در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

چکیده به متن کوتاهی گفته می‌شود که در ابتدای پایان نامه می‌آید. این مطالب خلاصه‌ای از مطلب و محتوای اصلی پایان نامه است. البته نوشتن چکیده فقط مخصوص پایان نامه نیست. بلکه حتی برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی هم به این قسمت نیاز دارید. اگر می‌خواهید مقاله شما در یک ژورنال معتبر علمی داخلی یا خارجی چاپ شود، حتما باید چکیده آن را به زبان فارسی و انگلیسی بنویسید.

در این مطلب پروژه دونی ما قصد داریم به نحوه نوشتن چکیده پایان نامه بپردازیم. البته برگرداندن آن به زبان انگلیسی کار یک موسسه ترجمه مقاله است.

بیشتر بخوانید: 5 تفاوت چکیده و بیان مساله

چرا نوشتن چکیده پایان نامه مهم است؟

چکیده خلاصه‌ای از مطلب اصلی در مقاله یا پایان نامه است. خواننده قبل از اینکه وارد محتوای اصلی شود و کلی وقت و زمان خود را صرف خواندن کند، ابتدا نگاهی اجمالی به چکیده می‌اندازد. حتی اساتید داور هم برای روز دفاعیه قبل از هر چیز قسمت چکیده را می‌خوانند. پس کوچکترین اشتباه در این قسمت ممکن است با ایرادات زیادی در جلسه دفاعیه همراه شود.

از سوی دیگر یک چکیده خوب می‌تواند بر محبوبیت مقاله یا پایان نامه بیفزاید. هر چقدر هم که شما برای انجام پایان نامه یا نوشتن مقاله خود زحمت کشیده باشید، اما چکیده ضعیف باشد، خواننده را از خود دور می‌کنید.

نحوه نوشتن چکیده پایان نامه

آموزش نوشتن چکیده

قبل از اینکه بخواهید چکیده پایان نامه یا مقاله را بنویسید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

مقالات دیگر را بخوانید

مقالاتی که از نظر متد و موضوع شباهت زیادی به مقاله یا پایان نامه شما دارند، می توانند ایده خوبی در مورد نوشتن به شما بدهند. توجه داشته باشید که مقالات مشابه به چه نکاتی پرداخته اند و چطور آن ها را توصیف کرده اند.

بیشتر بخوانید: تفاوت چکیده و نتیجه گیری مو به مو

مجلات را بررسی کنید

به سراغ ژورنال هایی بروید که مقالات مرتبط با رشته تحصیلی شما را منتشر می کنند. سپس مقاله هایی را که در این ژورنال ها منتشر شده اند، بررسی کنید. این مقالات دارای قالب چکیده هستند که برای کار شما مناسبند.

بعد از نوشتن پروژه خلاصه کار را بنویسید

وقتی پایان نامه یا مقاله تمام شد، خلاصه آن را در چند صفحه بنویسید. در نحوه نوشتن چکیده پایان نامه شما باید فقط در حد چند خط بنویسید. اما نیازی نیست برای اولین بار این کار را بکنید. وقتی چند صفحه نوشتید سپس باید آن را کوتاهتر کرده و فقط نکات مهم را از آن بردارید. برای خلاصه نویسی باید به جنبه های مهم مثل موضوع، فرضیه، روش تحقیق و نتیجه گیری تمرکز کنید.

قالب کلی برای نوشتن چکیده پایان نامه

قالب کلی چکیده شامل ویژگی های زیر است:

محتوای چکیده

در نحوه نوشتن چکیده پایان نامه باید نکات اصلی یک تحقیق را خلاصه وار بگویید. این نکات عبارتند از:

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

آیا باید قبل از بحث اصلی چکیده بنویسم؟

خیر. شما ابتدا باید پایان نامه و یا مقاله را کامل بنویسید. بعد از نوشتن خلاصه ای از آن را یادداشت کرده و سپس آن خلاصه را به چکیده تبدیل کنید. به این ترتیب تمام ابعاد مهم پایان نامه یا مقاله مثل بدنه، روش و نتیجه گیری را در آن قرار می دهید.

اندازه چکیده پایان نامه چقدر باشد؟

یک نکته مهم در آموزش نوشتن چکیده پایان نامه به اندازه و حجم آن مربوط می‌شود. به طور کلی طول چکیده به سبک قالب بندی مقاله و پایان نامه بستگی دارد. اما به طور کلی چکیده پایان نامه یا مقاله باید بین 150 تا 300 کلمه باشد.

نوشتن چکیده پایان نامه

آیا باید چکیده را در فهرست مطالب بیاورم؟

نه نیازی به این کار نیست. چکیده بعد از صفحه عنوان و قبل از فهرست مطالب درج می شود. در واقع یک بخش مستقل است و نباید آن را در فهرست مطالب پایان نامه درج کنید.

از کجا می توان نمونه هایی از چکیده را پیدا کرد؟

شما می توانید از طریق Google Scholar یا هر موتور جستجوی دیگری به تعداد زیادی مقاله علمی پژوهشی و حتی مقاله isi دست پیدا کنید. سپس قسمت چکیده آن ها را بخوانید. حتی در مورد پایان نامه ها هم می توانید به صورت رایگان چکیده آن را مطالعه کنید. برای این کار کافیست به سایت ایرانداک مراجعه کنید.

در پایان

با وجود آنچه که در مورد آموزش نوشتن چکیده پایان نامه گفته شد باز هم ممکن است در این کار مشکلاتی داشته باشید. موسسه پروژه دونی یکی از بهترین موسسات نوشتن پایان نامه و مقاله است که در این زمینه می تواند مشاوره های لازم را به شما بدهد.

همچنین اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 ÷ = 83