در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

پروپوزال چیست و چگونه نوشته می شود؟

پروپوزال چیست ؟ پروپوزال طرح اولیه انجام یک فعالیت است. پروپوزال را می توان از نظر کلی به دو دسته تقسیم کرد:

1- پروپوزال کاری

2- پروپوزال علمی

تفاوت و شباهت پروپوزال کاری و علمی

در هر دو نوع تقریبا نحوه نگارش به یک شکل است. با این تفاوت که در پروپوزال کاری بر روی بخش های نوآوری و زمانبندی تاکید زیادی می شود. در پروپوزال علمی بیشتر پیشینه تحقیق و روش تحقیق مورد تاکید قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: چگونه پروپوزال دکترا بنویسیم + نحوه انتخاب عنوان پروپوزال

چرا باید نوشتن پروپوزال را یاد بگیریم؟

نوشتن پروپوزال در مقاطع ارشد و دکتری به شکل اجباری برای تصویب عنوان تحقیق ارائه می شود.  پروپوزال ارشد و پروپوزال دکتری دارای بحش های یکسانی هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

در شیوه نگارش تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. برای مثال حجم بیشتر و عمیق تر مطالب در پروپوزال دکتری به نسبت پروپوزال ارشد و همینطور دفاع از پروپوزال، که فقط در مقطع دکتری انجام می شود. بخش های پروپوزال شامل موارد زیر می باشد.

  1. 1- مقدمه
  2. 2- ادبیات تحقیق
  3. 3- پیشینه تحقیق
  4. 4- روش تحقیق
  5. 5- هدف تحقیق
  6. 6-سوالات تحقیق
  7. 7- فرضیات تحقیق
  8. 8- نوآوری تحقیق
  9. 9- زمانبندی تحقیق

پروپوزال با پایان نامه چه تفاوتی دارد؟

تفاوت پروپوزال و پایان نامه در این است که پروپوزال به جز بخش های نوآوری و زمانبندی تحقیق، همان فصل اول پایان نامه ارشد محسوب می شود. پروپوزال علمی با مقاله نیز دارای شباهت ها و تفاوت های زیادی دارد.

تفاوت پروپوزال و مقاله در بخش های هدف و سوالات و فرضیات، نوآوری و زمانبندی است. بخش های مقدمه، ادبیات و پیشینه تحقیق در پروپوزال مشابه بخش مقدمه در مقاله است.

بیشتر بخوانید: ساختار پروپوزال چیست | پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری

مراحل نوشتن پروپوزال دانشگاهی

مراحل نگارش پروپوزال را می توان در بخش های زیر به شکل خلاصه مطرح کرد:

موسسه پروژه دونی با بهره گیری از اساتید و فارع التحصیلان خبره دانشگاهی در زمینه نگارش و اصلاح پروپوزال ارائه خدمت می کند. فرمت پروپوزال کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به دو شکل ورد و پی دی اف ارائه شده است.

دانلود نمونه پرپوزال

در زیر نمونه پرپوزال علمی را میتوانید دانلود کنید:

فرمت پروپوزال دانشگاه آزاد. با فرمت word

فرمت پروپوزال دانشگاه آزاد. با فرمت PDF

نکته پایانی

اکنون شما به طور مختصر با مراحل نوشتن پروپوزال آشنا شدید. اما فراموش نکنید برای انتخاب عنوان پروپوزال به سراغ موضوعات با منابع بیشتر بروید. زیرا در زمان نگارش پایان نامه دکترا باید از منابع مختلف استفاده کنید. در صورت نبود رفرنس با مشکل روبرو می شوید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 1 =