در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

مراحل و نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه

اصلی ترین بخش پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، انجام فصل چهارم است. نوشتن این فصل به شکل کلی حاوی داده های جمع آوری شده در فرآیند تحقیق است. ما در مقالات دیگری به نحوه نوشتن فصل اول، فصل دوم و فصل سوم پایان نامه پرداختیم. در این قسمت به طور اختصاصی به اصول نگارش فصل چهارم پایان نامه می پردازیم.

در این فصل تجزیه و تحلیل داده ها صورت می گیرد. این کار بر اساس منابع مطالعاتی ذکر می شود. قصد موسسه پروژه دونی اینست که نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه را به طور کامل برایتان شرح دهد.

چطور فصل چهارم پایان نامه را بنویسیم؟

بیشترین زمان از فعالیت دانشجو در زمان نگارش پایان نامه به نوشتن فصل چهارم اختصاص می باید. به شکل کلی مراحل نگارش پایان نامه در ادامه مورد اشاره قرار می گیرد:

جمع بندی منابع مطالعاتی و تعیین مراحل جمع آوری داده

در این قسمت از نوشتن فصل های پایان نامه و انجام فصل چهارم پایان نامه تمامی منابع مطالعاتی را جمع بندی و داده ها را در فصل می آورید. در واقع در این فصل شما با دو فصل روبرو هستید:

توجه داشته باشید که مراحل جمع آوری داده ها می تواند بر اساس مصاحبه، مشاهده،  عملی و … انجام شود. در واقع رشته تحصیلی شما در نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه تاثیرگذار است.انجام فصل چهارم پایان نامه

 

جمع آوری داده

این بخش قسمت اصلی در انجام فصل چهارم پایان نامه است. اگر بخش جمع آوری داده را به شکل صحیح و مناسب انجام دهید، می توانید به نتایج قابل قبول دست پیدا کنید. در پایان نامه های تحصیلات تکمیلی در رشته های انسانی، بیشتر از پرسشنامه استفاده می شود.

در حالی که برای نوشتن فصل چهارم در رشته های مهندسی روش عملی برای جمع آوری داده بیشترین کاربرد را دارد.

توجه داشته باشید که در این مرحله از نحوه انجام پایان نام باید بشترین ارتباط را با استاد راهنما داشته باشید. پس نتایج بدست آمده را به شکل مرحله به مرحله  به تایید استاد برسانید. چرا که باید مراحل جمع آوری داده و استخراج نتایج از داده ها به شکل صحیح انجام شود.

تحلیل داده ها

در این قسمت داده های جمع آوری شده مورد تحلیل قرار می گیرد. در اکثر پایان نامه ها برای تحلیل داده ها از نرم افزارهای تخصصی استفاده می شود. برای بدست آوردن نتایج مناسب از خروجی نرم افزار باید ابتدا داده های ورودی را دسته بندی کنید.

البته در انجام فصل چهارم پایان نامه باید ابتدا از صحت داده ها اطمینان حاصل کنید. سپس داده های بدون کاربرد و اضافه را از تحلیل نتایج خارج کنید. این کار باعث می شود تا فصل 4 پایان نامه بیشتر به نتیجه موردنظر شما، استاد راهنما و داوران در جلسه دفاعیه نزدیک شود.

چطور فصل چهارم پایان نامه را بنویسیم؟

نتیجه گیری با استفاده از منابع مطالعاتی

آخرین قسمت از نحوه نگارش فصل چهارم پایان نامه به نتیجه گیری اختصاص دارد. شما باید این کار را با کمک منابع علمی انجام دهید. البته بهتر است در هنگام نگارش فصل دوم و بعد از جمع بندی منابع مطالعاتی، منابعی را که در تحلیل داده ها کاربرد دارند، جدا کنید.

توصیه پروژه دونی این است که ابتدا داده های فصل دوم پایان نامه را با دقت بخوانید. این موضوع برای نگارش بخش نتیجه گیری اهمیت دارد. از سوی دیگر به شما کمک می کند تا از نتایج قابل انتظار از تحقیق دید کلی داشته باشید.

اما این امر چه مزیتی برای شما دارد؟ با داشتن چشم انداز تقریبی نسبت به آینده پایان نامه، می توانید صحت نتایج و راه درست را تشخیص دهید. در غیر این صورت مدت ها زحمت می کشید و تلاش می کنید اما در پایان نتایج اشتباه را بدست می آورید.

مشاوره رایگان نوشتن فصل چهارم

نحوه نوشتن فصل چهارم پایان نامه به ذهن باز، تلاش زیاد و مطالعه نیاز دارد. از سوی دیگر پیوند بین فصل دوم، سوم و چهارم را نباید فراموش کنید. داشتن مهارت برای نوشتن این فصل مهم از پایان نامه ضرورت دارد. در غیر این صورت باید مدت زمان طولانی را صرف نوشتن فصل 4 کنید.

در موسسه پروژه دونی به تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای نوشتن این فصل مشاوره رایگان داده می شود. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

÷ 1 = 5