در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی

رشته ریاضی جز یکی از رشته های علوم پایه به حساب می آید. گرایش های رشته ریاضی در مقطع تحصیلات تکمیلی را به طور کلی می توان  در دو دسته ریاضی کاربردی و ریاضی محض تقسیم بندی کرد. انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی باید برحسب نوع گرایش انجام شود. البته اگر قصد دارید در مقطع دکتری به سراغ گرایش دیگری جز آنچه که در حال تحصیل آن هستید، بروید، بهتر است موضوع پایان نامه را برحسب همان گرایش انتخاب کنید. تا انتهای این مطلب با پروژه دونی همراه شوید تا بیشتر در مورد این مبحث با شما صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع روش تحقیق در پایان نامه : “کمی و کیفی”

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی

برای اینکه بتوانید در رشته ریاضی موضوع پایان نامه را بهتر انتخاب کنید، باید این نکات را مدنظر داشته باشید:

به سراغ موضوعات پیش پا افتاده نروید

اگر فقط به فارغ التحصیلی فکر می کنید و در حال حاضر استخدام شده اید، دلیلی ندارد برای انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی سخت بگیرید. موضوعات آسان هم برایتان مناسب است. اما اگر دانشجو هستید و می خواهید بعد از فارغ التحصیلی به دنبال استخدام باشید و یا برای مقطع تحصیلی دکتری آماده شوید، در انتخاب موضوع پایان‌نامه کمی دقیق باشید.

مطالعه کنید

بدون اطلاعات قبلی اقدام به انتخاب موضوع پایان نامه نکنید. زیرا یک دید کلی در مورد موضوعات ذهنی نمی تواند دلیلی برای انتخاب باشید. قرار است حداقل به مدت 6 ماه با یک موضوع کنار بیایید. در واقع باید به آن علاقه داشته باشید و از سوی دیگر  باید در مورد آن اطلاعات نسبی داشته باشید.

بررسی پایان نامه های قبلی

برای اینکه بدانید موضوع پایان نامه را چطور انتخاب کنید، به سراغ پایان نامه های قبلی بروید. آنها چطور کار کرده اند و موضوعشان به کجا ختم شده است. بعد از انتخاب موضوع پایان نامه باید به سراغ سایت ایران داک بروید.

در این سایت باید از تکراری نبودن موضوع پایان نامه خود مطمئن شوید.

روش نحوه انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی

انتخاب موضوع برحسب گرایش

برای انجام پایان نامه در گرایش ریاضی محض بیشتر اتکا به منابع کتابخانه ای و سایت های جستجو مقالات علمی است. در گرایش ریاضی کاربردی علاوه بر استفاده از منابع مطالعاتی در نگارش پایان نامه از نرم افزارهای تخصصی مختلف نیز استفاده می شود.

در رشته ریاضی برای مشخص کردن موضوع پایان نامه تاکید اصلی بر مطالعه مقالات علمی به روز و آشنایی با چالش های علمی پیش رو در حوزه تخصصی است. در مورد استخراج مقاله از پایان نامه و چاپ آن در رشته ریاضی به دلیل اینکه در کشور مجله های علمی پژوهشی معتبر در این رشته وجود دارد.

بیشتر بخوانید: نوشتن پایان نامه ارزان و راههایی برای کاهش هزینه

فهرست موضوعات پیشنهادی پروژه دونی

برای اینکه بتوانید راحت تر برای انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی  اقدام کنید، داشتن فهرستی از چندین موضوع ذهن شما را بازتر می کند. به همین دلیل ما این موضوع را برای دانشجویان رشته ریاضی فراهم کردیم. در ادامه به معرفی موضوعات مورد توجه محققان در گرایش های مختلف رشته ریاضی پرداخته می شود.

گرایش ریاضی کاربردی

از جمله گرایش های مهم زیر مجموعه ریاضی کاربردی میتوان به تحقیق در عملیات، آنالیز عددی و نظریه گراف اشاره کرد. تحقیق در عملیات به بهینه سازی با استفاده از الگوریتم ها می پردازد و اشتراکاتی با یک گرایش در رشته مهندسی صنایع دارد. آنالیز عددی نیز به اجرا روش هایی برای تقریب در محاسبات می پردازد. بخش نظریه گراف نیز کاربرد گسترده ای در رشته هایی مانند شیمی و بیولوژی و … دارد. در ادامه به چند موضوع در این حوزه اشاره می شود:

گرایش ریاضی محض

از زیر مجموعه های این گرایش اصلی می توان به جبر، آنالیز ریاضی و توپولوژی اشاره کرد. گرایش جبر را می توان به زیر مجموعه های جبر مقدماتی و جبر خطی تقسیم بندی کرد. گرایش آنالیز را نیز می توان مرتبط به مفاهیم حدیی و همگرایی دانست.

برای انتخاب موضوع پایان نامه ریاضی می توانید این موضوعات را بررسی کنید:

اصول انتخاب موضوع پایان نامه

در پایان

آنچه در مورد نحوه انتخاب موضوع گفته شد، به شما کمک می کنید تا برای پایان نامه خود الگو بگیرید. همیشه قدم اول در هر کاری سخت ترین مرحله است. انتخاب موضوع پایان نامه هم یکی از سخت ترین مراحل برای بسیاری از دانشجویان است.

در صورتی که فرصت کافی برای انتخاب موضوع پایان نامه و نوشتن این پروژه را ندارید، می توانید با یک موسسه انجام پایان نامه مشورت کنید. همچنین اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =