شوند. پایه و اساس مراحل تحقیق برای پاسخ دهی به سوالات و تایید فرضیات تحقیق با برنامه ریزی انجام می شود.

نحوه پاسخ‌دهی به سوالات فرضیات

در زمان نگارش پروپوزال با مطالعه دقیق منابع علمی باید سوالات و فرضیات را پاسخ دهید. همچنین با در نظر گرفتن امکانات در دسترس و محدودیت های تحقیق باید بتوانید سوالات و فرضیات تحقیق را به گونه ای مطرح کنید که در پایان فرایند تحقیق به آنها پاسخ مناسب دهید.

ابتدا باید با توجه به نتایج به سوالت اصلی تحقیق پاسخ دهید. سپس نوبت به پاسخ دهی به سوالات فرعی تحقیق می رسد. توجه داشته باشید که پاسخ به سوالات تحقیق باید متناسب با نتایج موجود در منابع مطالعاتی قبلی باشد. نتایج حاصل باید با نتایج موجود منبع مطالعاتی دیگر همخوانی داشته باشد.

نگارش پیشنهادات

یکی دیگر از نکات مهم در نحوه نوشتن فصل پنجم پایان نامه نگارش پیشنهادات است. این بخش در دو قسمت نوشته می شود که عبارتند از:

بخش اول پیشنهادات: این قسمت بر اساس نتایج حاصله در تحقیق نوشته می شود. این نتایج می تواند کاربردهای اجرائی در صنایع و مراکز تحقیقاتی گوناگون داشته باشد.

بخش دوم پیشنهادات: این قسمت شامل پیشنهاد برای تحقیق آتی است. در این بخش از طریقه نوشتن فصل پنجم پایان نامه محقق با توجه به چالشهای موجود در تحقیق می تواند موضوعات و یا روشهایی را که در تحقیق نتوانسته مورد بررسی قرار دهد، پیشنهاد دهد. البته این روش ها باید دارای جوابهای مناسبی باشند و بتوان از آن‌ها برای تحقیقات آتی استفاده کرد.

فصل پنجم پایان نامه

در پایان

نوشتن فصل پنجم نسبت به سایر فصل های پایان نامه کمی سخت می شود. در این فصل شما باید نتیجه گیری و جمع بندی کلی از فصل های قبلی را بنویسید. به طوری که مخاطب با خواندن به نتایج قابل درک برسد.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 12