در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

روش نوشتن مقالات علمی پژوهشی

نوشتن مقالات علمی پژوهشی برای دانشجویان و اساتیدی که می‌خواهند رزومه کامل داشته باشند، ضرورت دارد. اما نوشتن یک مقاله علمی پژوهشی که توسط نشریات و مجلات معتبر منتشر شود، کار راحتی نیست. در زمان مصاحبه مقطع دکتری و یا در زمان استخدام شغلی، اعتبار مجله‌ای که مقاله در آن منتشر می‌شود، اهمیت پیدا می کند. اما مجلات معتبر هر مقاله‌ای را منتشر نمی‌کنند. رعایت اصول و روش نوشتن مقالات علمی پژوهشی برای کسب امتیاز از چنین مجلاتی ضرورت دارد.

اگر می‌خواهید مقاله شما در یک ژورنال با امتیاز و ضریب تاثیر بالا منتشر شود، باید نکاتی را که در ادامه پروژه دونی بیان می کنیم، رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: ساختار یک مقاله علمی پژوهشی در تمامی رشته های دانشگاهی

وقت صرف کنید

اولین نکته مهم برای نوشتن یک مقاله علمی پژوهشی صرف زمان است. اگر فکر می کنید طی یک هفته مقاله بنویسید و بعد انتظار داشته باشید معتبرترین مجلات آن را منتشر کنند، در اشتباهید. در کشورهای توسعه یافته برای چاپ مقاله علمی شرایط خاصی گذاشته می‌شود. تنها محققانی موفق به چاپ مقاله در مجلات با ایمپکت بالا می شوند که برای نوشتن تلاش کرده باشند.

برای مثال دکتر آنجل بورخا رئیس یک پروژه در AZTI-Tecnalia ، یک مرکز تحقیقاتی در کشور باسک در اسپانیا و متخصص تحقیقات دریایی و فن آوری‌های غذایی برای چاپ مقاله خود حدود 32 سال تلاش کرده بود. او توانست در این مدت 270 مقاله را در بیش از 40 مجله معتبر منتشر کند. او موضوعات مختلف مربوط به اجزای اکوسیستم را به اشکال مختلف بررسی کرده بود تا بتواند به نتیجه علمی برسد.

البته مقصود ما این نیست که شما هم برای نوشتن مقاله علمی حدود 32 سال زمان صرف کنید. اما انتظار هم نداشته باشید طی یک ماه بتوانید یک مقاله را در مجلات معتبر چاپ کنید.

اصول نوشتن مقالات علمی پژوهشی

مطالعه کنید

دومین شرط برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی داشتن اطلاعات وسیع است. اگر فکر می‌کنید با خواندن چند کتاب و یا مقاله می‌توانید مقاله علمی پژوهشی خوب بنویسید، اینطور نیست. برای اینکه مقاله شما بدون فوت وقت و در زمان کوتاه در مجلات معتبر منتشر شود، باید اطلاعات وسیع داشته باشید. به چند دلیل:

بیشتر بخوانید: معرفی ژورنال های چاپ مقاله | مجلات ISC

استراکچر مقاله را رعایت کنید

یک نکته مهم برای روش نوشتن مقالات علمی پژوهشی رعایت استراکچر است. ساختار مقاله شامل بخش‌های مختلف است که عبارتند از:

رعایت مراحل سازماندهی مقاله

برای نوشتن مقالات علمی پژوهشی باید موارد زیر را در زمان سازماندهی کردن درنظر داشته باشید:

اهمیت کار خود را در مقدمه بیان کنید

تصاویر، شکل‌ها و جدول ها کارآمدترین روش برای ارائه نتایج هستند. داده‌ها نیروی محرکه مقاله هستند و تصاویری در این مورد نقش حیاتی را دارند. برای اینکه مقاله شما در مجلات معتبر چاپ شود، این مورد را مدنظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن مقدمه مقاله برای چاپ سریع مقاله

نکات مهم در نوشتن مقالات علمی پژوهشی

نتیجه‌گیری باید روشن و واضح باشد

روشی که برای نوشتن مقالات علمی پژوهشی انتخاب می‌کنید، باید در قسمت مقدمه و چکیده ذکر شود. البته جزئیات روش‌ها را ذکر نکنید. همین‌که خواننده بداند چه روشی را برای نوشتن انتخاب می‌کنید، کافیست. به طور کلی دو روش برای نوشتن مقاله وجود دارد: کمی و کیفی.

برای مقاله مقدمه جذاب بنویسید

مقدمه نقش مهمی در نگه داشتن خواننده دارد. اگر این قسمت را به شکل حرفه‌ای بنویسید و ذهن را برای خواندن ادامه مطلب آماده کنید، مقاله شما با احتمال خیلی زیاد در مجلات معتبر پذیرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: فرق بین مقدمه و چکیده چیست ؟؟

چکیده باید در حدود 150 کلمه نوشته شود

چکیده شامل یک متن کوتاه و خلاصه‌ای مقاله است. در آن باید اطلاعاتی از جمله روش تحقیق، فرضیه اصلی، سوال اصلی و نتیجه را بیان کنید. البته نباید نتیجه را کامل بگویید. بلکه اشاره کوتاه به آن داشته باشید.

عنوان مقاله باید خلاصه‌وار و توصیفی باشد

عنوان مقاله نقش مهمی در افزایش تعداد مخاطب دارد. هر چقدر هم که برای نوشتن مقاله تلاش کرده باشید، تا زمانی که عنوان جذابی برای آن ننوشته باشید، شانس پذیرش مقاله‌تان کاهش می‌یابد. با نوشتن یک عنوان جذاب توجه داوران را به سمت مقاله علمی پژوهشی جلب کنید.

کلمات کلیدی را در انتهای چکیده بنویسید

در انتهای چکیده مهم‌ترین کلمات استفاده شده در مقاله را ذکر کنید. برای کلمات کلیدی 5-7 کلیدواژه کافیست.

بیشتر بخوانید: نوشتن مقاله با قیمت پایین چقدر حقیقت دارد؟

در پایان

اگر برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی دچار مشکل شدید می توانید به قسمت «ثبت پروژه» بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

94 − 89 =