در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

6 نکته در مراحل انجام پایان نامه که هر دانشجویی باید بداند

نوشتن پایان نامه بخش نهایی فارغ التحصیلی هر دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی است. برای این کار ابتدا باید با مراحل انجام پایان نامه آشنا شوید. چرا که نحوه نوشتن فصل های پایان نامه اهمیت زیادی دارد. برای این کار ابتد باید به سراغ جمع آوری اطلاعات لازم کتابخانه ای و میدانی بروید.

در این روش اطلاعات مختصری برای آشنایی با ساختار پایان نامه را بدست می آورید. فصل های پایان نامه ارشد و دکتری شامل مقدمه، ادبیات نظری تحقیق، روش تحقیق، نتایج و نتیجه گیری است. در ادامه به چند نکته در مراحل پایان نامه نویسی اشاره می شود. پس تا انتهای این مطلب با موسسه پروژه دونی همراه باشید.

1. جمع آوری منابع اطلاعاتی در مراحل انجام پایان نامه

بهتر است از همان ابتدا شروع کار، منابع در یک نرم افزار مرتبط با جمع آوری منابع ذخیره شوند. برای این کار می توانید از نرم افزار اندنوت (End Note) استفاده کنید. این نرم افزار کاربردی قابلیت تطابق با ورژن های مختلف برنامه آفیس را هم دارد.

برای طی کردن مراحل انجام پایان نامه به چنین ابزاری نیاز دارید. با استفاده از این نرم افزار ها فهرست منابع را مشخص می کنید. این کار باعث صرفه جویی در زمان نوشتن و ویرایش پایان نامه می شود.

بیشتر بخوانید: 6 مرحله در نحوه نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

2. نگارش پایان نامه مطابق با فرمت دانشگاه

در مراحل پایان نامه نویسی پیشنهاد می شود بخش های گوناگون پایان نامه را با نمونه پایان نامه دانشگاه مربوطه تطابق دهید. فرمت دانشگاه در مورد فاصله گذاری بین کلمات، اندازه فونت تیترها، اندازه عناوین جدولها و نمودار ها و …. را دریافت کنید. نباید

در تمامی مراحل انجام پایان نامه باید این فرمت را رعایت کنید. در نسخه پایان نامه نهایی که آن را به کتابخانه تحویل می دهید، این نکات بررسی می شوند. اگر در زمان نگارش پایان نامه متن مطابق با فرمت نوشته شود دیگر نیازی به اصلاح ندارد. بنابراین مجبور به دوباره کاری نمی شوید.

جمع آوری منابع اطلاعاتی در مراحل انجام پایان نامه

3. نوشتن بخش جمع بندی در پایان هر فصل

مقدمه پایان نامه برای همه فصل های پایان نامه به شما کمک می کند خواننده را برای ورود به مطلب اصلی آماده کنید.  همچنین در پایان هر فصل پایان نامه یک بخش را به جمع بندی مطالب یا خلاصه مطلب اختصاص دهید. نوشتن بخش جمع بندی این مزیت را دارد که می توان با نگارش آن یک دید کلی از آن فصل را به خواننده داد. معمولا بخش جمع بندی در پایان هر فصل کمتر از یک صفحه است.

4. نتایج خروجی نرم افزاری در پیوست

برای اعتبار دادن به نتایج تحقیق بهتر است نتایج خروجی نرم افزاری را در پیوست پایان نامه قرار دهید. در ضمن این بخش می تواند جواب تعدادی از سوالات داوران پایان نامه را نیز مشخص کند. در این قسمت می توان نقشه ها، تصاویر و پرسشنامه ها را نیز قرار دهید.

5. نگارش پیشنهادات در فصل 5

در مراحل انجام پایان نامه بخش پیشنهادات هم اهمیت دارد. این بخش در دو قسمت نگارش شود:

قسمت اول: پیشنهادات در مورد اهداف پژوهش را ارائه می دهید. این کار با توجه به نتایج پایان نامه و میزان دستیابی به اهداف مشخص می شود. در ادامه برای رسیدن به اهداف، پیشنهاداتی را نیز ارائه می دهید.

قسمت دوم: پیشنهادات در مورد تحقیقات آتی ارائه می شود. در این قسمت از مراحل پایان نامه نویسی باید پیشنهاداتی را برای محققان و تحقیقات آینده ارائه دهید. در این صورت است که پایان نامه شما مورد پذیرش قرار می گیرد. برای این قسمت از نتایج یک جمع بندی کلی در مورد موضوع استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: مراحل نوشتن پایان نامه دکتری به زبان انگلیسی و فارسی

6. ارائه خلاصه نتایج و پیشینه تحقیق

ارائه خلاصه نتایج را در دو قسمت نتایج تحقیق و پیشینه تحقیق ارائه دهید. به دلیل اینکه ممکن است مطالب پیوستگی کامل را نداشته باشند و پراکندگی شوند، بهتر است از یک جدول نتایج تحقیق و پیشینه به شکل خلاصه استفاده کنید.

ارائه این جدول‌ها به خواننده کمک می کند تا با سرعت بیشتری بتواند سیر تحقیق انجام شده را درک کند. جدول خلاصه پیشینه تحقیق را در انتهای فصل دوم بیاورید. همچنین جدول خلاصه نتایج تحقیق را هم در انتهای فصل چهارم قرار دهید.

مراحل پایان نامه نویسی / مراحل انجام پایان نامه /

پایان

آنچه گفته شد نکات بسیار مهم در مراحل انجام پایان نامه است. شما برای نوشتن فصل های پایان نامه به تمامی این نکات نیاز دارید. اگرچه مراحل پایان نامه نویسی توسط در درس روش تحقیق به شما گفته می شود. اما برخی نکات ریز همه وجود دارند که در بیشتر موارد از چشم های تیزبین اساتید دور می ماند. اگر می خواهید پایان نامه خود را به شیوه درست انجام دهید، لازم است تمامی موارد گفته شده را به دقت رعایت کنید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 6