در دسته
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

نحوه نگارش فصل دوم پایان نامه | نکاتی که هیچکس به شما نمیگوید

فصل دوم پایان نامه حاوی قسمت هایی در مورد ادبیات تحقیق است. از نظر نگارش بخش نهایی از فصل دوم پایان نامه همزمان با نگارش پروپوزال و در حین انجام پایان نامه انجام شود. این بخش از پایان نامه بلافاصله بعد از تکمیل پروپوزال شروع می شود. تسلط پژوهشگر بر روی فصل دوم اهمیت زیادی دارد. در ادامه قصد داریم به نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه بپردازیم. البته در مطلب دیگری به نحوه نوشتن فصل اول پایان پرداخته ایم. پس تا انتهای این مطلب با پروژه دونی همراه باشید.

نحوه نوشتن فصل دوم

یکی از مراحل نوشتن فصل های پایان نامه که همان فصل دوم است، بعد از نوشتن پروپوزال شروع می شود. به طور کلی فصل دوم پایان نامه را به دو بخش اصلی می توان تقسیم بندی کرد:

 ادبیات نظری تحقیق

در این قسمت از نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه مباحثی در مورد سیر تاریخی طی شده در موضوع تحقیق مطرح می شود. همچنین باید تئوری های مطرح شده در مورد موضوع و کلمات و واژگان کلیدی تحقیق را ارائه دهید.

پیشینه تحقیق

قسمت پیشینه تحقیق به دو دسته پیشینه تحقیق انجام شده در داخل کشور و خارج کشور تقسیم می شود. در بخش پیشینه تحقیق به بخش هایی مانند مورد مطالعاتی، روش تحقیق، نتایج و نتیجه گیری هر تحقیق به طور مختصر پرداخته می شود. به طور کلی مراحل نگارش فصل دوم در ادامه مطلب ارائه می شود.

فصل های پایان نامه

مراحل نگارش فصل دوم پایان نامه

برای اینکه بتوانید یک پایان نامه کامل و تمام شده را به دانشگاه تحویل دهید، برای نوشتن فصل دوم باید مراحل زیر را طی کنید:

جستجو و جمع آوری منابع مطالعاتی

در گام اول از نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه باید توجه به کلمات کلیدی تحقیق که شامل روش تحقیق، مورد مطالعاتی و اهداف تحقیق است، منابع مرتبط را جمع آوری کنید. برای جمع آوری منابع مطالعاتی می توانید از سایت های جستجو مقالات علمی مانند ساینس دایرکت، سیویلیکا، اسکوپوس و…استفاده کنید.

علاوه بر مقالات، باید از تعدادی از پایان نامه های مرتبط با موضوع تحقیق نیز استفاده کنید. همه این منابع به تکمیل شدن مطالب پایان نامه کمک می کند. در واقع وقتی فقط از تعداد کمی منبع استفاده می کنید، محتوای پایان نامه تک بعدی می شود.

برای پیدا کردن پایان نامه های مرتبط با زبان فارسی می توانید به سراغ پایگاه ایرانداک بروید. به جز مقالات و پایان نامه که منابع اصلی نگارش فصل دوم پایان نامه هستند، می توان از اسناد علمی هم استفاده کنید.

از جمله اسناد علمی می توان به گزارشات میدانی، ثبت اختراعات و بروشورهای تخصصی اشاره کرد. این منابع طبیعتا کاربرد کمتری نسبت به مقالات و پایان نامه های مرتبط دارند. اما اگر بخواهید پایان نامه شما نسبت به سایر همکلاسی‌هایتان بهتر شود و در مرحله دفاعیه حرفی برای گفتن داشته باشید، از هیچ تلاشی فروگذاری نکنید.

 نگارش ادبیات نظری تحقیق

برای نوشتن این بخش از فصل دوم پایان نامه ابتدا باید تیتر قسمت های مختلف را مشخص کنید. تیتر قسمت های گوناگون با واژگان تحقیق، روش تحقیق و مورد مطالعاتی ارتباط دارد. در قسمت نگارش ادبیات تحقیق، نظریات و تئوری های علمی ارائه شده مرتبط با موضوع تحقیق نیز آورده می شوند. در این بخش مطالب باید به گونه ای نوشته شوند که از پیوستگی مناسبی برخوردار باشند. به طوری که خواننده از مطلب خسته نشود و از خواندن آن پیامی را دریافت کند.

 نگارش پیشینه تحقیق

در نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه در این بخش، ابتدا باید بخش پیشینه را مرتب کنید. این کار بر اساس سال انتشار مقالات از قدیم به جدید صورت می گیرد. در بخش پیشینه در مورد هر مقاله باید نام نویسنده، سال انتشار، عنوان مقاله، روش تحقیق، مورد مطالعاتی و نتیجه را به صورت مختصر در چند خط بیان کنید. در انتهای این بخش می توانید با قرار دادن یک جدول مطالب ارائه شده را ساماندهی کنید.

یکی از فصل های پایان نامه که همان فصل دوم است

 خلاصه فصل

در همه فصل های پایان نامه باید قیمت انتهایی را به خلاصه فصل اختصاص دهید. در انتهای فصل دوم پایان نامه هم باید خلاصه ای از مطالب را در حد نصف صفحه (10 خط) بنویسید. این بخش به خواننده کمک می کند که با مطالعه ای سریع با کلیات موضوع آشنایی پیدا کند. در مطلب دیگری به نحوه نوشتن فصل سوم پایان نامه می پردازیم.

در پایان

اگر در نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه دچار مشکل شدید و یا برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید و از هزینه و نحوه مشاوره برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه مطلع شوید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 + = 73