در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

چگونه پایان نامه را شروع کنیم | کاربردی ترین نکات برای دانشجویان

شروع پایان نامه کارشناسی ارشد سخت ترین مرحله از انجام این پروژه است. همیشه قدم اول بیشتر از مشکلات بین راه، سخت است. زیرا هنوز دانشجو انگیزه و قدرت کافی برای نوشتن پایان نامه را پیدا نکرده است. دلهره و استرس را هم به آن اضافه کنید. تقریبا هر دانشجویی برای رد شدن از این مرحله اضطراب زیادی دارد. اما خوب موضوع بدون راه حلی نیست.

اگر دانشجویی به مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد مسلط باشد، جای نگرانی نیست. به کمی همت، تلاش و انگیزه نیاز دارد. تا پایان این متن با پروژه دونی همراه شوید تا در مورد آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه با شما صحبت کنیم.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم ؟

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد را باید پله پله پشت سر بگذارید. در واقع نمی توانید بدون موضوع وارد قسمت پروپوزال نویسی شوید. حتی اگر بخواهید این دو کار را همزمان با هم انجام دهید، استاد راهنما و گروه آموزشی با شما مخالفت می کند. از سوی دیگر ابتدا باید موضوع پایان نامه توسط آموزش دانشکده هم به تایید برسد.

سپس باید برای نوشتن پروپوزال اقدام کنید. بعد از نوشتن و تایید پروپوزال باید به سراغ مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد بروید.

نحوه شروع پایان نامه کارشناسی ارشد

برای شروع پایان نامه نویسی باید به صورت زیر عمل کنید:

مطالعه منابع مرتبط با موضوع

چگونه پایان نامه را شروع کنیم ؟ قبل از هر چیز باید به سراغ منابع بروید و مطالعه مختصری بر روی موضوع داشته باشید. متاسفانه بسیاری از دانشجویان موضوع را بدون میل و علاقه و فقط برای تمام کردن تحصیل انتخاب می کنند. تا هر زمانی که پایان نامه ادامه داشته باشد، این موضوع همراه شما باقی می ماند.

بسیاری از دانشجویانی که نوشتن پایان نامه شان مدت ها طول می کشد، از ابتدا به سراغ موضوعات مورد علاقه شان نمی روند. حتی گفته می شود در شروع پایان نامه کارشناسی ارشد  باید برای انتخاب موضوع هم مطالعه مختصری داشته باشید.

مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

مشورت کردن با استاد راهنما

یکی دیگر از مراحل نوشتن پایان نامه ارشد دریافت مشاوره از استاد راهنماست. برای این کار وقت صرف کنید. استاد راهنما بابت کمک به شما دستمزد دریافت می کند. پس دلیلی ندارد بابت رفتن به اتاقش و دریافت مشاوره و یا تلفن زدن معذب باشید. از سوی دیگر ثبت پایان نامه شما با نمره عالی برای استاد راهنما یک امتیاز محسوب می شود. بنابراین هر چقدر برای دریافت مشاوره بیشتر تلاش کنید، پایان نامه بهتری را ارائه می دهید. از سوی دیگر همین پایان نامه خوب شما برای استاد هم یک امتیاز شغلی خواهد بود.

جمع آوری داده را شروع کنید

به محض اینکه پروپوزال از سوی دانشکده تایید شد، حالا نوبت به گردآوری داده می رسد. برای این کار می توانید از ابزارهای جمع آوری داده پایان نامه استفاده کنید. اگر از روش کتابخانه ای استفاده می کنید، باید با برنامه ریزی به سراغ مطالعه و پیدا کردن منابع بروید.

اگر در مرحله پروپوزال نویسی لیستی از منابع را تهیه کرده باشید، اکنون می توانید این لیست را پیدا کرده و آن‌ها را مطالعه کنید. سپس قسمت‌های مهم هر منبع را که با موضوع شما همخوانی دارد، یاداشت برداری کنید.

مشخص کردن ساختار پایان نامه

یکی از قسمت‌های مهم در شروع پایان نامه کارشناسی ارشد مشخص کردن ساختار پایان نامه است. بخش‌های مختلف یک پایان نامه ارشد عبارت است از:

در زمان گردآوری داده ها شما اطلاعات را ابتدا بر حسب فصولی که در حال نوشتن آن هستید، انتخاب می کنید. برای مثال ابتدا باید در مورد متغیر وابسته اطلاعات موردنیاز را گردآوری کنید. هر کتاب یا منبع مرتبط با این فصل را پیدا کنید. سپس داده ها را در چرک نویس یادداشت کنید. به همین ترتیب به جلو بروید.

استفاده از منابع دست اول و دست دوم

برای گردآوری اطلاعات و داده های مورد نیاز برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد دو دسته منبع در اختیارتان قرار دارد:

منابع دسته اول: منبع اصلی هستند که به طور مفصل به موضوع موردنظر شما پرداخته اند.

منابع دست دوم: این منابع با توجه به منابع اصلی نوشته شده اند. تنها بخشی از این کتاب ها با موضوع پایان نامه شما مرتبط است.

ترجمه مقالات و متون خارجی به زبان فارسی

یکی از مراحل نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد ترجمه متون خارجی به زبان فارسی است. در واقع پایان نامه زمانی ارزش پیدا می کند که از همه منابع فارسی و خارجی داده و اطلاعات داشته باشد. در صورتی که بخواهید فقط از منابع فارسی زبان استفاده کنید، در جلسه دفاعیه با مشکل روبرو می شوید. یکی از ایرادات داوران همین موضوع خواهد بود.

آموزش گام به گام نوشتن پایان نامه

جمع بندی و نوشتن پایان نامه

بعد از نوشتن هر فصل باید جمع بندی را در انتهای پایان نامه بیاورید. در قسمت نتیجه گیری باید به دستاوردها و نتایج کار خود بپردازید. این قسمت بیشتر به اطلاعات، تحلیل‌ها و ارزیابی شما نیاز دارد. اگر به مطالب و محتواهای فصل های یک تا چهار پایان نامه مسلط باشید، به راحتی می توانید فصل پنجم را به رشته تحریر درآورید.

در پایان

آنچه گفته شد می تواند به تمامی دانشجویان در شروع پایان نامه کارشناسی ارشد کمک زیادی کند. این اطلاعات حاصل تجربیات دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیلات خود را پایان رسانده اند. موسسه پروژه دونی هم سعی دارد با ارائه مقاله به شما در نحوه نوشتن پایان نامه ارشد کمک کند.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

67 − 59 =