در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

اصول نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد با آموزش ساده

در مراحل نگارش پایان نامه، نوشتن چکیده اهمیت زیادی دارد. این قسمت در مرحله نهایی بعد از اتمام اصلاحات استاد راهنما انجام خواهد شد. چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری باید به دو زبان فارسی و انگلیسی نگارش شود. نحوه نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد اهمیت زیادی دارد. در صورت هرگونه اشتباه در این قسمت ممکن است کل پایان نامه تحت تاثیر قرار بگیرد.

به همین دلیل است که بعد از اتمام کار دانشگاه اصرار زیادی بر روی متن چکیده دارد. ترجمه چکیده از سوی دانشکده و داوران بررسی می شود. همچنین چکیده هم باید به درستی نوشته شود. استاد راهنما و داوران در جلسه دفاعیه دقت زیادی بر روی چکیده پایان نامه دارند. به همین دلیل موسسه پروژه دونی در ادامه به نحوه نوشتن و محل قرارگرفتن چکیده می‌پردازد.

نحوه نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد

چکیده فارسی در ابتدای متن پایان نامه قبل از مقدمه قرار می گیرد. در حالی که چکیده انگلیسی در انتهای متن پایان نامه بعد از پیوست قرار می گیرد. چکیده باید حداکثر در یک صفحه نوشته شود. در این قسمت به طور خلاصه سیر کلی و روش تحقیق پایان نامه بیان می شود. همچنین در چکیده باید نتایج و نتیجه گیری تحقیق هم ذکر شود.

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد

در چکیده پایان نامه چه قسمت هایی بیان می شود؟

چکیده اگرچه کوتاه است اما از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. به همین دلیل در نحوه نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد باید ساختار آن را رعایت کنید.

1. مقدمه و بیان مساله

یکی از قسمت های مهم در زمان نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد، مقدمه و بیان مسئله است. به طور کلی چند خط اول متن چکیده به بیان کلیات موضوع پایان نامه اختصاص دارد. در این قسمت باید به مساله اصلی تحقیق که به دنبال جواب آن هستیم، اشاره شود. در این بخش باید از آوردن مطالب اضافی و شاخ و برگ زیاد دادن به مطالب پرهیز کنید.

برای اینکه قسمت بیان مسئله در چکیده بهتر باشد، فقط به شکل مستقیم به مطالب اصلی اشاره کنید. در شکل کلی چکیده باید فقط به مطالب اصلی بپردازید. به شکلی که خواننده بتواند با مرور آن، به طور خلاصه با کلیات تحقیق آشنا شود.

2. روش تحقیق پایان نامه کارشناسی ارشد

در بخش دوم از نحوه نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد باید به روش تحقیق بپردازید. این قسمت باید به شکل مختصر بیان شود. در این قسمت باید روش تحلیل داده، روش جمع آوری اطلاعات و مورد مطالعاتی را ذکر کنید.

اگر در نوشتن پایان نامه از پرسشنامه استفاده کردید، باید بررسی روایی و پایایی پرسشنامه را در این قسمت ارائه دهید. همچنین باید ویژگی مورد مطالعاتی که برای این تحقیق انتخاب شده است، مطرح شود.

3. نتایج و نتیجه گیری

در قسمت سوم چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد باید نتایج و جمع بندی کلی حاصل از نتایج تحقیق را ارائه دهید. فراموش نکنید که این بخش مهمترین قسمت چکیده پایان نامه است.

در نحوه نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد در این قسمت باید فقط نتایج اصلی تحقیق را بیان کنید. این کار برای پاسخگویی به سوالات تحقیق استفاده می شود.

در قسمت پایانی این بخش نیز نتیجه گیری حاصل از تحقیق را ارائه دهید. نتیجه گیری ارائه شده باید به اهداف تحقیق پاسخ دهد. در عین حال بتواند میزان دستیابی به اهداف کلی تحقیق را بیان کند.

نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد اهمیت زیادی دارد

4. آوردن کلمات کلیدی

این قسمت در انتهای چکیده پایان نامه قرار می گیرد. توجه داشته باشید برای پایان نامه کارشناسی ارشد در این بخش بین 3 تا 8 کلمه کلیدی تحقیق را قرار دهید. کلمات کلیدی بیشتر از روش تحقیق، مورد مطالعاتی، فرضیات تحقیق و یا اهداف تحقیق انتخاب می شوند.

برگردان چکیده به زبان انگلیسی

وقتی کار چکیده را به طور کامل انجام دادید، حالا باید آن را به زبان انگلیسی هم ترجمه کنید. این کار را می توانید به یک موسسه انجام پایان نامه بسپارید. به هر حال به دلیل داشتن تخصص کافی خط به خط چکیده پایان نامه را به شکل اصولی و درست به زبان انگلیسی ترجمه می کنند.

فراموش نکنید خواننده ابتدا چکیده را می خواند. پس باید درک درستی از پایان نامه را بدست آورد.

موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی

اگر برای نوشتن چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد دچار مشکل شدید می توانید با موسسه پروژه دونی تماس بگیرید. بعد از ورود در اینجا، فرم مربوطه را تکمیل نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 − = 83