در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه نوشتن پروپوزال | آموزش گام به گام پروپوزال نویسی

می‌توانید از قبل ساختار پایان نامه را مشخص کنید. البته در درس روش تحقیق با نحوه نوشتن پروپوزال آشنا می شوید. در دوره کارشناسی و ارشد این واحد تحصیلی را پشت سر می گذارید تا بتوانید یک نمونه پروپوزال کامل را بنویسید.

اما پروپوزال نویسی باید در عمل به خوبی انجام شود. حتی اگر در این درس نمره بالایی را کسب کنید، تا زمانی که یک نمونه پروپوزال را ننویسید مهارتی در این کار پیدا نمی کنید. در ادامه به آموزش نوشتن پروپوزال می پردازیم. در این مطلب پروژه دونی شما با بهترین نکات برای پروپوزال نویسی آشنا می شوید.

گام اول: انتخاب موضوع پایان نامه

قبل از هر چیز باید یک موضوع برای پایان نامه انتخاب کنید. سپس وارد با نحوه نوشتن پروپوزال آشنا شوید. موضوع برای پروپوزال همان موضوع پایان نامه است. برای انتخاب موضوع نباید سطحی و سرسری بگذرید. برخی از موضوعات سنگین، جدید و بدون منبع هستند. نوشتن این موضوعات کار راحتی نیست. زیرا باید مدت زمان زیادی را برای جمع آوری اطلاعات صرف کنید.

نبود منابع تحقیقاتی برای موضوعات جدید کار شما را سخت‌تر می کند. در آموزش نوشتن پروپوزال بهتر است ابتدا کار خود را با یک موضوع ساده شروع کنید.

در عین حال موارد زیر را هم در نظر داشته باشید:

گام دوم آموزش نوشتن پروپوزال : بیان مسئله

گام دوم آموزش نوشتن پروپوزال : بیان مسئله

یکی از قسمت‌های مهم در نحوه پروپوزال نویسی بیان مسئله است. این قسمت به تشریح مشکلات و تعارضاتی اشاره دارد که باعث شکل گیری موضوع پایان نامه شده است. در واقع یک دغدغه ذهنی باعث شکل گیری موضوع پایان نامه می شود. شما در این قسمت به تشریح دلیل شکل گیری موضوع می پردازید.

این قسمت ذهن مخاطب را برای خواندن هدف از تحقیق آماده می کند. در واقع وقتی خواننده بیان مسئله را می خواهد میفهمد که با خواندن این پایان نامه به چه موضوعی پرداخته می شود. این قسمت را باید با دلایل مستند و واقعی بیان کنید. علاقه شخصی برای انتخاب موضوع و بیان مسئله کافی نیست.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

گام سوم: نوشتن سوابق پژوهشی

شما در این قسمت از نحوه نوشتن پروپوزال به سراغ مقالات، پایان نامه ها و کتاب هایی می روید که متناسب با موضوع شما نوشته شده اند. هدف از این کار جلوگیری از دوباره کاری، سرفت ادبی و افزایش تجربه پژوهشگر است. در واقع در قسمت سوابق پژوهشی به خواننده می گویید که پیش تر در این زمینه مقالات و پایان نامه های دیگری هم نوشته شده است. اما تفاوت کار خود با منابع قبلی را هم بیان می کنید. اگر هیچ تفاوتی بین پژوهش شما با منابع قبلی وجود نداشته باشد، از دوباره کاری خبر می دهد که هیچ فایده ای ندارد.

گام چهارم: تعیین اهداف پژوهش

در این قسمت از آموزش نوشتن پروپوزال شما باید هدف ویژه خود را از نوشتن این پژوهش بیان کنید. در واقع باید بگویید این پژوهش بعد از اتمام به چه دستاوردهایی می رسد. در این صورت یک یا چند هدف را مشخص می کند. برای تعیین اهداف پژوهش باید به جنبه‌های کاربردی آن بپردازید. برای مثال این پژوهش برای کدام سازمان کاربرد دارد؟ چه شرکت هایی می توانند از دستاوردهای این پایان نامه استفاده کنند؟

قسمت تعیین اهداف پژوهش باید به این سوالات پاسخ دهد.

گام پنجم: بیان فرضیه های پژوهش

بخش دیگری از نحوه نوشتن پروپوزال به بیان فرضیه های تحقیق مربوط می شود. شما در این قسمت چندین فرضیه (اصلی و فرعی) را در نظر می گیرید. فرضیه ها باید واضح و روشن و مرتبط با سوالات باشند. در ابتدا سوال اصلی و سوالات فرعی پژوهش را بیان می کنید. سپس در پاسخ به سوال اصلی، فرضیه اصلی و در پاسخ به سوالات فرعی، فرضیه های فرعی را بیان می کنید.

سوالات با کلماتی مثل چه، چگونه، چطور، چرا و …. آغاز می شود. فرضیه ها هم با کلماتی از جمله «چنین به نظر می رسد»، «به نظر می آید» و … شروع می شود.

گام ششم: مشخص کردن روش تحقیق

در این قسمت از آموزش نوشتن پروپوزال باید روش نوشتن تحقیق را هم مشخص کنید. شما قرار است از چه روشی اطلاعات و داده‌ها را جمع آوری و سپس تحلیل کنید؟ در برخی از رشته ها برای جمع آوری داده از روش آزمایشگاه استفاده می شود. برای مثال در رشته بیوتکنولوژی پزشکی دانشجویان با انجام یک آزمایش پروپوزال را تکمیل و اطلاعات را گردآوری کنند.

اما در رشته حسابداری با استفاده از نرم افزارهای تحلیل داده می توان این کار را انجام داد. در رشته ادبیات فارسی با کمک کتاب‌ها و مقالاتی که پیش‌تر نوشته شده اند، اطلاعات مورد نیاز بدست می آید. هر رشته با توجه به نوع عملکردی که دارد، تعیین کننده نحوه جمع آوری داده هاست.

دقت داشته باشید که در پروپوزال نویسی باید روش تحقیق و جمع آوری داده را مشخص کنید.

هزینه نوشتن پروپوزال ارشد

گام هفتم: ذکر منابع و مآخذ

در آخرین قسمت از نحوه نوشتن پروپوزال باید منابعی را که برای گردآوری اطلاعات استفاده کرده‌اید، ذکر کنید. در این قسمت شما فقط منابعی را ذکر می کنید که از آنها برای نوشتن پروپوزال استفاده کرده اید. در واقع هر منبعی را که قرار است بعدها از آن برای نوشتن پایان نامه استفاده کنید اما در پروپوزال استفاده نشده است، در این قسمت ذکر نمی کنید.

دریافت مشاوره برای نوشتن پروپوزال

یکی از نکات بسیار مهم در آموزش نوشتن پروپوزال دریافت مشاوره از استاد راهنماست. با این حال گاهی استاد فرصت کافی برای دادن مشاوره را ندارد. از سوی دیگر گاهی شما به مشاوره ای بیش از آنچه که اساتید ارائه می دهند، نیاز دارید. در این صورت می توانید به موسسات نوشتن پایان نامه مراجعه کنید.

موسسه پروژه دونی با داشتن کادری مجرب می تواند به شما در زمینه نوشتن پروپوزال مشاوره های لازم را بدهد. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 ÷ 25 =