در دسته
مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

نحوه ثبت پایان نامه در ایران داک : آموزش مرحله به مرحله

نحوه ثبت پایان نامه در ایران داک یکی از مراحل انجام پایان‌نامه است. این کار بخاطر جلوگیری از نوشتن پایان نامه با موضوع تکراری انجام می شود. در این مطلب ما سعی داریم به معرفی پایگاه اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ( ایرانداک) پرداخته بپردازیم. این پایگاه اطلاعاتی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند. در این پایگاه چندین سامانه گوناگون وجود دارند که در ادامه کاربردی ترین سامانه ها معرفی می شوند.

دانستن ثبت پایان نامه در ایرانداک می تواند شما را در انجام این پروسه تا حد زیادی به پیش ببرد. یکی از کارکردهای این سامانه ثبت موضوع برای جلوگیری از نوشتن موضوعات تکراری است. قبل از نوشتن ساختار پروپوزال لازم است که به ایرانداک مراجعه کنید.

نحوه ثبت پایان نامه در ایران داک یکی از مراحل انجام پایان‌نامه است

ثبت نام در سایت

قبل از هر چیز برای انجام پایان نامه باید در سایت ایرانداک ثبت نام کنید. برای این کار وارد قسمت «ثبت نام» شده و اطلاعات خواسته شده را در فیلدهای مربوطه وارد می کنید. بعد از تایید شما رسماً به عنوان یکی از اعضا این سایت شناخته می شوید. این سایت از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه به توضیح بیشتر این سامانه می پردازیم.

درخواست پیشینه از ایران داک (pishineh.irandoc.ac.ir)

این بخش از پایگاه اطلاعاتی برای بررسی یکتایی موضوعات پژوهشی و تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایرانداک مورد استفاده قرار می گیرد. براساس آیین نامه آموزشی، تصویب موضوع پایان نامه علاوه بر ارائه یک نسخه از پروپوزال نیاز به ارائه گواهی در خواست پیشینه از سامانه ایرانداک نیز دارد.

برای این منظور نیاز است دانشجو درخواست خود را در سامانه ایرانداک به همراه اطلاعات تحصیلی و کد ملی ثبت کند. سامانه با بررسی اطلاعات ثبت شده در قسمت ثبت پایان نامه، جواب را ظرف مدت حدود 48 ساعت برای او ارسال کند. زمان ارسال درخواست یک ایمیل را در این سایت ثبت می کنید. سپس سامانه به صورت خودکار پاسخ شما را در ایمیل می دهد.

در گواهی ارسال شده از طرف سامانه ایرانداک، لیست موضوعات با شباهت با موضوع درخواست شده نیز ارسال می شود.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک (tik.irandoc.ac.ir)

این بخش از پایگاه اطلاعاتی ایران داک، «همانندجو» نام دارد. در مراحل ارائه پایان نامه ارشد و دکتری در بسیاری از دانشگاه های آزاد و دولتی نیاز است که میزان یکسان بودن متون پایان نامه با پایان نامه های ثبت شده بررسی شود. این فعالیت از زمان نگارش تا دفاع پایان نامه توسط دانشجو و یا در زمان ارائه پایان نامه به کتابخانه توسط مسئول مربوطه انجام می شود.

میزان حداکثر مجاز یکسان بودن متن پایان نامه با پایان نامه های قیلی ثبت شده در سامانه %30 است. بیش از این مقدار، برای همسان کردن متون دانشجو باید اصلاحات لازم را انجام دهد تا این میزان به کمتر از %30 برسد.

تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک به شما کمک می کند از انجام یک پایان نامه با موضوع تکراری خودداری کنید. حتی می توانید پایان نامه هایی را که شبیه شما کار کرده اند، پیدا کنید. در این صورت نام آنها را ثبت کنید. در زمان نوشتن پرپروپزال به ذکر منبع نیاز دارید. می توانید این موضوعات را نیز ذکر کنید.

ثبت پایان نامه در ایرانداک (sabt.irandoc.ac.ir)

این بخش از پایگاه ایران داک، به ثبت اطلاعات پایان نامه ها و پروپوزال ها می پردازد. این موضوع می تواند توسط مسئول بخش کتابخانه دانشگاه ها و همین طور خود دانشجو انجام شود. نحوه ثبت پایان نامه در ایران داک به این صورت است که متقاضی می تواند با ارائه متن پایان نامه به همراه گواهی نمره قبولی، پایان نامه خود را ثبت کند.

ثبت پایان نامه در ایرانداک / درخواست پیشینه از ایران داک

جستجو در پایگاه اطلاعات علمی ایران (ganj.irandoc.ac.ir)

در این بخش متقاضی می تواند موضوع خود را جستجو کند و منابع مرتبط را بیابد. با عضویت در این قسمت از سامانه می توان در طول 7 روز، متن 5 پایان نامه ثبت شده در سامانه را دریافت کرد. این بخش شامل جامع ترین پایگاه اطلاعاتی پایان نامه های تحصیلی در سراسر کشور می باشد.

سامانه پرسش نامه ساز (porsa.irandoc.ac.ir)

در این مرحله از ثبت پایان نامه در ایرانداک ، می توان با ارائه اطلاعات از خدمات ساخت پرسش نامه توسط سامانه استفاده کرد. پرسش نامه ابزاری برای جمع آوری اطلاعات میدانی در بسیاری از پژوهش هاست. به همین دلیل ساخت پرسش نامه به شکل مناسب در بدست آوردن اطلاعات دقیق اهمیت زیادی دارد. دانشجویان برای این منظور از این سامانه در کنار نظر استاد راهنما و منابع علمی می توانند کمک بگیرند.

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − = 3