در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

ساختار مقاله علمی پژوهشی علوم انسانی و سایر رشته ها

اگر ساختار مقاله علمی پژوهشی به درستی انجام شده باشد، شانس شما برای چاپ مقاله بالا می‌رود. می‌دانید که بعد از ارسال مقاله برای یک مجله علمی پژوهشی، باید توسط داوران مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که ساختار آن را رعایت نکرده باشید، مقاله خیلی زود رد می شود. مقاله ای که ساختار درستی نداشته باشد، تنظیم مجدد آن کار دشواری است.

اما چطور باید ساختار یک مقاله علمی را مشخص کنید؟ چه معیاری برای تعیین ساختار مقالات علمی پژوهشی وجود دارد؟ برای اکسپت مقاله علمی پژوهشی چکار کنیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم. تا انتهای این مطلب با پروژه دونی همراه باشید.

یک مقاله علمی پژوهشی از چه بخش هایی تشکیل میشود؟

هر مجله علمی برای چاپ مقالات علمی سبک و ساختار مشخصی را تعیین می کند. هر مقاله ای که این فرمت را رعایت کند، اکسپت شده و چاپ می شود. در غیر این صورت به نویسنده یا محقق بازگردانده می شود تا ایرادات آن را برطرف کند.

در واقع مجلات برای محققان مشخص می کنند که مقاله آن‌ها از چه بخش هایی تشکیل شود. همچنین تعداد کلمات، نحوه رفرنس دهی و نوع نمودار و جدول را هم برای پژوهشگران مشخص می کنند.

ساختار مقاله علمی پژوهشی علوم انسانی

ساختار مقاله علمی پژوهشی علوم انسانی

از قوانین و مقررات منحصر به فرد مجلات که بگذریم، یک  ساختار هم برای نوشتن مقالات علمی پژوهشی در نظر گرفته می شود. این ساختار در تمامی مجلات یکسان است. به طور کلی ساختار مقاله علمی پژوهشی به ترتیب عبارت است از:

مهم‌ترین قسمت های مقاله نویسی

ساختار مقاله علمی پژوهشی از سه قسمت مقدمه، روش، بدنه و نتیجه گیری تشکیل شده است. هر یک از این قسمت‌ها را باید به شکل زیر بنویسید:

مقدمه مقاله

در این قسمت باید 20 درصد از حجم مقاله را اختصاص دهید. شما قبل از اینکه وارد بحث اصلی شوید، ابتدا در مورد پژوهش های قبلی صحبت کرده و فرضیه و اهداف تحقیق را هم بیان می کنید.

بیان روش تحقیق

به طور کلی قسمت روش تحقیق 30 درصد از حجم مقاله را شامل می شود. شما در این قسمت روش تحقیق را مشخص می کنید. به این صورت که اگر در نوشتن ساختار مقاله علمی پژوهشی علوم انسانی از روش کتابخانه ای استفاده کرده اید، آن را ذکر می کنید. در رشته هایی که به پرسشنامه نیاز دارند، باید روش تحقیق را به شکل دقیق بیان کنید.

تمامی آمار و داده هایی را که برای نوشتن ساختار یک مقاله علمی پژوهشی به کار می برید، راه بدست آمدن آن را در این قسمت ذکر کنید.

بدنه اصلی تحقیق

این قسمت 25 درصد از حجم مقاله را شامل می شود. اطلاعات و داده هایی را که از طریق روش تحقیق بدست می آورید در این قسمت ذکر می کنید.

ارائه نتایج تحقیق

بخش دیگری از ساختار مقاله به ارائه نتایج اختصاص دارد. این بخش را باید در 15 درصد از حجم کل مقاله ارائه دهید. تمامی نتایجی را که از راه روش مطالعه بدست آورده اید، در این قسمت تحلیل کرده و سپس از آن نتیجه گیری می کنید.

ذکر منابع تحقیق

یکی از قسمت‌های مهم در ساختار یک مقاله علمی پژوهشی ذکر منابع است. این قسمت 10 درصد از حجم کلی مقاله را شامل می شود.

ساختار یک مقاله علمی پژوهشی

 

 ساختار یک مقاله علمی پژوهشی

در صورتی که در روش های غیرعلوم انسانی تحصیل می کنید، ساختار مقاله علمی برای شما براساس نوع روش تحقیق متفاوت است. به طور کلی دو روش برای تحقیق و نوشتن مقاله وجود دارد که عبارتند از:

ساختار مقاله مبتني بر پژوهش ميداني

اگر بخواهید مقاله را با کمک روش کمی یا تحقیقات میدانی انجام دهید، ساختار آن عبارت است از:

نکات مهم در نوشتن مقاله علمی پژوهشی

در هر رشته تحصیلی که قصد نوشتن مقالات علمی پژوهشی را دارید، باید چندین نکته را مدنظر قرار دهید:

در پایان

اگر در تعیین ساختار مقاله علمی پژوهشی دچار مشکل شدید، می توانید از موسسات انجام مقاله مشاوره رایگان دریافت کنید. پروژه دونی یکی از این موسسات است که می تواند در زمینه نوشتن مقاله براساس ساختار گفته شده به شما مشاوره های لازم را بدهد.

در صورت نیاز به سفارش نوشتن مقاله می توانید به قسمت «ثبت پروژه» بروید. بعد از تکمیل فرم، کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × = 49