در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه از انتخاب موضوع تا نوشتن نتیجه‌گیری

برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه خوب یکی از سخت‌ترین کارهایی است که یک دانشجو باید در طی تحصیل انجام دهد. برای بسیاری از دانشجویان خواندن کتاب و امتحان دادن راحت‌تر از نوشتن پایان نامه است. این گروه از دانشجویان علاقه‌ای به طی کردن مراحل طولانی پایان نامه را ندارند. برای اغلب آنها سوال است که چگونه پایان نامه را شروع کنیم؟ آنها از نوشتن پروپوزال و سایر مراحل پایان نامه بیزارند.

به همین دلیل موسسه نوشتن پایان نامه پروژه دونی سعی کرده است در این قسمت به آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه (Learning to write a dissertation) بپردازد.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم؟

برای شروع پایان نامه نویسی باید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: انتخاب موضوع پایان نامه

در ابتدا برای انجام پایان نامه باید موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید. از آنجایی که تا آخرین روز پایان نامه و دفاعیه باید با یک موضوع سر و کار داشته باشید، توصیه ما اینست که در انتخاب موضوع پایان نامه دقت داشته باشید. به سراغ هر موضوعی نروید. موضوعاتی را انتخاب کنید که منابع و رفرنس بالایی دارند. زیرا باید برای آن مطالب و منبع پیدا کنید.

هر موضوع پایان نامه جدیدتر و خاص‌تر باشد، پیدا کردن منابع سخت‌تر می شود. از آن طرف باید وقت بیشتری را برای پیدا کردن منابع صرف کنید. همچنین کارتان سخت‌تر می شود. از سوی دیگر در زمان انتخاب موضوع پایان نامه باید به آن علاقمند باشید. فراموش نکنید قرار است چندین ماه با موضوع پایان نامه زندگی کنید.

در آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه ما قصد داریم همه چیز را به شما بگوییم. حتی برای انتخاب موضوع هم باید دقیق عمل کنید. به این قسمت سرسری نگاه نکنید. زیرا شالوده کار شماست. اگر آن را براساس علایق خود انتخاب نکنید هیچ ذوق و انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارید.

برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه خوب یکی از سخت‌ترین کارهایی است

مرحله دوم: گرفتن تاییدیه از ایرانداک

نحوه گرفتن تاییدیه ایران داک هم در مرحله بعدی نوشتن پایان نامه قرار دارد. شما باید برای موضوع آن را استعلام کنید که پیش‌تر توسط فرد دیگری نوشته نشده باشد. در واقع باید موضوع پایان نامه شما منحصر به فرد باشد و سابقه بررسی نداشته باشد. به همین دلیل باید به سراغ سایت ایرانداک و یا سیکا بروید.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک برای دانشجویان دانشگاه سراسری و سایت سیکا برای دانشگاه آزاد است.

بیشتر بخوانید: تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک + نحوه استعلام

مرحله سوم: نوشتن پروپوزال پایان نامه

در این مرحله از آموزش گام به گام انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری باید به سراغ پروپوزال بروید. نحوه نوشتن پروپوزال یا طرح تحقیق سخت نیست. بعد از استعلام موضوع پایان نامه این بار باید فرضیه، طرح مسئله، سوال اصلی، سوابق پژوهشی و منابع تحقیق را تهیه کنید.

این قسمت دستاورد اولیه شماست که بعدها به عنوان فصل اول پایان نامه درنظر گرفته می شود. برای اینکه پایان نامه خود را به بهترین شکل بنویسید، در نوشتن پروپوزال پایان نامه دقت کنید. برای نوشتن عجله نکنید و زمان صرف کنید. بعد از اتمام کار باید آن را به تایید دانشگاه و گروه علمی خود برسانید. بعد از این پروپوزال شما به ثبت رسیده است و شما باید طبق آن مراحل نوشتن پایان نامه را ادامه دهید.

مرحله چهارم: نوشتن فصل اول پایان نامه

در آموزش مرحله به مرحله نوشتن پایان نامه فصل اول اهمیت زیادی دارد. این فصل همان پروپوزال شماست. ممکن است استاد راهنما یا مشاور بعدها بخواهد در پروپوزال تغییرات جزئی ایجاد کند. البته این تغییرات زیاد نیست و نباید مغایر با پروپوزال ثبت شده باشد.

در این قسمت به آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه بپردازیم.

مرحله پنجم: پیدا کردن منابع برای پایان نامه

برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه اهمیت دارد. قبل از هر چیز باید برای روش تحقیق خود که پیش‌تر آن را در پروپوزال انتخاب کرده‌اید، زمان صرف کنید. روش تحقیق به دو صورت میدانی و یا کتابخانه‌ای است. در روش میدانی شما از پرسشنامه، حضور در جامعه و تحقیق و مصاحبه و … استفاده می‌کنید. در برخی از رشته‌ها (علوم پایه) نوشتن پایان نامه با حضور در آزمایشگاه ممکن می شود.

در رشته‌هایی مثل روانشناسی و جامعه‌شناسی حضور در جامعه و انجام پرسشنامه و … ضروری است. اما در کنار آن باید از سایر منابعی مثل کتاب و مجلات و ژورنال‌ها و پایان‌نامه‌های نوشته شده استفاده کنید.

برخی رشته‌ها برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه فقط به روش کتابخانه‌ای نیاز دارد. در این روش باید به سراغ کتاب‌ها، مجلات، ژورنال‌های علمی و سایر پایان‌نامه‌های مرتبط با موضوع کار خود بروید.

مرحله ششم: شروع به نوشتن فصل دوم به بعد

در این مرحله از آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه شروع به نوشتن فصل دوم به بعد اهمیت زیادی دارد. شما اکنون یک فصل را دارید و از فصل دوم باید وارد پایان نامه شوید. در فصل دوم و سوم باید به بررسی متغیر وابسته و مستقل بپردازید. در فصل چهارم باید فرضیه خود را اثبات یا رد کنید.

در فصل پنجم باید نتیجه‌گیری کلی خود را از این موضوع برای خواننده بیان کنید. این فصل کوتاه است و باید با قلم خودتان نوشته شود. نوشتن فصل های پایان نامه را باید به ترتیب انجام دهید.

مرحله هفتم از آموزش نوشتن پایان نامه

در این مرحله از نوشتن پایان نامه باید منابعی را که برای کار خود استفاده کرده‌اید، تهیه کرده و در قسمت رفرنس ذکر کنید. توجه داشته باشید طبق اصول پایان نامه نویسی باید هر مطلبی را که از یک منبع دریافت می‌کنید، همراه با ذکر منبع بنویسید. این کار به معنای صداقت در پایان نامه نویسی است. در غیر این صورت کار شما نوعی سرقت ادبی محسوب می‌شود.

در صورتی که بعدها این مورد تشخیص داده شود، پایان نامه باطل می شود.

در آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه ابتدا باید موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه نوشتن واژه نامه در پایان نامه

واژه نامه جایی است که شما برخی از اصطلاحات و واژگان تخصصی و نامأنوس را برای مخاطب معنی می کنید. این قسمت اصولا در انتهای پایان نامه آورده می شود. توجه داشته باشید راهنمای واژه نامه را باید به گونه‌ای تنظیم کنید تا مخاطب یا خواننده به راحتی به آن دسترسی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن فصل های پایان نامه تحصیلی |ساختار پایان نامه

سخن پایانی

نوشتن پایان نامه کار سختی نیست. کافیست آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه را به طور دقیق طی کنید. هر چند گفته می شود پایان نامه باید توسط دانشجو نوشته شود، اما برخی ترجیحشان اینست که با سفارش یا خرید پایان نامه این مرحله را سریع‌تر به اتمام برسانند. در هر صورت شما به مدرک خود نیاز دارید و نباید برای نوشتن پایان نامه وقت را به هدر دهید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 − 23 =