در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه | نکاتی که هر دانشجویی باید بداند

نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه از این جهت اهمیت دارد  که به روش جمع آوری داده مربوط می شود. همچنین در این فصل تحلیل داده های پایان نامه انجام می شود. به شکل کلی ابتدا باید مقدمه فصل سوم پایان نامه نوشته شود. سپس روش تحقیق آن را انجام دهید. در مورد مقدمه و روش تحقیق باید با استاد راهنما مشورت های لازم را انجام دهید. زیرا این دو قسمت باید مورد تایید استاد راهنما قرار بگیرد.

اما نحوه نوشتن فصل سوم پایان نامه چگونه است؟ چطور باید خود را برای نوشتن این فصل آماده کنیم؟ در ادامه به نحوه نگارش این فصل می پردازیم. نکاتی وجود دارد که شاید از آن بی اطلاع باشید. پروژه دونی سعی دارد در همه مراحل به شما کمک کند.

نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه

جمع آوری داده و تحلیل آنها در فصل سوم پایان نامه صورت می گیرد. هر چند در زمان نوشتن فصل دوم پایان نامه باز هم به جمع آوری داده نیاز دارید. اما در این فصل تحلیل داده هم به آن اضافه می شود. البته در مقاطع تحصیلات تکمیلی در زمان نگارش پروپوزال، به صورت خلاصه به روش تحقیق اشاره می شود. فصل سوم پایان نامه از چندین بخش مهم تشکیل می شود.

مراحل نوشتن فصل سوم پایان نامه به صورت زیر است:

مشخص کردن روش تحقیق فصل سوم

این بخش، قسمت اصلی فصل سوم است. انتخاب یکی از انواع روش تحقیق در پایان نامه در این فصل انجام می شود که برای بدست آوردن نتایج را مورد بررسی قرار می دهد. اگر ارتباط بین چند متغیر مورد بررسی قرار گیرد، از روش همبستگی استفاده می شود. اگر تاثیر پارامترها بر یک متغیر اصلی لحاظ شود می توان از روش توصیفی استفاده کرد.

نحوه نوشتن فصل سوم پایان نامه

فرضیات تحقیق

فرضیات تحقیق در بخش پروپوزال در دو قسمت بررسی می شوند. فرضیه اصلی همان نتیجه مورد نیاز به عنوان هدف اصلی تحقیق است. سپس باید در نحوه نگارش فصل سوم به فرضیات فرعی که در اهداف فرعی بررسی می شوند، بپردازید. اگر از مدلسازی برای روش تحقیق استفاده کردید، فرضیات متغیرهای صفر روش مدلسازی می باشند.

ابزار جمع آوری اطلاعات

در نوشتن فصل های پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری علاوه بر استفاده از مطالعات کتابخانه ای از روش های دیگری هم استفاده می شود. برای نگارش فصل اول و فصل دوم پایان نامه عموما برای جمع آوری داده از روش هایی مانند پرسشنامه، مصاحبه و عملی هم می توان استفاده کرد.

در روش های پرسشنامه و مصاحبه سوالات باید در بخش پیوست قرار داده شوند. در بخش جمع آوری داده ها به شکل عملی باید آزمایشات در این بخش معرفی شوند. در فصل سوم پایان نامه می توان تحلیل ها و نتایج بررسی های فصل اول و دوم را آورد.

روش های تحلیل داده

در این قسمت از نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه روش ارزیابی داده های بدست آمده با ابزارهای جمع آوری اطلاعات معرفی می شود. در اکثر پروژه های دانشگاهی برای تحلیل داده ها از نرم افزارهای تخصصی استفاده می شود. در این بخش باید به معرفی این نرم افزارها و ماژول های تخصصی آن‌ها و همچنین دستورالعمل استفاده از آنها پرداخته شود.

جامعه و نمونه آماری

در این بخش مورد مطالعاتی که برای پایان نامه مورد مطالعه قرار می گیرد، معرفی و روش نمونه گیری نیز مشخص می شود. برای جمع آوری داده های تصادفی از روش نمونه گیری رندوم در بین جامعه آماری استفاده می شود.

نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه

جمع بندی و خلاصه فصل

در این بخش در حد کمتر از 1 صفحه یک خلاصه از روش تحقیق، ابزار جمع آوری اطلاعات، روش تحلیل داده ارائه می شود. به طوری که خواننده باید بتواند با خواندن این بخش به یک دید کلی از فرآیند تحقیق دست پیدا کند. در مطلب دیگری به نحوه نوشتن فصل چهارم و فصل پنجم پایان نامه می پردازیم.

در پایان

نکات مهمی که در مورد نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه گفته شد می تواند راهنمای خوبی برای نوشتن این فصل از پایان نامه باشد. هر دانشجویی که بخواهد برای نوشتن پایان نامه اقدام کند، باید تمامی نکات را بداند و رعایت کند. برخی از اساتید فرصت کافی برای گفتن این نکات را ندارد.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 9 =