در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

انجام پایان نامه روانشناسی به صورت مرحله به مرحله

انجام پایان نامه روانشناسی برای بسیاری از دانشجویان این رشته کار راحتی نیست. به هر حال پایان نامه بخش مهمی از تحصیلات تکمیلی است. البته در رشته روانشناسی باید در مقطع کارشناسی هم پایان نامه بنویسید. با این اوصاف دانشجویان رشته روانشناسی بیش از سایر رشته‌ها باید در نوشتن این پروژه دانشجویی تلاش کنند. نمره‌ای که بابت این پروژه دریافت می کنید، در پذیرش شما برای مقطع تحصیلی بالاتر و حتی استخدام تاثیر زیادی دارد. بنابراین باید مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی را یاد بگیرید.

در این مطلب از سایت پروژه دونی سعی داریم به روش انجام پایان نامه روانشناسی بپردازیم. پس اگر در این رشته تحصیل می کنید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی

برای انجام پایان نامه روانشناسی ابتدا باید مراحل آن را بدانید. به هر حال دانستن مراحل به شما کمک می کند با برنامه ریزی پیش بروید. از سوی دیگر تمامی کارها را به ترتیب و با نظم انجام دهید. مراحل انجام پایان نامه روانشناسی عبارت است از:

انتخاب موضوع

انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی با توجه به گرایش تحصیلی شما در این رشته انجام می شود. بنابراین قبل از هر چیز باید موضوع خود را در گرایش بالینی و یا عمومی مشخص کنید. توصیه ما برای دانشجویان در زمان انتخاب موضوع، توجه به انتخاب گرایش برای ادامه تحصیل است. شما قصد دارید بعد از اتمام مقطع فعل، در کدام گرایش ادامه تحصیل دهید؟

برای مثال شما در حال حاضر در مقطع ارشد، در رشته روانشناسی عمومی تحصیل می‌کنید. اما قصد دارید برای دکتری به رشته بالینی بروید. خوب از همین حالا دست بکار شوید و موضوع پایان نامه را به نحوی انتخاب کنید که به رشته بالینی ارتباط داشته باشد. بعد از تصویب موضوع، باید به سراغ پروپوزال بروید.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه هم باید انجام شود. برای این کار به وب سایت ایرانداک مراجعه کنید.

انجام پایان نامه

نوشتن پروپوزال روانشناسی

در این مرحله از انجام پایان نامه روانشناسی باید پروپوزال را بنویسید. حالا یک موضوع برایتان مشخص شده است که باید با توجه به این موضوع کار خود را شروع کنید. شما در ابتدا باید به سراغ مجموعه‌ای از منابع بروید. برای این کار دو دست منابع در اختیار شما قرار دارد:

منابع دست اول یا اولیه: منابعی که به طور اختصاصی در مورد موضوع پایان نامه شما صحبت کرده‌اند.

منابع ثانویه: منابعی که با توجه به منابع اولیه نوشته شده اند اما تحلیل های جامعی از موضوع مورد نظر شما را ارائه داده اند.

استفاده از هر دو منبع برای نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد ضرورت دارد. از سوی دیگر باید از تمامی منابع شامل کتاب‌ها، پایان نامه و مقالات استفاده کنید. همچنین باید بیش از آنکه به سراغ منابع فارسی زبان بروید، از منابع انگلیسی استفاده کنید.

بعد از تکمیل پروپوزال باید خود را برای نوشتن پایان نامه روانشناسی آماده کنید.

 

نحوه انجام پایان نامه روانشناسی

کار اصلی شما از اینجا شروع می شود. نوشتن فصل های پایان نامه یکی از قسمت های مهم است. در اصل شما 5 فصل دارید که باید به ترتیب این فصل ها را بنویسید. بعد از تکمیل هر فصل، آن را به استاد راهنما نشان دهید تا ایرادات مربوط به آن را برطرف کند.

قوانین دانشگاه ها نوع فصل بندی را مشخص می کند. بهتر است قبل از اینکه محتوای فصل ها را بنویسید، ابتدا قواعد و دستورالعمل مربوط به دانشگاه محل تحصیل خود را با دقت بخوانید. حتی اگر بخواهید پایان نامه را به یک موسسه انجام پایان نامه بسپارید، ممکن است به دلیل نداشتن آشنایی، محتوای فصل ها متناسب با خواست دانشگاه نباشد.

هر چند در تمامی دانشگاه ها قواعد کلی برای انجام پایان نامه روانشناسی وجود دارد.

انجام تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی

یکی از مهم‌ترین مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی مربوط به قسمت تحلیل آماری است. در واقع شما در نوشتن این پروژه با آمار و ارقامی روبرو هستید که داده های خام محسوب می شوند. اما برای اینکه بتوانید به نتیجه گیری درست و قابل استناد برسید، به تحلیل آماری داده های پایان نامه نیاز دارید.

رشته روانشناسی بیش از هر رشته تحصیلی دیگری در علوم انسانی، با داده های آماری روبروست. اگر در این کار دچار مشکل شدید می توانید با موسسه پروژه دونی تماس بگیرید.

نوشتن نتیجه گیری پایان نامه

قسمتی از پایان نامه به نتیجه گیری پایانی اختصاص دارد. در یک مطلب به طور کامل در مورد نحوه نوشتن و تفاوت چکیده و نتیجه گیری صحبت کرده ایم. در این قسمت می توانید با نحوه نوشتن نتیجه گیری آشنایی پیدا کنید. نتیجه گیری شامل دو مرحله است:

نوشتن پایان نامه روانشناسی

نوشتن قسمت چکیده و منابع

یکی از مهم‌ترین مراحل انجام پایان نامه روانشناسی به چکیده و منابع مربوط می شود. شما در این قسمت چکیده را برحسب آنچه که در پایان نامه نوشته اید، به اندازه 150 کلمه می نویسید. سپس باید این چکیده را به زبان انگلیسی برگردانید.  همچنین باید تمامی منابعی را که برای نوشتن پایان نامه استفاده کرده اید، در پایان بیاورید.

در پایان

نوشتن پایان نامه روانشناسی با توجه به زمان و تخصصی که نیاز دارد، برای بسیاری از دانشجویان پروژه ای سخت محسوب می شود. با این حال اگر برای نوشتن این پروژه فرصت کافی داشته باشید، با مطالعه منابع معتبر می توانید پایان نامه ای قوی را به دانشگاه تحویل دهید. از سوی دیگر با نمره ای عالی فارغ التحصیل شوید.

همچنین نوشتن یک پایان نامه خوب این مزیت را هم دارد که بتوانید از آن یک مقاله علمی پژوهشی و یا یک مقاله ISI استخراج کنید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =