در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

چگونه مقاله علمی پژوهشی بنویسیم؟ کاربردی ترین نکات را بخوانید

مقاله علمی پژوهشی بنویسیم؟ اولین قدم در نگارش یک مقاله علمی، انتخاب موضوع است. انتخاب موضوع باید به گونه ای باشد که علاوه بر پوشش دادن موضوع اصلی تحقیق بتواند به طور مختصر  روش تحقیق، مورد مطالعاتی و… را نیز مطرح کرد. از آنجایی که انتخاب موضوع در نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی نقش مهمی دارد، در سایت پروژه دونی به این موضوع می‌پردازیم.

چگونه مقاله علمی پژوهشی بنویسیم؟

برای نوشتن یک مقاله علمی پژوهشی قبل از هر چیز باید با مراحل آن آشنایی کامل داشته باشید. این کار فقط مختص دانشجویان درسخوان و نخبه و یا اساتید نیست. بلکه در هر دانشجویی با هر وضعیت تحصیلی که باشد می‌تواند یک مقاله علمی پژوهشی خوب بنویسید.

به طور کلی در نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

انتخاب موضوع برای مقاله

یکی از اشتباهات بسیاری از دانشجویان در زمان نوشتن مقاله علمی پژوهشی بی توجهی به انتخاب موضوع است. هر چیزی که به یکباره در ذهن تان خطور کرد به معنای خوب بودن آن نیست. علاقه هم نمی تواند دلیل خوبی برای تعیین موضوع مقاله علمی پژوهشی باشد.

از نظر بسیاری از اساتید یک مقاله موفق باید با موضوع خوب و کاربردی شروع شود. برای این کار باید مطالعه کنید. شاید فکر کنید کتاب خواندن فقط زمان نوشتن مقاله و متن آن کاربرد دارد.  در حالی که افراد باتجربه در این حوزه می گویند شما حتی زمان انتخاب موضوع هم باید چندین کتاب، مقاله و پایان نامه را مطالعه کنید.

انتخاب موضوع گاهی بیش از یک ماه زمان نیاز دارد. در یک این مدت باید اطلاعات زیادی را در مورد موضوع مورد نظر پیدا کنید. همچنین موضوع را تغییر دهید یا ویرایش کنید. این کار جز با داشتن اطلاعات مستند و علمی ممکن نیست. موضوع همان پایه و اساس مقاله علمی پژوهشی است. پس در زمان انتخاب آن سهل انگاری نکنید.

چگونه مقاله علمی پژوهشی بنویسیم؟

انتخاب عنوان با اشاره به کلمات کلیدی

موضوعی را که برای نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی انتخاب می کنید، شامل چند کلمه کلیدی است. این کلمات شامل متغیر وابسته، مستقل و خنثی هستند. در زمان نوشتن عنوان مقاله حتما باید از کلمات کلیدی استفاده کنید.

انتخاب موضوع مقاله علمی اصول یکسانی در مقالات ISI، کنفرانسی و علمی پژوهشی دارد فقط در جزئیات شاید دارای تفاوت هایی باشد. در نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی نیز انتخاب موضوع دارای اهمیت زیادی می باشد و می تواند در پذیرش و یا رد مقاله در ژورنال مورد نظر موثر باشد. به کار بردن کلمات کلیدی در عنوان می تواند ذهن مخاطب را برای خواند محتوای مقاله ترغیب کند.

انتخاب موضوع مقاله با توجه به کلمات کلیدی

یک نکته مهم نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی انتخاب کلمات با توجه به کلمات کلیدی است. به عبارت دیگر در انتخاب موضوع مقاله علمی باید علاوه بر مطرح کردن موضوع مقاله مباحثی مانند روش تحقیق، مورد مطالعاتی، روش گردآوری مطالب و … را به شکل خلاصه را نیز دخیل کنید. اگر مقاله به زبان انگلیسی نوشته شود باید از ترجمه دقیق و علمی کلمات کلیدی استفاده کنید. پس می توانید با بررسی مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر با این واژگان تخصصی علمی آشنایی پیدا کرد.

انتخاب موضوع مقاله با توجه به ژورنال

باید زمینه تخصصی و حوزه های تحت پوشش ژورنالی را که مقاله به آن ارسال می شود، هم در انتخاب موضوع مقاله مدنظر قرار دهید. این موضوع باعث میشود که شانس چاپ مقاله در ژورنال افزایش پیدا کند. شما می توانید برای شناخت کلمات تخصصی، مقالات چاپ شده در سری های قبل ژورنال را بررسی کنید. طبیعی است که استفاده از کلمات تخصصی تحت پوشش ژورنال باید با توجه به متن اصلی مقاله باشد.

مراحل نوشتن مقاله علمی پژوهشی

انتخاب موضوع مقاله با توجه به تکراری نبودن موضوع

برای انتخاب موضوع مقاله باید این نکته را در نظر گرفت که موضوع تکراری نباشد. برای این منظور می توان کلمات کلیدی کاربردی در عنوان مقاله را در موتورهای جستجو مقالات علمی سرچ کرد و با اینکار به مقالات مرتبط دست پیدا کرد. این مطلب به نویسنده کمک می کند تا عنوانی غیر تکراری برای مقاله خود انتخاب کند.

 

مطالعه منابع برای نوشتن متن مقاله

حالا که تا حدودی به سوال چگونه مقاله علمی پژوهشی بنویسیم پاسخ دادیم، لازم است که اصول نوشتن متن را هم بدانید. بسیاری از دانشجویان، اساتید و محققان برای نوشتن مقاله به تعداد کمی منبع معتبر اکتفا می کنند.

در حالی که اگر شما برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی به سراغ همه منابع اعم از معتبر و نامعتبر بروید، محتوای مقاله دقیق‌تر خواهد بود. بخشی از مقاله را به رد نظریات و تئوری های نادرست اختصاص می دهید. در واقع سعی می کنید هر گونه نظر اشتباه را در مقاله خود به طور علمی رد کنید. به این ترتیب مقاله کامل تر خواهد بود.

پیدا کردن مجله برای چاپ مقاله

وقتی کار نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی به پایان رسید، باید یک مجله را برای چاپ پیدا کنید. البته در این مرحله هنوز ویرایش و اصلاحی را روی مقاله انجام نداده اید. بنابراین باید قواعد و ساختار نوشتن مقاله در مجله مورد نظر را بخوانید.

سپس با توجه به قواعد آن مجله مقاله خود را ویرایش کنید. سپس با فرستادن مقاله برای مجله موردنظر منتظر دریافت نتیجه بمانید.

ممکن مقاله علمی پژوهشی شما به هر دلیلی رد شود. اما نباید ناامید شوید. ایرادات مقاله برایتان نوشته می شود که با برطرف کردن آن می توانید مقاله خود را در یک مجله معتبر به چاپ برسانید.

در پایان

پروژه دونی یک موسسه نوشتن پروژه های دانشجویی است. این موسسه در زمینه نحوه نوشتن مقاله علمی پژوهشی هم فعالیت دارد.

اگر برایتان سوال است که چگونه مقاله علمی پژوهشی بنویسیم و یا فرصت کافی برای این کار را ندارید، به قسمت «ثبت پروژه» بروید. بعد از تکمیل فرم مربوطه کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس می گیرند.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 3