در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

پیشینه تحقیق چیست و چطور آن را بنویسیم؟

فصل دوم پایان نامه به نوشتن ادبیات تحقیق اختصاص دارد. در این قسمت باید تمامی منابع و کتاب هایی را که پیدا کرده و متناسب با موضوع رساله است، مورد بررسی قرار دهید. در زمان نوشتن پروپوزال و نوشتن سوابق پژوهشی تحقیق باید به این قسمت دقت داشته باشید. هر قسمتی را که خواندید، خلاصه برداری کنید. البته نوشتن ادبیات موضوع گسترده تر از این است. در این مطلب موسسه انجام پایان نامه پروژه دونی قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: تفاوت پروپوزال و فصل اول پایان نامه

پیشینه تحقیق چیست؟

ادبیات موضوع یا همان ادبیات پژوهش که به آن پیشینه تحقق هم گفته می شود، به ارزیابی انتقادی منابعی گفته می شود که پیش تر آن را پیدا کرده اید. سپس ایرادات و مشکلات این منابع را که قصد دارید در پایان نامه خود آن را برطرف کنید، به زبان می آورید.

برای بسیاری از دانشجویان نوشتن ادبیات تحقیق در پایان نامه مشکل است. اگرچه بخشی از این قسمت به بررسی و استخراج خلاصه ای ساده از منابع مرتبط با موضوع است. اما انتقاد کردن از نظرات نویسنده ها و محققان قبلی کار ساده ای نیست. اگر قرار باشد از آنها تمجید کنید که نشان می دهد این کارکرد آنها بی نقص بوده و بنابراین دیگر نیازی به تحقیق دوباره ندارد.

بنابراین باید بتوانید شکاف ها و مشکلاتی را در کارهای قبلی پیدا کنید. در یک ادبیات تحقیق باید تحلیل انتقادی همراه با استدلال های مستند از منابع قبلی داشته باشید.

پیشینه تحقیق چیست؟

آیا نوشتن ادبیات پژوهش ضرورت دارد؟

بله فصل دوم پایان نامه به همین قسمت اختصاص دارد. همچنین برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی و حتی نوشتن مقالات کنفرانسی به این بخش نیاز دارد. زیرا به خواننده القا می کند که شما منابع مربوط به حوزه تحقیق را به درستی مطالعه کرده و درک جامعی از آنها دارید.

از سوی دیگر خواننده را متقاعد می‌کند که استدلال‌ها و محتوای پایان نامه شما موجه و ارزشمند است. به طور خلاصه می توان گفت نوشتن ادبیات تحقیق در پایان نامه امری ضروری است که همه به آن نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: نحوه جمع آوری اطلاعات پایان نامه

چطوری ادبیات موضوع پایان نامه و مقاله را بنویسیم؟

در زمان نوشتن ادبیات تحقیق یا همان سوابق پژوهشی باید قسمت کوتاهی از کار را برای این قسمت اختصاص دهید. اما برای پایان نامه ای که باید یک فصل آن را به نوشتن ادبیات پژوهش اختصاص دهید، کار کمی دشوارتر می شود. ما در مطلبی به نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه پرداختیم. با این حال شاید باز هم برای نوشتن ادبیات پژوهش به کمک نیاز داشته باشید.

برای این قسمت موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

منابع را شناسایی کنید

قبل از هر چیز باید ایده درستی داشته باشید و منابع مربوط و متناسب با موضوع پایان نامه را پیدا کنید. در زمان نوشتن پروپوزال بخشی از این منابع را پیدا کرده اید. می توانید از این منابع هم استفاده کنید. توجه داشته باشید منابعی را که در فصل سوم مورد بررسی قرار می دهید، باید متعادل باشند. به عبارت دیگر شما باید از مقالات، پایان نامه ها و کتاب ها و مجلات استفاده کنید. به سراغ منابع تک بعدی نروید.

همچنین باید مطالب با روش تحقیق پیش بروید. روش مطالعات شما بیشتر کیفی است یا کمی و یا ترکیبی از هر دو روش؟

برای پیدا کردن لیست کاملی از منابع به سراغ اینترنت هم بروید. اگر مقاله با موضوع دقیقا شبیه موضوع شما کار کرده است اما از جهاتی هم تفاوت دارد، منابع آن را یادداشت کنید. منابعی که در منابع مرتبط نوشته شده است، یک راه آسان برای نوشتن ادبیات تحقیق است.

بیشنر بخوانید: آموزش نوشتن چکیده پایان نامه

منابع خود را بخوانید

دومین نکته مهم برای نوشتن ادبیات موضوع پایان نامه خواندن منابعی است که گردآوری کرده است. در زمان خواندن منابع موارد زیر را درنظر داشته باشید:

نوشتن ادبیات تحقیق در پایان نامه

خلاصه و توصیه های خود را بیان کنید

بخشی از نوشتن ادبیات تحقیق باید به این موضوع اختصاص داشته باشد که خلاصه ای از کارهای خود را بیان کنید. همچنین باید در این قسمت توصیه ها و راهکارهایی را که برای موضوع پایان نامه در نظر گرفته اید، بیان کنید. همچنین باید برای محققان و دانشجویانی که قصد دارند در آینده موضوعاتی شبیه به این کار را انجام دهند، توصیه ها و چالش های پیش رو را بیان کنید. کدام قسمت از موضوع و مسئله است که هنوز بررسی نشده است؟ بدون شک محققان بعدی باید به سراغ آن بخش ها بروند.

در قسمت مقدماتی و پایانی پایان نامه که همان نتیجه گیری است، به این بخش نیاز دارید. زیرا شروع و پایان رساله باید حاوی اطلاعاتی در مورد اهداف، نتایج تحقیق و توصیه های برای مطالعات آینده باشد.

بیشتر بخوانید:  اجزای تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه

نظرات خود را بیان کنید

برای نوشتن ادبیات تحقیق در پایان نامه باید نظرات خود را هم بنویسید. برای این کار نکات زیر را در نظر داشته باشید:

در پایان

با وحود آنچه که در زمینه نوشتن ادبیات پژوهشی گفته شد، اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 30