در دسته
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم ؟ | نکات کاربردی برای لیسانس ها

چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم ؟ نوشتن مقاله در دوره کارشناسی یکی از دغدغه های بسیاری از دانشجویان لیسانس است. البته آن تعدادی که به آینده شغلی و تحصیلی خود فکر می کنند. زیرا دانشجویان کارشناسی برای تقویت رزومه خود برای ادامه تحصیل و یا ورود به بازار کار به مقاله نیاز دارند. اما برای نوشتن مقاله در دوره کارشناسی به چه چیزی نیاز داریم؟ در واقع برای نوشتن مقاله از کجا شروع کنیم ؟

همه این سوالات از ذهن یک دانشجوی کارشناسی عبور می کند. در واقع مقاله نویسی فقط مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نیست. بلکه همه دانشجویان می تواند برای خود مقاله بنویسند و چاپ کنند. موسسه پروژه دونی سعی کرده با نوشتن این مطلب به همه سوالات شما پاسخ دهد.

 

چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم

برای آموزش مقاله نویسی برای مبتدیان شرکت در کارگاه های آموزشی ضرورت دارد. اما در کنار آن باید به فعالیت های پژوهشی نیز اهمیت ویژه‌ای بدهید. شاید مدام این سوال در ذهنتان خطور کند که برای نوشتن مقاله از کجا شروع کنیم ؟ در ادامه مراحل نوشتن مقاله علمی پژوهشی در دوره کارشناسی را بررسی می کنیم.

1. مشورت با استاد راهنما یا دانشجویان ممتاز تحصیلات تکمیلی

دانشجوی کارشناسی به دلیل اینکه آشنایی کافی با موضوعات پژوهشی در رشته خود را ندارد، بهتر است برای این منظور با استاد راهنما خود و یا دانشجویان ممتاز مشورت کند. در این صورت می تواند با تسلط بر حوزه های تخصصی مناسب مقاله بنویسد.

برای نوشتن مقاله در دوره کارشناسی دریافت مشاوره اهمیت زیادی دارد. ین موضوع می تواند باعث بهبود ذهنیت استاد راهنما نسبت به دانشجو شود. همچنین پیشنهاد می شود دانشجو فعالیت خود را با مشارکت در نگارش مقاله با دانشجویان مقاطع بالاتر آغاز کند. با این کار می تواند با فرآیند نوشتن مقاله و اکسپت و چاپ مقاله بیشتر آشنا شود.

چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم ؟ | نکات کاربردی برای لیسانس ها

2. تعیین موضوع مقاله

بعد از اینکه حوزه های تحقیقاتی جدید در رشته خود را شناسایی کردید باید موضوع مقاله را مشخص کنید. برای تعیین موضوع لازم است در هر حوزه، تعیین کلمات کلیدی اهمیت دارد. این کار شامل معرفی روش تحقیق، نوآوری و یا مورد مطالعاتی است که باید آنها را تعیین کنید.

با سرچ کردن کلمات کلیدی در موتورهای جستجوی مقالات فارسی و انگلیسی می توان به مقالاتی شباهت موضوعی با مقاله شما دارند، دسترسی پیدا کنید. استفاده از این مقالات به شما کمک می کند که با روش کلی تحقیق آشنا شوید. از سوی دیگر مانع از انتخاب موضوع تکراری برای مقاله می شود.

3. نوشتن مقاله در دوره کارشناسی و نگارش متن

برای این قسمت می توانید مقالات قبلی در حوزه های مشابه را الگوی نگارش خود قرار دهید. برای نوشتن مقاله اول توصیه می شود از راهنمایی استاد راهنما و یا استاد مشاور استفاده کنید. از آنجایی که  برای نوشتن مقاله در دوره کارشناسی به فرآیند روش تحقیق آشنایی کامل ندارید، بهتر است ابتدا یک مقاله مروری بنویسید.

در آموزش مقاله نویسی برای مبتدیان رفع ایرادات نگارشی و یا ساختاری اهمیت دارد. در واقع این قسمت را نیز باید به صورت نکته به نکته یاد بگیرید. مقاله شما باید بدون هیچگونه ایراد دستوری، املایی و علمی باشد. برای این کا می توانید با کمک یک دانشجو ممتاز با سابقه پژوهشی ایرادات مقاله را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: اکسپت مقاله علمی پژوهشی | تمامی شرایط و مراحل اکسپت مقاله

4. ارسال مقاله برای مجله یا کنفرانس

حالا که به سوال چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم پاسخ دادیم، به مرحله چاپ مقاله می رسیم. برای اینکه زحمات شما ثبت شود، باید به سراغ یک ژورنال چاپ مقاله بروید. برای مقاله اول بهتر است مقاله خود را به یک ژورنال و یا کنفرانس با سطح علمی متوسط را ارسال کنید.

اگر به سراغ مجلات با ایمپکت بالا بروید، طبیعی است که به مدت زمان زیادی نیاز دارد تا مقاله به چاپ برسد. از سوی دیگر این نوع ژورنال های ایرادات زیادی را به مقاله وارد می کنند. پس بهترین کار برای چاپ مقاله در مقطع لیسانس مراجعه به مجلات سطح متوسط است. بعد از نوشتن مقاله در دوره کارشناسی این موضوع به اکسپت سریعتر مقاله کمک می کند.

چگونه در مقطع لیسانس مقاله بنویسیم

آشنایی با فرایند داوری و ارزیابی

در مرحله آخر از آموزش مقاله نویسی برای مبتدیان شما باید با فرآیند داوری و ارزیابی نیز آشنایی پیدا کنید. بعد از ارسال، مقاله شما توسط داوران ارزیابی و ایرادات آن برایتان ارسال می شود. دقت داشته باشید اگر مقاله را به زبان فارسی نوشته باشید، باید آن را برای مجلات علمی پژوهشی داخلی نیز ارسال کنید.

از آنجا که داوری این مجلات غالبا به وسیله اساتید دانشگاه های معتبر داخلی صورت می کنید، به شما کمک می کند با نظر محققان داخلی برجسته آشنا شوید. از سوی دیگر در این مجلات فرآیند پذیرش مقاله ساده تر از ژورنال های ISI با اعتبار بالاست.

در پایان

اگر برای نوشتن مقاله ISI به کمک نیاز دارید، به قسمت «ثبت پروژه» بروید. بعد از تکمیل اطلاعات کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 2 = 8