در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

نحوه نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق و پایان نامه

بیان مسئله چیست؟ یکی از مهم‌ترین قسمت ها در طرح تحقیق به بیان موضوع یا بیان مساله اختصا دارد. نوشتن این قسمت برای بسیاری از دانشجویان به عنوان دشوارترین قسمت از پژوهش است. البته اگر به نحوه نوشتن بیان مسئله تسلط کافی داشته باشید، جای نگرانی نیست. در این مقاله موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی ما قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

بیان مسئله چیست؟

بیان مسئله در روش تحقیق بخش مهمی از پروژه های دانشجویی است. در واقع این بخش برای نوشتن پروپوزال، فصل اول پایان نامه، قسمت کمی از چکیده و حتی مقدمه مقاله استفاده می شود. شما در این قسمت باید به این موضوع بپردازید که مسئله ذهنی شما چیست؟ چرا این موضوع را انتخاب کرده اید؟ قصد دارید کدام مشکل را حل کنید؟ چه مسائلی باعث شد تا شما این راه را انتخاب کند.

در واقع بیان مسئله به معنای مسئله یا چالش ذهنی شماست. سپس انگیزه و دلیل علاقه خود را نسبت به یک موضوع بیان می کنید.

بیشتر بخوانید: 5 تفاوت چکیده و بیان مساله

نحوه نوشتن بیان مسئله در پروژه های دانشجویی

هدف از نوشتن بیان مساله اینست که ذهن خواننده را با خود همراه کنید. ممکن است او از موضوع پروژه (پایان نامه یا مقاله) برداشت دیگری داشته و به دنبال پاسخی برای سوال دیگری باشد. اما وقتی بیان مسئله را می خواند، از همان ابتدا متوجه می شود که دلیل نوشتن این پروژه چیست؟ در نهایت قصد دارید در ادامه به چه مسئله و موضوعی بپردازید.

اگر او به همین چالش ذهنی شما علاقه پیدا کند، با شما همراه شده و پروژه را تا انتها مطالعه می کند. حتی اگر از ابتدا با این نیت به سراغ پروژه شما نیامده باشد! پس اگر بتوانید در زمان نوشتن بیان مسئله به خوبی عمل کنید، پروژه های دانشجویی شما مخاطبان زیادی خواهد داشت.

حالا با این اوصاف باید بیان مسئله در روش تحقیق را چطور بنویسید؟ برای نوشتن این قسمت باید چندین بخش را در نظر بگیرید و به ترتیب آنها را بنویسید. این قسمت ها عبارتند از

نوشتن بیان مسئله

نحوه نوشتن مقدمه

یکی از بخش های مهم در نوشتن بیان مسئله است. در واقع شما این قسمت را با مقدمه آغاز می کنید. شما قبل دادن یک خبر و یا باز کردن سر صحبت با فرد دیگری، ابتدا مقدمه چینی می کنید. هدف از این کار آماده کردن ذهن مخاطب است تا حرف های شما را بهتر درک کند و با شما همراه شود.

در زمان نوشتن بیان مسئله هم باید به این قسمت توجه کنید. در واقع باید استدلال و توجیهات کافی برای پرداختن به مساله ذهنی را بیان کنید. طول مقدمه باید کوتاه تر از اصل مطب باشد. برای مثال اگر بیان مسئله 2 صفحه است، تنها 4-5 خط برای نوشتن مقدمه کافیست.

بیشتر بخوانید: فرق بین مقدمه و چکیده چیست ؟؟

تعريف مساله

دومین قسمت از بیان مسئله در روش تحقیق به تعریف مساله اختصاص دارد. در این بخش باید چالش ذهنی خود را مورد تحقیق و تفحص قرار دهید. در واقع این قسمت به بررسی اهمیت و دلایل انتخاب موضوع اختصاص پیدا می کند. شما باید تعریف مسئله را به نحوی بنویسید که بر تغییر روند فعلی امور، سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها تاکید کنید.

تعریف مسئله باید با عنوان کلی پژوهش (مقاله، پروپوزال یا فصل اول پایان نامه) همخوانی داشته باشید. در واقع نباید چیزی غیر از موضوع را در تعریف مسئله عنوان کنید.

چطوری مسئله را بیان کنیم؟

با وجودی که از نحوه نوشتن بیان مسئله صحبت کردیم، شاید باز هم متوجه اطلاعات ما نشده باشید. در ابتدا یک مشکل یا چالش باعث می شود تا شما موضوعی را انتخاب کنید. برای مثال دانشجویی که در مورد موضوع «مقایسه تورم مثبت و منفی در اقتصادی های صنعتی و در حال توسعه» تحقیق می نویسد، ممکن است به این خاطر باشد که  اقتصاد تورمی ایران او را به شدت آزرده خاطر کرده و حالا به دنبال راهی برای برون رفت از این شرایط باشد.

هر چیزی که از ابتدا باعث می شود شما به سراغ یک موضوع بروید، همان مساله ذهنی است. سپس باید بگویید که قصد دارید برای حل این مسئله چه کاری انجام دهید.  همچنین به این موضوع بپردازید که این پژوهشی چگونه به رفع مشکلات و چالش ها کمک می کند.

نکاتی برای نوشتن بیان مساله

برای اینکه در زمان نوشتن بیان مسئله به خوبی عمل کنید و کمتر به مشاوره نیاز داشته باشید، موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

تعاريف مفهومي و عملياتي

در زمان نوشتن بیان مسأله ممکن است مجبور باشید از اصطلاحات تخصصی زیادی استفاده کنید که درک آنها برای مخاطب دشوار باشد. در چنین مواقعی باید اصطلاحات را برای مخاطب خود تعریف کنید. این تعریف باید براساس چیزی باشد که همگان بر روی آن توافق دارند و درک آن برای خواننده ساده باشد.

بیشتر بخوانید: اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه

نوشتن پرسش هاي اساسي پژوهش

حالا نوبت به سوالاتی می رسد که به منظور خرد کردن و شکستن بیان مسئله مطرح می شوند. شما باید بین 2 تا 6 سوال را مرتبط با موضوع مسئله عنوان کنید. سوالات باید متناسب با چالش ذهنی ‌تان باشد. برای اینکه سوالات را بهتر بیان کنید، ابتدا مطالعه کوتاهی در رابطه با موضوع پایان نامه داشته باشید.

سپس سوالات را به نحوی بیان کنید که با پاسخ دادن به آن ها، بیان مسئله به طور کامل برطرف و حل شود. خود را به جای خواننده قرار دهید. ممکن است شما با دریافت اطلاعات، فکر کنید دیگر نیازی به پرداختن به برخی از موضوعات نیست. در حالی که برای خوانندگانی که هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارند، سوالات زیادی وجود دارد.

بهتر است هر سوالی را که مرتبط با موضوع و مسئله اصلی است، در انتهای بیان مساله ذکر کنید.

بیان مسئله در روش تحقیق

روش مطرح کردن سوالات

برای نوشتن سوالات در این قسمت باید نوع سوالات را بلد باشید. به طور کلی ما در زمان نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق با چندین نوع سوال مواجه هستیم. این سوالات عبارتند از:

سوالات توصیفی: برای نوشتن این سوالات باید از کلمات «چیست، چگونه و چه می باشد» استفاده کنید.

سوالات رابطه‌ای: در این سوالات باید رابطه بین دو متغیر را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال: ارتباط بین سطح هوش دانش آموزان و تغذیه : تغذیه و هوش دانش آموزان دو متغیر هستند که در اینجا مورد سوال قرار گرفته اند.

سوالات تفاوتی: در این نوع سوال باید تفاوت سطوح متغیرها را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال آیا سطح هوش دانش آموزان شهری و روستایی با هم تفاوت دارد؟

سوالات علت و معلولی: در این سوالات باید رابطه علت و معلولی بین دو متغیر مورد بررسی قرار بگیرد. برای مثال: چه عواملی باعث افزایش سطح هوش دانش آموزان می شود؟

در پایان

نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق یکی از مهم ترین قسمت یک پروژه دانشجویی است. اگر با وجود آنچه که گفتیم باز هم دچار مشکل هستید و یا  برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 4