در دسته
مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

روش نوشتن فصل دوم پایان نامه

روش نوشتن فصل دوم پایان نامه برای بسیاری از دانشجویان کار راحتی نیست. فصل دوم نسبت به نگارش فصل اول پایان نامه کمی سخت می شود. چون فصل اول شباهت زیادی به پروپزوال دارد و البته آن را کمی بسط می دهید. اما کار اصلی نوشتن پایان نامه از همین فصل شروع می شود.

با توجه به سختی و مشکلاتی که در این فصل وجود دارد، تصمیم گرفتیم به نکات مهمی در این مورد بپردازیم. پس تا انتهای آموزش نوشتن فصل دوم پایان نامه با پروژه دونی همراه باشید.

روش نگارش فصل دوم پایان نامه

پایان نامه تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به شکل استاندارد شامل 5 فصل است. ساختار فصل اول پایان نامه تا حدود زیادی به ساختار پروپوزال شباهت دارد. نوشتن این فصل زمان زیادی را از شما برای نگارش نمی گیرد. اولین بخشی که به عنوان مجزا نوشته می شود، فصل دوم است.

ساختار فصل دوم پایان نامه

یکی از نکات مهم در نحوه نوشتن فصل دوم پایان نامه به ساختار و قسمت های آن مربوط می شود. به طور کلی این فصل از دو بخش تشکیل می شود:

ساختار فصل دوم پایان نامه

راهنمای نگارش فصل دوم پایان نامه

برای اینکه بتوانید فصل دوم را به راحتی بنویسید، باید با نحوه نوشتن آن آشنایی کافی داشته باشید. مهم‌ترین نکات در روش نوشتن پایان نامه عبارتند از:

دستیابی به منابع مطالعاتی

سرچ کردن در  موتورهای جستجو علمی و دستیابی به منابع اصلی و معتبر یکی از مهم‌ترین نکات در نوشتن فصل های پایان نامه است. البته قبل از آن باید کلمات کلیدی تحقیق را پیدا کنید. پس از آن باید معادل علمی این کلمات را هم مشخص کنید.

کلمات کلیدی اصلی و معادل‌های آنها را در جایی یادداشت کنید. زیرا برای پیدا کردن منابع به تمامی این کلمات نیاز دارید.

حالا در سایت های جستجو مقالات و پایان نامه های علمی، این کلمات کلیدی را سرچ کنید. این کار به شما کمک می کند تا منابع مطالعاتی مرتبط را استخراج کنید. در واقع سرعت دستیابی به منابع اصلی و معتبر را برایتان افزایش می دهد.

از انواع منابع استفاده کنید

یک نکته مهم در آموزش نوشتن فصل دوم پایان نامه استفاده از تمامی منابع آموزشی است.  در زمینه منابع مطالعاتی، منابعی مانند مقالات علمی، پایان نامه ها جزء منابع دسته اول محسوب می شود. در این میان منابع دسته دوم اهمیت کمتری دارند.

از جمله منابع ثانویه می توان از طرح های صنعتی و علمی، گواهی های ثبت اختراع، مصاحبه ها و … نام برد.

همچنین شما می توانید برای جمع آوری و دسته بندی منابع از نرم افزارهایی مانند اندنوت استفاده کنید. بدین صورت می توان در نوشتن لیست مراجع هم اصول نگارش را رعایت کنید. توصیه پروژه دونی اینست که از منابعی با زمان اجرای جدیدتر استفاده کنید. بدین صورت اعتبار مطالب علمی افزایش می یابد. به هر حال علم هر روز در حال پیشرفت است و شما اگر به سراغ منابع جدیدتری بروید، مطمئنا پایان نامه معتبرتر خواهد شد.

مشخص کردن مطالب اصلی فصل دوم و تیتربندی مطالب

همانطور که اشاره شد فصل دوم پایان نامه دارای دو بخش اصلی ادبیات نظری تحقیق و پیشینه تحقیق است. شما در ادبیات نظری تحقیق باید نظریه های مطرح شده در حوزه تحقیق، مفاهیم اصلی تحقیق، سیر تاریخی پیشرفت حوزه تحقیق را بیان کنید. توجه داشته باشید که مطالب باید بر اساس این سرفصل ها دسته بندی شوند.

پیشینه تحقیق را می توان در دو دسته پیشینه تحقیق در داخل کشور و پیشینه تحقیق در خارج کشور تقسیم بندی کرد. با قرار دادن یک جدول شامل نام نویسندگان، سال انتشار، عنوان تحقیق، روش تحقیق و نتیجه می توان نتایج حاصل از مطالعه تحقیقات قبلی را جمع بندی کرد.

روش نگارش فصل دوم پایان نامه

تعداد صفحات فصل دوم پایان نامه

در روش نوشتن فصل دوم پایان نامه باید به تعداد صفحات هم توجه کنید. هرچند که قواعد دانشگاه ها تعداد صفحات و موضوع فصل های پایان نامه را مشخص می کند، اما در این مورد یک قاعده کلی هم وجود دارد.

به طور کلی تعداد صفحات فصل دوم پایان نامه باید بین 35 تا 60 صفحه باشد. در واقع شما باید این تعداد صفحات را بین ادبیات و پیشینه تحقیق تقسیم کنید. نتیجه گیری فصل هم در یک صفحه پایان ارائه می شود.

در پایان

در زمان نگارش فصل دوم باید نکات نگارشی را رعایت کرد تا متن پایان نامه از نظر داوران از جهت علمی فقط مورد بحث قرار گیرد و ایرادات نگارشی نداشته باشد.

نکاتی که در این مطلب برای نوشتن فصل دوم پایان نامه گفته شد، به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری پروژه خود را انجام دهید. در صورتی که مطلب ما کافی نبود و قادر به نوشتن این فصل نشدید، می توانید از مشاوره های پروژه دونی هم بهره مند شوید.

اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز داشتید و یا برای نوشتن پروپوزال یا پایان نامه دچار مشکل شدید، به قسمت « انجام پایان نامه » بروید. در این صفحه بر روی درخواست خود کلیک کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید. کارشناسان ما بعد از دریافت اطلاعات با شما تماس می‌گیرند. همچنین می توانید با شماره های 09126232588 و یا 86036675-021 تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

91 − 82 =