در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم ؟ بهترین آموزش نوشتن سوابق پژوهشی

پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم ؟پیشینه تحقیق با نام‌ها دیگری از جمله «سوابق پژوهشی»، «سوابق تحقیق» و یا «مرور ادبیات تحقیق» هم نامیده می‌شود. اما نحوه نوشتن سوابق پژوهشی چگونه است و چطور می‌توان آن را سریع تر انجام داد؟ از آنجایی که برای نوشتن پیشینه تحقیق در پایان نامه باید کتاب هایی زیادی را مطالعه کنید، برخی از دانشجویان از انجام آن سر باز می زنند. به همین دلیل پروژه دونی تصمیم گرفته است به طور مفصل به نحوه نوشتن نمونه پیشینه تحقیق در پایان نامه بپردازد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پیشینه تحقیق چیست؟

پیشینه تحقیق (Writing research records) به معنای مطلبی است که به ذکر منابع مرتبط با موضوع تحقیق می پردازد. این منابع می تواند کتاب، مجله علمی، مقاله و یا پایان نامه باشد. اگر موضوع فقط مربوط به کشور ایران باشد، باید منابع داخلی بررسی شوند. اما زمانی که موضوع تحقیق جهانی است، بهتر است برخی از مهم ترین منابع خارجی را هم بررسی کنید.

شما برای نحوه نوشتن پروپوزال به پیشینه تحقیق نیاز دارید. در پیشینه تحقیق شما نظریات، یافته ها و پیشرفت های قبلی را بررسی می کنید. سپس به دستاورد آنها برای بشر می پردازید. در انتها کمبودهای تحقیقات قبلی را عنوان کرده و قصد خود را از انتخاب این موضوع می نویسید. برای مثال می گویید: «با توجه به کمبودهایی که در منابع قبلی هست، در تحقیق من این کمبودها برطرف می شود.»

برای نحوه نوشتن سوابق پژوهشی باید سه مورد زیر را مدنظر قرار دهید:

نوشتن سوابق پژوهشی

پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم ؟

برای نوشتن سوابق پژوهشی باید چهار مرحله را به ترتیب پشت سر بگذارید که عبارتند از:

اول: پیدا کردن منابع تحقیق

در یک نمونه پیشینه تحقیق در پایان نامه باید ابتدا منابع جمع آوری شود. این منابع باید با مسئله اصلی و فرضیات شما ارتباط موضوعی داشته باشند. برای اینکه منابع اصلی را پیدا کنید، از طریق کلمه کلیدی عمل کنید. از طریق کتابخانه دانشگاه، اکسپلور گوگل، نشریات و مجلات علوم انسانی می توانید به بهترین منابع دست پیدا کنید. برای مثال مجلاتی مثل نورمگز و یا مگیران منابع زیادی را در دسترس دانشجویان قرار می دهند.

پایگاه‌های علمی مثل JSTOR، EBSCO  و ساینس دایرکت همین کار را برایتان انجام می دهند.

در مرحله بعد باید این منابع را مطالعه کنید تا بتوانید نقص ها و کمبودهای و همچنین نقاط قوت کارشان را پیدا کنید.

 

دوم: پیدا کردن ارتباط و پیش زمینه بین منابع و تحقیق

برای ترتیب نوشتن پیشینه تحقیق باید موارد زیر را در منابع مطالعاتی پیدا کنید:

در واقع با رعایت ترتیب نوشتن پیشینه تحقیق می توانید شکل و ساختار کلی تحقیق خود را مشخص کنید.

سوم: برنامه ریزی برای ساختار پیشینه تحقیق

برای نوشتن سوابق پژوهشی کار شما برنامه ریزی برای ساختار شروع می شود. در این قسمت باید استراتژی خود را مشخص کنید. شما باید به سراغ روند پیشرفت یک موضوع در سال های گذشته بروید. گاهی تاریخچه پیدا یک پدیده مرتبط با موضوع شما طولانی است و بنابراین کارتان کمی سخت و دشوار می شود.

برای مثال تاریخچه فرش‌بافی در ایران قدمت زیادی دارد و احتمالا کتاب های زیادی در قرون قبلی هم تالیف شده است. اما محقق جدید باید مشخص کند که قصد دارد به سراغ منابع کدام عصر و یا دهه برود. همچنین می توانید از هر دهه در قرن اخیر یک منبع را ذکر کنید. به هر حال پیشینه تحقیق کوتاه است و مجالی برای نوشتن تعداد زیادی کتاب را ندارید.

چهارم: نگارش پیشینه تحقیق

در این مرحله از نحوه نوشتن پروپوزال باید نوشتن سوابق پژوهشی را آغاز کنید. شما در این قسمت به سه بخش نیاز دارید که عبارتند از:

ترتیب نگارش این قسمت ها برای نوشتن سوابق پژوهشی ضرورت دارد. هر یک از این قسمت ها را به صورت زیر بنویسید:

معرفی: در اینجا باید هدف از پیشینه تحقیق را برای خواننده مشخص کنید.

متن اصلی: باید نکات اصلی منابع قبلی را آورده و آنها را تفسیر و آنالیز کنید. سپس تیتروار نکات قوت و ضعف منابع قبلی را در سوابق پژوهشی ذکر کنید.

نتیجه گیری: در این قسمت باید اهمیت بررسی منابع قبلی را ذکر کنید.

نوشتن سوابق پژوهشی

چند نکته مهم در مورد نوشتن پیشینه تحقیق

برای نوشتن ادبیات تحقیق این نکات را مدنظر داشته باشید:

در پایان

اکنون که به سوال پیشینه تحقیق را چگونه بنویسیم به طور کامل و جامع پاسخ دادیم می توانید این بخش را خودتان بنویسید. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2