در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه

نوشتن فصل های پایان نامه به داشتن اطلاعات قبلی نیاز دارد. وقتی نوشتن پروپوزال را به پایان رساندید، باید برای تایید آن به گروه آموزشی مراجعه کنید. بعد از تایید پروپوزال کار شما برای نوشتن پایان‌نامه شروع می شود. اگر از همان ابتدا با اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه آشنا باشید، سرعت العمل شما افزایش می یابد. به هر حال وقتی از قبل بدانید قرار است چه کاری انجام دهید، فرصت سوزی نمی کنید و خیلی زود به سراغ اصل مطلب می روید.

در این مطلب پروژه دونی به منظور آشنایی شما با روند نوشتن فصل یک پایان نامه، اجزای این فصل را آماده کرده ایم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه

فصل اول پایان‌نامه ارشد و دکتری از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. این قسمت ها عبارتند از:

مقدمه فصل اول

این قسمت به منظور آماده کردن ذهن خواننده برای مطالب اصلی فصل نوشته می شود. شما در مقدمه اصل موضوع یا نتیجه کلی را بیان نمی کنید. مقدمه چه برای فصل اول پایان نامه و چه برای مقالات علمی پژوهشی باید به نحوی نوشته شود که خواننده را برای مطالعه ادامه فصل مجاب کند.

در واقع باید خط اول را به شکل هیجان انگیز و با معما بیان کنید. موضوع اصلی را در همین خط بیان کرده و یک سوال چالشی از مخاطب بپرسید. در خطوط اول مقدمه باید هدف از انجام این فصل را بیان کنید.

بیان هدف مطالعه مخاطب را برای خواندن ادامه مطلب نگه می‌دارد. در بین پاراگراف‌ها هم روش اجرای این مطالعه را بیان کنید. در این قسمت از فصل اول نباید از منابع دیگری استفاده کنید. بلکه باید قلم خود را به کار بگیرید و متن اختصاصی را برای مخاطب بنویسید.

به طور کلی در فصل اول باید این ساختار را رعایت کنید:

بیشتر بخوانید: هزینه نوشتن فصل دوم پایان نامه چقدره؟

بیان مساله پژوهش

بیان مسئله یکی از اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه است. شما در پروپوزال به این قسمت پرداخته‌اید. برای نوشتن این قسمت باید از همان بخش بیان مسئله پروپوزال استفاده کنید. اما در فصل اول باید آن را تکمیل کرده و توسعه دهید. برای نوشتن بیان مسئله بهتر است به سراغ منابع دیگری بروید تا مطلب شما قوی‌تر و منسجم تر شود. همچنین استعداد شخصی و اطلاعات خود را هم برای نوشتن این بخش به کار ببرید.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

اجزای فصل اول پایان نامه

نوشتن بخش اهمیت انجام پژوهش و ضرورت تحقیق

یکی دیگر از بخش های تشکیل دهنده فصل اول له اهمیت انجام پژوهش مربوط می شود. در واقع شما در این قسمت باید لزوم انجام پژوهش را برای مخاطب خود توجیه کنید. مخاطب با خواندن این قسمت برای خواندن ادامه مطلب مجاب می شود. توجیه لزوم انجام پژوهش به نوعی از بیان مسئله حمایت می کند. دغدغه ذهنی شما در بیان مسئله گفته می شود. اما در بخش اهمیت انجام پژوهش باید به دلایل علمی تری را برای انتخاب این موضوع بیان کنید.

 نوشتن اهداف پژوهش

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه به هدف اصلی شما مربوط می شود. به راستی با چه هدفی این پایان نامه را می نویسید؟ هدف شما از انتخاب موضوع چه بوده است؟ قصد دارید چه مشکلی را حل کنید؟ قرار است پایان نامه شما کدام مسئله را برطرف کند؟

پاسخ به این سوالات همان اهداف پژوهش را برای مخاطب مشخص می کند. در واقع مخاطبی که قرار است ساعت ها برای خواندن پایان نامه وقت صرف کند، باید از بداند قرار است پایان نامه به کجا ختم شود. در غیر این صورت از خواندن ادامه مطلب منصرف می‌شود.

بیشتر بخوانید: نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه

مشخص کردن سوالات پژوهش

یکی دیگر از بخش های فصل اول پایان نامه سوالاتی است که در پروپوزال هم آمده اند. این سوالات شامل یک سوال اصلی است که در پاسخ به آن این پژوهش را آماده می کنید. سوالات دیگر هم مرتبط با سوال اصلی اما به شکل متفاوتی نوشته می شوند.

فرضیه های پژوهش

از دیگر اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه باید به فرضیه ها اشاره کنیم. فرضیه ها در پاسخ به سوالات اصلی عنوان می شوند. فرضیه اصلی در پاسخ به سوال اصلی و فرضیه های فرعی نیز در پاسخ به سوالات فرعی هستند.

مشکلات شایع در نوشتن فصل اول

برخی از دانشجویان برای نوشتن فصل اول دچار اشتباهاتی می شوند که مهم ترین آن‌ها عبارتند از:

اجزای فصل یک پایان نامه

چند نکته برای نوشتن فصل یک

آنچه از اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه گفته شد، تنها بخشی از کار است. در این رابطه باید نکاتی را هم رعایت کنید:

در پایان

نوشتن فصل اول و اجزای تشکیل دهنده آن باید اصولی و استاندارد باشد. اگر با وجود آنچه که گفتیم باز هم دچار مشکل هستید و یا  برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

67 − 57 =