در دسته
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

تفاوت ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق

شاید شما هم جزء دانشجویانی باشید که با هر دو عبارت «ادبیات تحقیق» و «پیشینه تحقیق» روبرو شده‌اید. اما تفاوت بین این دو عبارت را تشخیص ندهید. حقیقت اینست که دو عبارت در بسیاری از مواقع به جای هم استفاده می شود. اما کاربرد آنها با یکدیگر تفاوت دارد. در این مطلب موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی قصد داریم به طور خلاصه به بحث تفاوت ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق بپردازیم.

پیشینه تحقیق در پروپوزال چیست؟

پیشینه تحقیق همان سوابق پژوهشی است که بیشترین کاربرد را در دوران دکتری دارد. برای نوشتن یک پروژه دانشجویی دکتری از سوابق پژوهشی به شکل تطبیقی و مقایسه ای استفاده می شود. نوشتن این بخش در پروپوزال دوره کارشناسی و حتی ارشد به صورت مروری است. در واقع بازگوی مطالبی از کتاب‌ها و منابع قبلی است.

بیشتر بخوانید: پیشینه تحقیق چیست و چطور آن را بنویسیم؟

تفاوت ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق

ادبیات تحقیق چارچوب نظری و ادبیات موضوع است. در این قسمت شما باید به بررسی نظری و مفهومی متغیرها و روابطشان در موضوع بپردازید. به این صورت که نظرات و دستاوردهای محققان و دانشجویان قبلی در مورد همان موضوع را بیان کنید.

ادبیات تحقیق یا پیشینه تحقیق هم در پروپوزال و هم در فصل دوم پایان نامه به این قسمت پرداخته می شود. به این صورت که باید تعدادی از منابع مرتبط با پژوهش را ذکر کنید.

اما تفاوت ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق تنها به دوره دکتری مربوط می شود. شما در این دوره دکتری باید پیشینه تحقیق را به صورت تطبیقی و مقایسه ای بیان کنید. در حالی که در دوره کارشناسی و ارشد تفاوتی بین این دو عبارت وجود ندارد.

به بیان دیگری نوشتن ادبیات تحقیق در دوره کارشناسی به کمی تحقیق و جستجو نیاز دارد. بعد از پیدا کردن کتاب ها حالا نوبت به بررسی آنها می رسد. سپس باید چالش ها و محدودیت های هر منبع را ذکر کنید.

اما وقتی در دوره دکتری پیشینه تحقیق را بیان کردید سپس باید ادبیات تحقیق را هم بگویید. به این صورت که منابع را با هم مقایسه کنید. نقاط ضعف و قوت هر یک را بنویسید و سپس بگویید تفاوت کار شما با آن‌ها چیست.

بیشتر بخوانید: آموزش نوشتن نتیجه گیری پایان نامه

در پایان

حقیقت اینست که تفاوت ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق آنقدر نیست که شما را به اشتباه بیندازد. فقط اگر در دوره دکتری تحصیل می کنید، باید حواستان به بیان مقایسه ای بین منابع هم باشد.

حال اگر رای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × = 9