در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه

نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه یکی از مشکلات بسیاری از دانشجویان است. آن ها پایان نامه را تا انتها می نویسند اما زمانی که قصد نتیجه گیری را دارند دچار اشتباه می شوند. نتیجه گیری و پیشنهادات شباهت زیادی به هم دارد. در واقع شما در این قسمت پایانی از پایان نامه باید بحث را به پایان برسانید. در یک پایان نامه خوب باید تمامی قسمت ها کامل و جامع نوشته شود.

برای اینکه نتیجه گیری پایان نامه را بهتر بنویسید، پروژه دونی این مطلب را برایتان آماده کرده است.

نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه

برای نوشتن نتیجه گیری خوب می توانید توصیه های زیر را مد نظر داشته باشید:

به سراغ مقدمه بروید

یکی از آسان ترین راه های برای نوشتن قسمت نتیجه گیری و پیشنهادات پایان نامه کمک گرفتن از مقدمه است. در این قسمت اطلاعات مفیدی را نوشته اید که می توانید با تغییر جمله بندی آن را در نتیجه گیری استفاده کنید. البته همان جملات را تکرار نکنید. در این صورت با هشدار استاد راهنما یا داور روبرو می شوید.

نوشتن قسمت نتیجه گیری

نکات اصلی را خلاصه کنید

یکی از بهترین راه ها برای نوشتن نتیجه گیری پایان نامه ذکر نکات اصلی است. اگر نتیجه گیری مربوط به فصل است، ابتدا فصل را دوباره بخوانید و نکات را بر روی یک برگه یادداشت کنید. حالا برای نوشتن قسمت نتیجه گیری و پیشنهادات، هر نکته را شرح و بسط دهید. برای مثال اگر یک نکته در یک خط است، شما آن را در حد یک پاراگراف شرح دهید. حالا اگر سه نکته اصلی را بیان کرده باشید، نتیجه گیری به سه پاراگراف می رسد.

برای نتیجه گیری پایان نامه که در انتها می آید، نکات بیشتری وجود دارد. در عین حال شما نکات را بیشتر توضیح می دهید که باعث طولانی تر شدن قسمت پیشنهادات و نتیجه گیری می شود.

قلم بزنید و مطالعه کنید

در نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه فقط استفاده از مطالب قبلی کافی نیست. برای نتیجه گیری هر فصل استفاده از نکات هم فصل کفایت می کند. اما در نوشتن نتیجه گیری و پیشنهادات کلی پایان نامه باید تحقیقات بیشتری را انجام دهید. اگر اطلاعات جامع تری داشته باشید و بتوانید خودتان قلم بدست بگیرید، مطمئنا این فصل جامع‌تر و بهتر می شود.

شاید نکاتی وجود داشته باشید که در زمان نوشتن پایان نامه به آن اشاره نکرده باشید. اما وقتی به نتیجه گیری و پیشنهادات می رسید، آن را تکمیل می کنید و از این طریق به پایان نامه اعتبار بیشتری می دهید.

هدفمند عمل کنید

برای نوشتن نتیجه گیری و پیشنهادات پایان نامه باید هدفمند عمل کنید. اگر بدون تفکر شروع به نوشتن کنید، در نهایت به جایی نمی‌رسید. همان‌طور که گفتیم در نوشتن این قسمت باید به سراغ نکات مهم بروید و اطلاعات اصلی را در اختیار خواننده قرار دهید. مدام نکته ها را تکرار نکنید و از گفتن موارد غیرضروری خودداری کنید.

همچنین نکاتی که در قسمت جمع بندی و نتیجه گیری گفته می شود، باید با همدیگر پیوستگی معنایی و مفهومی داشته باشند.

بین مقدمه و نتیجه ارتباط برقرار کنید

یک نکته مهم در نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه ارتباط بین مقدمه و نتیجه گیری است. شما می توانید در مقدمه یک سوال بپرسید. در فصل به آن پاسخ دهید و در نتیجه گیری پاسخ را به طور خلاصه بیان کنید. این کار نه تنها باعث تکمیل فصل می شود، بلکه به ارتباط بین مقدمه و نتیجه گیری کمک می کند. حتی اگر خواننده فرصتی برای خواندن فصل را نداشته باشد، با خواندن دو بخش مقدمه و نتیجه به سوال خود می رسد.

پایان بدون ابهام

در نوشتن نتیجه گیری پایان نامه باید همه چیزی که در خواننده ابهام دارد، پاسخ داده شود. در واقع نتیجه گیری برای همین نوشته می شود تا به تمامی سوالات ذهنی مخاطب پاسخ دهید و او را به یک جمع بندی کلی در مورد پروژه برسانید. اگر قرار باشد در نتیجه گیری هنوز به برخی از سوالات پاسخ داده نشود و یا سوالات جدیدی در ذهن خواننده ایجاد شود، نوشتن این قسمت هیچ سود و فایده ای ندارد.

چند بار آن را بخوانید و یا به شخص دیگری بدهید تا آن را مطالعه کند. با این روش می توانید کامل بودن نتیجه گیری را تایید کنید.

نحوه نوشتن جمع بندی در پایان نامه

https://projedoni.com

تفاوت چکیده و نتیجه گیری

چکیده و نتیجه گیری با هم تفاوت هایی دارند که اگر این تفاوت ها را بدانید به سرع العمل کار شما کمک زیادی می کند.

یک تفاوت نتیجه گیری و چکیده به تعداد کلمات مربوط می شود. شما باید چکیده را در 150 تا حداکثر 250 کلمه بیان کنید. حالا فرقی نمی کند که چکیده را برای مقاله بنویسید و یا پایان نامه. در هر صورت مقدار مشخص شده در دو پروژه یکسان است.

اما برای نتیجه گیری تعداد کلمات مشخص نیست. نتیجه گیری در مقالات با پایان نامه تفاوت دارد. برای مقالات می توانید بین 2 تا 10 پاراگراف (حداکثر دو صفحه) نتیجه گیری بنویسید. برای نوشتن نتیجه گیری در پایان نامه باید برای هر فصل نتیجه گیری جداگانه ای را بنویسید.

در پایان

موسسه پروژه دونی یکی از بهترین  موسسه انجام پایان نامه و پروژه های دانشجویی است. طبق گفته این موسسه برای اینکه بتوانید یک پروژه دانشجویی بی نقص را تحویل دهید، باید به همه قسمت های آن توجه کنید. نوشتن نتیجه گیری و پیشنهادات کامل به خواننده کمک می کند سریع تر اطلاعات مورد نیاز خود را از پایان نامه شما بدست آورد.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

27 − = 19