در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی

مهندسی شیمی یکی از رشته های پرطرفدار در بین رشته های مهندسی است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند برای یافتن کار به مراکز تحقیقاتی و صنعتی گوناگون مراجعه کنند. مهندسی شیمی مانند اکثر رشته های مهندسی برای انجام پایان نامه در مقاطع تحصیلات تکمیلی به تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی احتیاج دارد.

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی به دلیل گستردگی و تنوع موضوعات، کمی دشوار است. بسیاری از دانشجویان اغلب برای انتخاب موضوع رساله در این رشته دچار مشکل هستند. این مطلب پروژه دونی ما سعی داریم به همین موضوع بپردازیم.

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی

برای نوشتن پروژه در مقطع تحصیلات تکمیلی، انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید. اما برای این کار باید از خود بپرسید آیا تجهیزات و امکانات مورد احتیاج برای موضوع مورد نظر در دسترس هستند یا خیر؟ در ادامه به معرفی چند موضوع پیشنهادی برای گرایش های مهندسی شیمی پرداخته می شود.

انتخاب موضوع پایان نامه برای صنایع پتروشیمی

در این گرایش واحدهای درسی مانند فرآیندهای پتروشیمی، پالایش و بررسی کاتالیزورهای صنعتی اهمیت بیشتری دارند. از موضوعات مورد علاقه محققان در این گرایش می توان بررسی عملکرد کاتالیست در صنایع پتروشیمی، سنتز نانوکامپوزیت بر پایه کاتالیست، بهینه سازی برج های خنک کننده را نام برد.

برخی از نمونه موضوعات پایان نامه در این گرایش عبارتند از:

روش انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی

گرایش پدیده انتقال

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی در گرایش پدیده انتقال با صنایع پتروشیمی کمی تفاوت دارد. در این گرایش دروسی مانند انتقال جرم و ترمودینامیک و مکانیک سیالات دارای اهمیت بیشتری به نسبت سایر مواد درسی هستند. از موضوعات تحقیقاتی که در این گرایش مورد توجه محققان قرار گرفته اند، می توان به مدلسازی انتقال حرارت و جرم، بررسی نانوسیالات در پدیده های انتقال، نفوذ در انتقال مولکولی، بهینه سازی انتقال حرارت در مبدل ها اشاره کرد.

برخی از نمونه موضوعات پایان نامه مهندسی شیمی در این گرایش عبارتند از:

گرایش فرآیند جداسازی

یکی دیگر از گرایش های مهندسی شیمی، فرآیند جداسازی است. اگر در این گرایش تحصیل می کنید انتخاب موضوع پایان نامه باید با مواد درسی مرتبط باشد. به طور کلی هدف آموزشی در این گرایش مطالعه عملکرد انواع فرآیندهای جداسازی مانند فرآیندهای الکتروشیمیایی، فرآیندهای غشایی، جداسازی واکنشی و … است. از موضوعاتی که در این گرایش در سالیان اخیر مورد توجه محققان قرار گرفته اند می توان به موراد زیر اشاره کرد:

اصول انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی

گرایش نانوفناوری

اگر در گرایش نانو فناوری تحصیل می کنید، در انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی شیمی باید به بحث نانو بپردازید. به طور کلی این گرایش به بررسی ذرات در اندازه نانو و فرایند طراحی و بهینه سازی سطوح نانو می پردازد. به دلیل حمایت از تحقیقات در زمینه نانو در سالیان اخیر در کشور، این گرایش توسعه بیشتری یافته است. همچنین حمایت های مالی از پروژه های دانشجویی نیز باعث شده است تا پایان نامه ها در این گرایش با آزمایشات و تست های بیشتر و مفصل‌تری صورت بگیرد. از زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه دانشجویان در این گرایش می توان موارد زیر را نام برد:

هر یک از موارد بالا می‌تواند یک موضوع برای پایان نامه مهندسی شیمی در گرایش نانوفناوری باشد.

در پایان

با توجه به اهمیتی که انتخاب موضوع پایان نامه دارد، باید از همان ابتدا با وسواس زیادی عمل کنید. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 40 = 42