در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

مراحل و طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی

طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی چگونه است؟ چرا به یادگیری روش مقاله نویسی نیاز دارید؟ دانشجویان برای فارغ التحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به نوشتن مقاله علمی پژوهشی نیاز دارند. این مقاله می تواند از پایان نامه استخراج شود و یا از طریق انتخاب عنوان مجزا و تحقیق صورت بگیرد. در هر صورت هر دانشجویی باید نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی را بلد باشد.

کاربرد نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی برای مصاحبه دکتری، استخدام شغلی و یا ترفیع رتبه در شغل است. مقالات علمی پژوهشی از نظر اعتبار، معتبر تر از مقالات کنفرانسی هستند. در عین حال چاپ مقاله علمی در این ژورنال ها سخت تر و پیچیده تر نیز هست. در پروژه دونی تلاش کرده ایم به روش نوشتن مقاله علمی پژوهشی بپردازیم.

طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی

اولین گام در نگارش مقاله علمی پژوهشی، انتخاب مجله تخصصی معتبر است. پایگاه های اطلاعاتی زیادی هستند که ژورنال های علمی پژوهشی معتبر فارسی و یا انگلیسی را معرفی می کنند. یکی از نمونه های داخلی پایگاه اطلاعاتی سیویلیکا است. در ادامه مراحل نگارش مقاله علمی پژوهشی معرفی می شود.

انتخاب ژورنال تخصصی مناسب

اولین نکته؛ مهم در نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی انتخاب ژورنال تخصصی و بررسی حوزه های تحت پوشش آن مجله است. شما باید با توجه به حوزه تخصصی مقاله، ژورنال های مرتبط با آن را انتخاب کنید. دومین نکته ای؛ که در انتخاب ژورنال تخصصی باید مدنظر قرار دهید، زبان مقالات مجله است. مقالات ژورنال ها به دو دسته فارسی و انگلیسی تقسیم می شوند.

سومین نکته؛ که در روش مقاله نویسی و انتخاب ژورنال باید به آن توجه کرد، سطح علمی آن ژورنال است. ژورنال هایی که دبیرخانه آنها تحت نظر انجمن های علمی دانشگاهی فعالیت می کنند به نسبت سایر ژورنال ها از  اعتبار علمی بالاتری برخوردار هستند.

طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی

ویرایش مقاله متناسب با فرمت ژورنال

هر مجله علمی پژوهشی یک فرمت اختصاصی برای پذیرش مقالات تعریف کرده است، این موضوع به این دلیل است که از نظر ظاهری مقالات چاپ شده باهم تناسب داشته باشند. بنابراین باید برای ارسال مقاله به مجله علمی پژوهشی، مقاله را با توجه به فرمت ژورنال تغییر دهید.

با این حساب نگارش مقاله علمی پژوهشی در این مرحله فقط به بخش اصلاح و ویرایش اختصاص پیدا می کند.

اصلاح مقاله با توجه به نظرات داوران

اگر بخواهید مقاله علمی پژوهشی شما توسط یک مجله معتبر چاپ شود، باید اصلاحات خواسته شده را در مقاله انجام دهید. بعد از نوشتن مقاله و ارسال آن، داوران ایرادات آن را به صورت کامنت گذاری برایتان نشان می دهند. بنابراین در این مرحله از طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی باید کامنت های داوران را در مورد مقاله خود اصلاح کنید.

اگر مقاله از نظر علمی کیفیت بالایی داشته باشد و اصول امانتداری و خودداری از کپی یا سرقت ادبی را رعایت کرده باشید، ایردات آنقدر زیاد نیست. بنابراین داوران فقط به سراغ مواد جزئی می روند که خیلی زود می توانید آن ها را برطرف کنید.

اگر مقاله رد شد چه کنیم؟

گاهی شما همه تلاش خود را برای طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی به کار می برید. اما نتیجه آنطور که می خواهید نمی شود. در این صورت ممکن است مقاله علمی شما در همان مرحله اول از طرف کمیته علمی ژورنال رد شود.

پیشنهاد ما این است برای اصلاح و اعمال نظرات داوران در مقاله خود با استاد راهنما مشورت کنید. در این صورت می توانید به بهترین شکل نظرات داوران را بر روی مقاله خود اجرائی کنید.

هر زمانی که شما روش مقاله نویسی را به درستی در مقاله اجرا کنید، داوران آن را می پذیرند. بنابراین بعد رفع ایرادات و اصلاح کردن نواقص، مقاله شما پذیرفته و چاپ می شود.

مدت زمان چاپ مقاله علمی پژوهشی

مدت زمانی که طول می کشد یک مقاله علمی پژوهشی به چاپ برسد، به نوع مجله بستگی دارد. برخی از مجلات به صورت فصلی بروزرسانی می شوند و مقالات را هر سه ماه یک بار چاپ می کنند. برخی دیگر به صورت ماهانه شماره جدید خود را چاپ می کنند. برخی از مجلات هم هر 6 ماه یک بار و یا شاید بعد از یک سال شماره جدید را منتشر کنند.

بنابراین مدت زمان چاپ مقاله علمی پژوهشی شما بستگی به مدت زمان چاپ شماره جدید مجله بستگی دارد.

مراحل نگارش مقاله علمی پژوهشی

نکاتی در مورد روش مقاله نویسی

آنچه در مورد طرز نوشتن مقاله علمی پژوهشی گفتیم به شما کمک می کند سریع تر مقاله خود را در ژورنال های داخلی چاپ کنید. بنابراین اگر قرار است برای استخدام شغلی، ترفع رتبه شغلی و یا مصاحبه دکتری آماده شوید با کمک این راهنما می توانید سریع تر به هدفتان برسید.

گاهی با وجود تسلط بر روش مقاله نویسی باز هم به مشاوره نیاز دارید. در چنین مواقعی ما به شما توصیه می کنیم به سراغ یک موسسه معتبر بروید.

موسسه پروژه دونی یکی از این موسسات است که با داشتن کادری مجرب و متخصص در زمینه نوشتن مقاله علمی پژوهشی مشاوره های لازم را به شما ارائه می دهد. قاعده کار این است در هر رشته ای که تحصیل می کنید با متخصصانی از همان رشته مشورت کنید. در پروژه دونی برای هر یک از رشته های تحصیلی یک یا چندین کارشناس فعالیت می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت «ثبت پروژه» مراجعه کنید. بعد از فرم مربوطه کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

96 − 86 =