در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش نوشتن نتیجه گیری پایان نامه

چگونگی نوشتن نتیجه گیری در پایان نامه یکی از دغدغه‌های برخی از دانشجویانی است که پروژه خود را تقریبا تمام کرده‌اند. البته نتیجه گیری برای هر یک از فصل های پایان نامه هم کاربرد دارد. وقتی پایان نامه تمام می‌شود، همگی خوشحال از اینکه کار تمام شده است. اما نباید تاثیر نتیجه گیری را دست کم بگیرید. نتیجه آخرین چیزی است که خواننده از کار شما می‌بیند و بنابراین می‌تواند قسمت به یادماندنی پروژه باشد. نوشتن یک نتیجه گیری خوب از پایان نامه یک فرآیند ساده است اما همیشه آسان نیست. در این مطلب موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی ما قصد داریم به نحوه نوشتن نتیجه گیری پایان نامه بپردازیم.

برای این کار باید اصول آن را ابتدا یاد بگیرید و سپس برای نوشتن نتیجه اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

روش نوشتن نتیجه گیری پایان نامه

مقدمه پایان نامه به بیان گسترده در مورد شروع موضوع می‌پردازد و سپس آن را به سمت فصل اول یا متن اول می کشاند. نتیجه گیری هم همین کار را به ترتیب مخالف انجام می دهد. روش نوشتن این بخش پایان‌نامه به صورت زیر است:

موضوع اصلی پایان نامه را دوباره تکرار کنید

بهترین راه برای شروع نتیجه گیری پایان نامه صرفا بیان مجدد بیان مسئله است. به این معنا که چندین جمله مختصر در مورد بیان مسئله را بیان کنید. برای جلوگیری از تکرار، در جملات و ساختار متن تغییر ایجاد کنید. همچنین از عباراتی مثل «این مقاله سعی کرده است تا نشان دهد … » استفاده کنید. درست مثل قسمت مقدمه در نتیجه هم محکم صحبت کنید.

نتیجه گیری باید به همان قسمت‌هایی از پایان نامه بپردازید که برای خواننده روشن می کند، پایان‌نامه تمام شده است. شما به آنها می‌گویید تحقیق تمام شده است و اکنون یافته های شما چیست. در اینجا نامی از منابع نمی برید و حتی باید به گونه ای صحبت کنید که گویی تمامی نکات را قبل در متن و مقدمه گفته اید.

چگونگی نوشتن نتیجه گیری در پایان نامه

نکات کلیدی کار خود را مرور یا تکرار کنید

در چگونگی نوشتن نتیجه گیری در پایان نامه باید نکات اصلی را بررسی کنید. به متن بگردید و پاراگراف های مهم هر فصل را یادداشت کنید. اگر برای فصل نتیجه گیری می نویسید جملات مهم هر پاراگراف را بردارید. حالا دوباره به آنها شکل و فرم دهید و در نتیجه گیری قرار دهید. همچنین می توانید نقل قول های مهم و یا آمارهای قابل توجه را دوباره تکرار کنید. اما بیش از دو مورد را در نتیجه گیری قرار ندهید. از آنجایی که نتیجه گیری بیانگر افکار پایانی شما در مورد موضوع است، باید شامل جملات کلمات خودتان باشد. پس به سراغ منابع دیگری نروید.

همچنین سعی کنید در نتیجه گیری به مقدمه پایان‌نامه اشاره کنید. اتصال مقدمه و نتیجه گیری از این طریق به خوانندگان کمک می کند تا از ترک پایان نامه خودداری کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

 دلیل مرتبط بودن کارتان را توضیح دهید

اگرچه می توانید به خواننده کمک کنید تا نظراتتان را زیر سوال ببرند و یا در مورد موضوعات تامل کنند، اما در نتیجه گیری این کار را نکنید. در واقع باید با وضوح کار کنید و مطمئن شوید که نتیجه‌گیری شما بحث را به پایان می برد. توجه داشته باشید باید به خواننده ثابت کنید نتیجه گیری با متن اصلی مرتبط است.

ایجاد یک پیام برای خواننده

یک نکته مهم در نحوه نوشتن نتیجه گیری پایان نامه ایجاد یک مورد به یادماندنی مثل سوال، هشدار یا دعوت به عمل است. وقتی یک سوال مهم را در پایان از خواننده می پرسید ذهن او تا ساعتها درگیر مطلب خواهد بود. همچنین باعث می شود خواننده نحوه استفاده از اطلاعاتی را که به او داده اید، بررسی کنید. بسته به موضوع می توانید اخطار یا فراخوان دهید.

به سوال اصلی تحقیق پاسخ دهید

نتیجه گیری آخرین فرصت شما برای راضی کردن ذهن مخاطب است. در این قسمت باید بتوانید به سوال اصلی تحقیق به طور مختصر و کوتاه پاسخ دهید و سپس نظرات خود را در مورد آن بیان کنید. تا به حال در متن اصلی پایان نامه هر چیزی را که گفتید به توصیف اختصاص داشت و شما بدون اینکه در مسند قضاوت باشید آن را بدون کم و کاست ابراز کرده اید. اما حالا باید خودتان هم وارد میدان قضاوت شوید. نظر شما در مورد پاسخ ها، اطلاعات و تحلیل ها چیست؟ با پاسخ دادن به سوال اصلی، هدف گیری کنید و خواننده را از نظرات خود آگاه سازید.

روش چگونگی نوشتن نتیجه گیری در پایان نامه

سوالاتی در مورد روش نوشتن نتیجه‌گیری

برای اینکه نتیجه گیری پایان نامه را بهتر بنویسید، ممکن است سوالاتی در ذهن تان وجود داشته باشد. مهم ترین سوالات در این زمینه عبارتند از:

چه اطلاعاتی را در نتیجه گیری پایان نامه وارد کنیم؟

محتوای اصلی یک نتیجه گیری، مروری بر نکات اصلی مقاله یا پایان نامه است. این بخش بیانگر افکار پایانی شما در مورد مطالبی است که پیش‌تر در پایان نامه بیان کردید. به طور کلی باید اطلاعات مهمی که در متن گفته اید. برای مثال ارقام، آمارها، اطلاعات و داده ها را خلاصه وار بگویید. اگر از داده های زیادی استفاده کرده اید، فقط بخش مهم تر را بیان کنید.

طول نتیجه گیری چقدر باید باشد؟

برای نوشتن نتیجه گیری پایان نامه باید متن اصلی را در نظر بگیرید. به طور کلی نتیجه گیری باید در حدود 5 – 7 درصد از کل پایان نامه باشد. برای این کار تعداد کلمات پایان نامه را در نظر بگیرید که در انتهای صفحه Word بیان شده است. سپس 5-7% از کل این کلمات را در نظر بگیرید و به همان اندازه نتیجه گیری را بنویسید.

بیشتر بخوانید: تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه

چگونه باید نتیجه گیری پایان نامه را خاتمه دهم؟

برای پایان دادن به نتیجه گیری همان طور که گفتیم از یک سوال یا فراخوان استفاده کنید. حتی اگر موضوع پایان نامه به ارگان های دولتی ارتباط دارد طوری صحبت کنید که گویی یکی از مسئولین یا مدیران آن ارگان در حال خواندن پایان نامه شما هستند.

زبان و ساختار پایان نامه چگونه باید باشد؟

بخش مهمی از نوشتن نتیجه گیری پایان نامه به ویراستاری حرفه ای متمرکز است. در واقع باید در این رابطه چندین معیار مهم را مدنظر داشته باشید:

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 − 58 =