در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک (لیست پیشنهادی)

مهندسی مکانیک یکی از رشته های مهندسی است که به دلیل داشتن بازار کار خوب، مورد محبوبیت بسیاری از داوطلبان دانشگاه‌هاست. در مقطع کارشناسی این رشته به پایان نامه نیازی ندارد. اما همین که وارد مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شوید، باید به فکر نوشتن پایان نامه باشید.

برخی از دانشجویان در مورد انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک دچار تردید هستند. برخی هم برای این پروژه سردرگم می شوند. بسیاری از دانشجویان هم فرصتی برای تفحص و جستجو به منظور انتخاب موضوع پایان نامه خود را ندارند. در حالی که باید انتخاب موضوع از ترم سوم کارشناسی ارشد و دکتری شروع شود، برخی از دانشجویان آن را به ترم آخر موکول می کنند. در این مطلب پروژه دونی ما قصد داریم به چندین موضوع با توجه به گرایش رشته مهندسی مکانیک برای انتخاب عنوان پایان نامه بپردازیم.

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک

برای انتخاب موضوع پایان‌نامه در رشته مهندسی مکانیک باید گرایش تحصیلی خود را درنظر بگیرید. به طور کلی این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی دارای 7 گرایش اصلی است. گرایش های مهندسی مکانیک شامل طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، ساخت و تولید، بیومکانیک، سیستم محرکه خودرو، سیستم تعلیق، بدنه خودرو است.

انواع پایان نامه مهندسی مکانیک به شکل عملی یا شبیه سازی انجام شود. نرم افزارهایی مانند آباکوس در گرایش ساخت و تولید، طراحی کاربردی و نرم افزار فلوئنت در گرایش تبدلی انرژی و بیومکانیک کاربرد گسترده ای دارد. در ادامه به معرفی چندین موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک در گرایش های مختلف پرداخته می شود:

 گرایش تبدیل انرژی

هدف اصلی در این گرایش مربوط به طراحی و بهینه سازی سیستم هایی که کارکرد آنها مبتنی بر انتقال حرارت و جرم است است. از نرم افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه در این گرایش می توان ANSYS را نام برد. از جمله موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک که مورد علاقه محققان در این گرایش است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصول انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک

گرایش طراحی کاربردی

هدف اصلی در این گرایش آشنایی با فرایندهای طراحی صنعتی ماشین آلات، اجزای آنها و خطوط تولید است.  برای انتخاب انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک در این گرایش می توانید چند نمونه را بررسی کنید. چندین مورد از حوزه های مورد توجه محققین در سالهای اخیر در این گرایش در ادامه معرفی می شود:

گرایش ساخت و تولید

هدف در این گرایش استفاده از تکنولوژی نوین در ساخت و تولید ماشین آلات مختلف صنعتی است. از موضوعاتی که مورد توجه دانشجویان در این گرایش هستند می توان موارد زیر را نام برد:

نکات پایانی برای انتخاب عنوان پایان نامه

برای اینکه در زمان انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک موفق تر عمل کنید، چند نکته را مدنظر داشته باشید:

نحوه انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک

در پایان

انتخاب موضوع پایان نامه مهندسی مکانیک اولین مرحله از نوشتن طرح پژوهشی در مقطع تحصیلی ارشد و دکتری است. در این رابطه باید زمان کافی را صرف کنید و با عجله موضوع انتخاب نکنید. برای انتخاب موضوع حداقل یک یا دو ماه زمان نیاز دارید.

در صورتی که فرصت کافی برای انتخاب موضوع پایان نامه را ندارید، می توانید با یک موسسه انجام پایان نامه مشورت کنید. همچنین اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 42 = 48