در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی و نکاتی که باید بدانید

انجام پایان نامه روانشناسی مثل هر رشته دیگری به کمی تخصص، مطالعه و قدرت تحلیل نیاز دارد. در این رشته مانند سایر رشته های دانشگاهی، نگارش پایان نامه یکی از روشهای  ارزیابی فعالیت های علمی است.

البته نوشتن پایان نامه روانشناسی باید مراحلی را هم پشت سر بگذارید. مراحل تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل است که در این رشته باید کسانی اقدام به نوشتن پایان نامه کنند که با تمامی نکات و اصول آن آشنایی کافی داشته باشند. همچنین انجام پایان نامه در رشته روانشناسی در برخی از مواقع به مصاحبه و پرسشنامه هم نیاز دارد.

به طور کلی مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی طبق نظر سایت پروژه دونی را می‌توان به صورت زیر توضیح داد:

انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال روانشناسی

مثل هر رشته دیگری در روانشناسی هم برای نوشتن پایان نامه ابتدا باید موضوع را انتخاب کنید. انتخاب موضوع پایان نامه روانشناسی کار سختی نیست و فقط باید گرایش تحصیلی و علایق خود را درنظر بگیرید. بعد از آن باید تکراری نبودن موضوع هم از طریق وب سایت ایرانداک ثابت شود. سپس باید به سراغ نوشتن پروپوزال بروید. پروپوزال روانشناسی هم قواعد و اصول خاص خودش را دارند. توجه داشته باشید که پروپوزال شالوده و بنیان اصلی پایان نامه است. به همین دلیل باید از نظر علمی بودن توسط استاد راهنما و مشاور مورد تایید قرار بگیرد.

البته اساتید هم نسبت به تایید پروپوزال روانشناسی سخت‌گیری زیادی می کنند. هرگونه اشتباه در این قسمت باعث بروز اشتباهات بزرگ‌تر در پایان نامه می شود. برای مثال شما در این پروژه برحسب موضوع، روش تحقیق را مشخص می کنید. اگر موضوع به نحوی است که به پرسشنامه یا مصاحبه نیاز دارد، باید در پروپوزال به دو روش میدانی و کتابخانه ای اشاره کنید.

نوشتن پایان نامه روانشناسی-

فصل‌بندی پایان‌نامه روانشناسی

یکی از مهم ترین مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی فصل بندی است. به طور کلی پایان نامه ارشد و دکتری در این رشته شامل 5 فصل است. بعد از اتمام پروپوزال بلافاصله وارد فصل اول می شوید. این فصل شباهت زیادی به پروپوزال دارد. با این تفاوت که باید برخی از قسمت ها بسط دهید و بخشی را هم حذف کنید.

نوشتن مقدمات یا پیشینه تحقیق

یکی از قسمت ها مهم در نوشتن پایان نامه روانشناسی توجه به مقدمه و پیشینه تحقیق است. در این قسمت دو گام اساسی نیاز است که عبارتند از:

سنجش و اندازه گیری در پایان نامه روانشناسی

یکی دیگر از قسمت های مهم در مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی مربوط به سنجش و اندازه گیری سازه های روانشناختی است. در واقع پژوهشگر وقتی یک موضوع را انتخاب می کند باید آن را به آزمایشگاه تحلیل ببرد تا بتواند نتیجه گیری قابل اعتمادی را به خواننده ارائه دهد.

منظور ما از آزمایشگاه ورود به محیط آزمایشگاه مثل زیست شناسی یا علم ژنتیک نیست. بلکه باید پژوهشگر وارد جامعه شود. برای مثال اگر موضوع در مورد «تاثیر کیفیت خواب بر روی سطح تمرکز» است، پژوهشگر باید با بررسی نمونه های قابل اعتماد به این نتیجه گیری برسد.

همچنین مراحل تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی هم باید طی شود. به طوری که داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند.

مراحل تحلیل آماری پایان نامه روانشناسی

تدوین طرح پژوهش

یکی دیگر از قسمت های مهم در انجام پایان نامه روانشناسی توجه به بخش تدوین طرح است. شما باید بدانید که هدفتان از جمع آوری اطلاعات چیست و چه زمانی از آنها استفاده کنید. همچنین باید نمونه هایی را از جامعه آماری انتخاب کنید تا بتوانید موضوع را با استناد به شواهد علمی در پایان نامه ذکر کنید.

به طور کلی نوشتن پایان نامه روانشناسی با اندازه گیری، کنترل یک گروه و یا یک طرح همبسته انجام می شود. تسلط دانشجو یا پژوهشگر بر این موارد لازم و ضروری است.

تحلیل داده های پایان نامه

یکی دیگر از مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی مربوط به تحلیل و آنالیز داده هاست. تنها گردآوری اطلاعات نیست که منجر به نوشتن یک پایان نامه استاندارد می شود. اگر بخواهید در جلسه دفاعیه بهترین نمره را کسب کنید باید قدرت تحلیل داده ها را افزایش دهید.

بسیاری از دانشجویان در گردآوری اطلاعات و داده های قوی کار می کنند. اما قدرت تجزیه و تحلیل را ندارند. در نتیجه نمی توانند به خوبی اطلاعات را تحلیل کنند. پس به نتیجه درستی دست پیدا نمی کنند. برای تفسیر و تحلیل آماری پایان نامه احتمالا به کمک یک مشاور یا فردی که در این تخصص و مهارت کافی داشته باشد، نیاز دارید.

مراحل نوشتن پایان نامه روانشناسی

دریافت مشاوره برای نوشتن پایان نامه روانشناسی

برای اینکه بتوانید پایان نامه روانشناسی به بهترین شکل بنویسید قطعا به یک مشاور متخصص نیاز دارید. موسسه پروژه دونی با داشتن پژوهشگران فارغ التحصیل رشته روانشناسی و همچنین ارتباط با اساتید دانشگاه می تواند در این زمینه مشاوره های لازم را بدهد.

مشاوره های موسسه پروژه دونی شامل:

در صورت نیاز به مشاوره موسسه پروژه دونی می توانید به قسمت «ثبت پروژه» مراجعه کنید. بعد از تکمیل فرم مربوطه کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

96 ÷ 12 =