در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

مراحل نوشتن پایان نامه دکتری به زبان انگلیسی و فارسی

نوشتن پایان نامه دکتری بعد از گذراندن 2 ترم واحد آموزشی و آزمون جامع آغاز می شود. البته قبل از هر چیز باید نحوه نوشتن پروپوزال دکترا را یاد بگیرید.

اولین مرحله در نوشتن پایان نامه دکترا، تعیین موضوع و تایید آن در گروه آموزشی مربوطه است. تعیین موضوع پایان نامه دکتری نیاز به بررسی و مطالعه مقالات و اسناد علمی به روز در رشته تخصصی دارد. در این رابطه تکراری نبودن موضوع پایان نامه اهمیت زیادی دارد. در این صورت باید به پایگاه داده ایرانداک مراجعه کنید.

تعیین موضوع از این لحاظ دارای اهمیت است که در مقطع دکتری باید محتوای پایان نامه شما نسبت به تحقیقات قبلی حاوی نوآوری و دستاورد جدیدی باشد.

بدلیل اینکه در مقطع دکتری مراحل انجام پژوهش باید دقیق‌تر و گسترده تر از کارشناسی ارشد انجام شود، لازم است در انتخاب موضوع دقت زیادی داشته باشید. برای این امر دسترسی به امکانات و پژوهش های میدانی و عملی توجه اهمیت پیدا می کند. در ادامه به. مراحل انجام پایان نامه دکتری به زبان انگلیسی و فارسی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تعیین موضوع پایان نامه دکتری و تایید موضوع

تعیین موضوع پایان نامه دکتری به نسبت مقطع ارشد پیچیده تر است. چون باید علاوه بر نوآوری موضوع دارای قابلیت اجرائی نیز باشد. معمولا زمان و وقتی که برای تعیین موضوع از بین حوزه های تخصصی صرف می شود، حدود یک ترم تحصیلی است. بعد از تعیین موضوع، فرم تایید موضوع پایان نامه دکتری را باید به تایید گروه آموزشی خود برسانید. امضا مدیرگروه برای تایید موضوع رساله ضرورت دارد.

نوشتن پایان نامه دکتری بعد از گذراندن 2 ترم واحد آموزشی و آزمون جامع آغاز می شود

 نوشتن پروپوزال دکتری

پروپوزال دکتری به نسبت ارشد باید دارای توضیحات مفصل تری در مورد موضوع تحقیق باشد. این موضوع در بخش های بیان مساله، اهمیت و ضرورت تحقیق، اهداف تحقیق و پیشینه تحقیق اهمیت بیشتری دارد. در بخش پیشینه تحقیق باید تمام مقالات در دسترس در حوزه موضوع به شکل خلاصه در ارائه شوند. حجم پروپوزال دکتری معمولا بیشتر از 50 صفحه است.در نگارش پروپوزال دکتری هر چقدر از منابع بیشتر استفاده کنید،  مناسبتر است.

بیشتر بخوانید : ساختار پروپوزال چیست | پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری

 انجام فرآیند تحقیق

برای نوشتن پایان نامه دکتری مهم ترین بخش پایان نامه، قسمت تحقیقات است. این بخش می تواند به شکل میدانی و عملی انجام شود. بهتر است نتایج این قسمت را به صورت فاز به فاز به تایید استاد راهنما نشان دهید. اگر در فرآیند تحقیق اشتباهی صورت گرفته باشد، او شما را راهنمایی می کند.

برای نوشتن پایان نامه به زبان انگلیسی برای مقطع دکترا می توانید به سراغ منابع لاتین هم بروید. البته توصیه می شود که بخش نتایج و تحلیل در حین فرآیند تحقیق نوشته شود. با این کار در زمان نگارش پایان نامه به وقت کمتری نیاز دارد. انجام این بخش با توجه به امکاناتی که در اختیارتان قرار دارد (تحقیقی و آزمایشگاهی)، صورت می گیرد. معمولا 3 یا 4 ترم از زمان تحصیل در مقطع دکتری به این بخش اختصاص پیدا می کند.

 نوشتن پایان نامه دکتری از نتایج تحقیق

در آئین نامه وزارت علوم برای مقطع دکتری آمده است که: «برای تایید پایان نامه دکتری نیاز به ارائه حداقل 1 مقاله ISI وجود دارد».

بهتر است فرآیند نگارش مقاله isi از نتایج تحقیق و اکسپت مقاله در طول فرآیند تحقیق صورت گیرد. توصیه می شود چون فرآیند دریافت اکسپت مقاله isi یک فرآیند زمانبر است، بیشتر از یک مقاله را به ژورنال های isi ارسال کنید. با این روش تا زمان فارغ التحصیلی، حداقل یکی از مقالات شما اکسپت می‌شود.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن فصل های پایان نامه تحصیلی |ساختار پایان نامه

نگارش متن پایان نامه

در این بخش از نحوه نوشتن پایان نامه دکتری باید منابع مورد نیاز را جمع آوری کنید. این منابع باید در بخش پروپوزال دکتری به همراه نتایج و تحلیل آنها گردآوری شود. سپس باید پنج فصل پایان نامه را با توجه به فرمت دانشگاه بنویسید.

در زمان نوشتن پایان نامه باید به این موضوع دقت کرد که تمامی مطالب علمی دارای منبع معتبر باشند. در این صورت می توانید از این منابع در تحلیل نتایج استفاده کنید. معمولا حجم یک پایان نامه دکتری بیشتر از 80 صفحه و کمتر از 150 صفحه است. زمان مورد نیاز برای نوشتن پایان نامه دکتری حدود 1 ترم تحصیلی است.

نوشتن پایان نامه به زبان انگلیسی زمانی اهمیت دارد که قصد ادامه تحصیل و یا کار در خارج از کشور را دارید. در این صورت باید به سراغ منابع انگلیسی زبان بروید. در عین حال بعد از اتمام کار، باید پایان نامه را برای ترجمه به زبان انگلیسی به یک متخصص بسپارید.

برای نوشتن پایان نامه دکتری مهم ترین بخش پایان نامه، قسمت تحقیقات است

دفاع پایان نامه دکتری و اصلاح پایان نامه

در مقطع دکتری، دفاع پایان نامه در دو بخش، بخش اولیه با حضور داوران داخلی و در بخش اصلی صورت می گیرد. این کار با حضور داوران مدعو به همراه داوران داخلی است.

در نهایت بعد از نوشتن پایان نامه دکتری نتایج کار شما به شکل کیفی مورد ارزیابی قرار می گیرد. داوران مشکلات پایان نامه را در جلسه دفاعیه بیان می کنند. شما هم در با رفع این مشکلات می‌توانید پایان نامه خود را به کتابخانه دانشگاه ارائه دهید.

در پایان

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 6