در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

انتخاب موضوع پایان نامه معماری برای ارشد و دکتری

انتخاب موضوع پایان نامه معماری برای دوره ارشد و دکتری یکی از دغدغه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این رشته است. پروژه دونی از جمله موسساتی است که سعی دارد با دادن مشاوره رایگان به دانشجویان، آن‌ها را برای انتخاب موضوع و نحوه نوشتن پروپوزال و پایان نامه یاری دهد. در ادامه ضمن توصیه‌های مهم برای انتخاب موضوع پایان نامه، لیست تعدادی از بهترین و جدیدترین موضوعات را به شما معرفی می‌کنیم.

انتخاب موضوع پایان نامه ارشد معماری

نوشتن پایان نامه برای دوره تحصیلات تکمیلی به ذوق هنری، علاقه به رشته معماری، تسلط بر اصول ریاضیات و داشتن دانش کافی بر علم معماری سنتی، ایرانی و جدید می‌تواند در انتخاب موضوع کمک زیادی به شما کند. با این حال گاهی سطح اطلاعات در مغز آنقدر زیاد است که انتخاب یک موضوع کار سختی می‌شود. در چنین مواقعی برای انتخاب موضوع رساله ارشد و دکتری باید به چندین نکته توجه داشته باشید که عبارتند از:

مطالعه قبل از انتخاب موضوع

قبل از اینکه موضوع پایان نامه معماری را انتخاب کنید، ابتدا در مورد آن مطالعه کنید. یک روش برای کسب اطلاعات در مورد معماری‌های روز، کمک گرفتن از اینترنت است. کافیست وارد شبکه‌ای به اسم شبکه‌های اجتماعی شوید تا محبوبیت دکوراسیون‌ها و معماری داخلی را مشاهده کنید.

موضوع پایان نامه خود را براساس میزان محبوبیت آن در نزد مردم انتخاب کنید. کتاب خواندن هم برای انتخاب موضوع کمک زیادی به شما می کند. توصیه ما اینست به سراغ ژورنال های علمی بروید. جدیدترین مقالات isi به نحوی نوشته شده اند که می توانند اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهند.

کمک گرفتن از اساتید و فارغ‌التحصیلان معماری

یکی دیگر از نکات مهم برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد معماری کمک گرفتن از راهنمایی‌های اساتید و فارغ التحصیلان است. همچنین مراکزی که در زمینه طرحی فضاهای عمومی ساختمان و معماری داخلی فعالیت دارند، می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

انتخاب موضوع پایان نامه ارشد معماری

لیست جدیدترین موضوعات برای پایان نامه معماری

حالا باید به شما پیشنهاداتی را در مورد جدیدترین موضوعات برای رشته معماری آشنا کنیم. به هر حال وجود این موضوعات ذهن شما را خلاق تر می کند. تا انتها این موضوعات را بخوانید و هر موضوع جدیدی که با توجه به مطالب زیر در ذهن‌تان خطور کرد، یادداشت کنید.

موضوعات معماری بیرونی ساختمان

انتخاب موضوع برای معماری داخلی

یکی دیگر از گرایش‌های رشته معماری «معماری داخلی» است. این گرایش با فضای داخلی ساختمان ارتباط دارد. نوشتن یک پایان نامه خوب در این گرایش می تواند تاثیر مستقیمی بر ابعاد روانی ساکنین ساختمان ها داشته باشد. برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد معماری داخلی می توانید یکی از این موضوعات را انتخاب کنید:

انتخاب موضوع برای گرایش معماری پایدار

یکی از گرایش‌های رشته معماری است که در آن باید منابع محیطی، انسانی و شرایط را برای تحقق توسعه پایدار در نظر بگیرید. در عین حال باید از امکانات دنیای جدید برای بهبود شرایط زندگی استفاده کنید. در گرایش معماری پایدار باید موضوع پایان نامه را به نحوی انتخاب کنید که در آن به منابع طبیعی، کاهش اتلاف انرژی، کنترل آلودگی‌ها و استفاده از فناوری‌های جدید توجه شده باشد.

برای انتخاب موضوع پایان نامه معماری در این گرایش می‌توانید یکی از این موضوعات را انتخاب کنید:

انتخاب موضوع برای معماری ایرانی

اگر در گرایش معماری ایرانی تحصیل می‌کنید، برای انتخاب موضوع پایان نامه باید کتاب‌ها و مقالاتی در رابطه با تاریخ معماری، ساخت بناهای شهری ایرانی و درک ماهیت آن در دوره‌های مختلف را مطالعه کنید. هدف از این گرایش احیای فرهنگ معماری و مدنیت در ایران باستان است. بنابراین این موضوعات می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد:

روش انتخاب موضوع پایان نامه ارشد معماری

انتخاب موضوع برای گرایش معماری منظر

یکی دیگر از گرایشات رشته معماری «معماری منظر» است. برای انتخاب موضوع پایان نامه معماری منظر باید به طراحی فضاهای بیرونی توجه داشته باشید. در این گرایش تصویرسازی عینی است و به چشم اندازهای بیرونی بر مبنای حفظ تعادل محیط طبیعی توجه می‌شود. این موضوعات را ما برای نحوه نوشتن پایان نامه معماری منظر به شما پیشنهاد می دهیم.

انتخاب موضوع رساله برای گرایش معماری اسلامی

اگر در گرایش «معماری اسلامی» تحصیل می‌کنید، برای انتخاب موضوع باید به موضوعات دوره های اسلامی توجه کنید. حفظ اصول اسلامی و ترکیب آن با معماری سنتی می تواند یک روش برای انتخاب موضوع پایان نامه معماری اسلامی باشد. این موضوعات پیشنهادی ما برای شماست:

در پایان

آنچه از انتخاب موضوعات پایان نامه در رشته معماری برایتان گفتیم به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری موضوع موردنظر خود را انتخاب کنید. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

89 − 81 =