در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

مقاله کنفرانسی چیست و چه تفاوتی با مقاله ژورنالی دارد؟

مقالات به دو نوع ژورنالی و کنفرانسی تقسیم می‌شوند. مقالات ژورنالی به آن دسته مقالاتی گفته می شود که در مجلات به چاپ می رسند. مقالات علمی پژوهشی و مقالات isi نوعی مقاله ژورنالی هستند. اما مقاله کنفرانسی با مقاله ژورنالی کمی تفاوت دارد. در این مقاله از پروژه دونی قصد داریم به ساختار مقاله کنفرانسی بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مقاله کنفرانسی چیست؟

کنفرانس که مفهوم مشخصی دارد و به جایی گفته می شود که محققان و اساتید دانشجویی در آن گرد هم جمع می شوند. سپس در مورد یک موضوع تحقیقاتی و علمی صحبت می کنند. آنها برای معرفی جدیدترین دستاوردهای خود احتمالا از پیش پژوهش هایی را انجام می دهند. حالا برای اینکه بتوانند این دستاوردها را برایتان دیگران شرح دهند، به مقاله کنفرانسی نیاز دارند.

مقاله کنفرانسی به شکل شفاهی و همراه با تصویر ارائه می شود. به این صورت که اغلب برای آن پاورپوینت درست می کنند. ویدئو، تصویر و متن را در پاورپوینت قرار می دهند تا حاضران بهترین موضوع را درک کنند. البته اصل مقاله کنفرانسی حاوی تصویر نیست و فقط متن در آن گنجانده می شود.

در مقالات ژورنالی باید مدت زمانی زیادی را برای کسب امتیاز و داوری صرف کنید. البته مقالات کنفرانسی زیادی هم وجود دارند که در برخی از ژورنال ها به چاپ می رسند. بنابراین می توانند برای روزمه شغلی و تحصیلی مفید واقع شوند.

نوشتن مقاله کنفرانسی

 

 ساختار مقاله کنفرانسی

یک نمونه مقاله کنفرانسی باید به نحوی نوشته شود که جزئیات در آن برای فرد باشد. در این صورت می تواند با کمک این نوشته برای آن تصویر هم تهیه کند. کنفرانس به رویداد کنفرانس و موضوع بحث می پردازید و بنابراین گفتن جزئیات در آن ضرورت دارد.

اگر ساختار یک مقاله کنفرانسی به درستی نوشته شود، محقق براحتی می تواند آن را در جمع حاضران ارائه دهد. پذیرش چنین مقالاتی به کیفیت آن بستگی دارد. بسیاری از محققان و اساتید دانشگاه با وجودی که برای جمع آوری یک ایده و یا طرح تلاش زیادی می کنند، اما چون در نوشتن مقاله ضعیف عمل می‌کنند، به نتیجه دلخواه نمی رسند. درنهایت هم مقاله شان رد می شود.

مزیت نوشتن مقاله کنفرانسی

نمونه مقاله کنفرانسی می‌تواند برای رزومه کاری و تحصیلی یک امتیاز محسوب شود. البته این نوع مقالات نسبت به مقالات ژورنال امتیاز کمتری دارند. اما به دلیل اینکه نوشتن مقاله کنفرانسی راحت تر است و سریع تر آماده می شود، می تواند برای پذیرش در مقطع دکتری مفید واقع شود.

به طور کلی نوشتن چنین مقاله ای مزیت های زیر را به همراه دارد:

انواع مقالات کنفرانسی

ساختار مقاله کنفرسی به سه شکل است:

مقالات شفاهی کنفرانسی

در این نوع از مقالات باید مقاله را در قالب پاورپوینت و یا یک برنامه شبیه به آن درآورید. در حدود 20 دقیقه زمان دارید تا آن را برای حاضران توضیح دهید. یک مقاله کنفرانسی باید با زبان روان، مختصر و مفید بیان شود. به طوری که در این زمان کوتاه محقق بتواند تمام دستاورد خود را برای حاضران بازگو کند.

5 دقیقه هم برای پرسش و پاسخ به محقق زمان داده می شود.

مقاله در قالب پوستر

یکی دیگر از اشکال نوشتن مقاله کنفرانسی برخلاف نوشتن مقالات علمی پژوهشی  در قالب پوستر است. این نوع از مقالات باید به شکل خلاصه نوشته شود و فقط مسئله اصلی و دستاوردها را به شکل هنرمندانه ای در پوستر بگنجانید. به طوری که محقق بتواند در جلسه به راحتی آن را بیان کند.

مقاله کنفرانسی چیست و چه تفاوتی با مقاله ژورنالی دارد؟

ارائه مقاله کنفرانی در قالب کارگاه‌ها

شکل دیگری از ارائه ساختار مقاله کنفرانسی در کارگاه های آموزشی یا ورک شاپ ها ارائه می شود. محقق با تعداد دیگری از همکاران در این نوع از کارگاه های آموزشی گرد هم جمع می شوند. در پایان به مقاله برحسب میزان دستاورد امتیاز داده می شود.

چطوری یک مقاله کنفرانسی بنویسیم؟

برای انجام مقاله کنفرانسی ابتدا باید یک ایده متناسب با جلسه ای که قرار است بعدها برگزار شود، در سر داشته باشید. سپس با کمی تحقیق و مطالعه می توانید مقاله را برحسب موضوع موردنظر تهیه کنید. برخی از موسسات پژوهشی می توانند برای نوشتن مقاله کنفرانسی به شما مشاوره دهند.

از سوی دیگر اگر هم فرصت کافی برای نوشتن یک مقاله کنفرانسی را نداشته باشید، این موسسات این کار را برایتان برعهده می گیرند. نوشتن یک مقاله کنفرانسی و آشنایی کامل با ساختار چنین مقاله ای می تواند باعث کسب امتیازات زیادی برای اساتید دانشگاه، دانشجویان، مدیران کسب و کار و محققان باشد.

در پایان

پروژه دونی یکی از بهترین موسسات در زمینه نوشتن مقاله کنفرانسی است. در صورتی که برای نوشتن چنین مقاله ای به کمک نیاز داشتید می توانید به قسمت «ثبت پروژه» بروید. در این قسمت با تکمیل فرم مربوطه، کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

35 ÷ 35 =